بدنسازی

پودر کربو چه کار مهمی در بدنسازی دارد؟

مصرف پودر کربو موجب بهبود متابولیسم و سوخت و ساز بدن می شود. این پودر یکی از مکمل های معتبر و مقوی برای عضله سازی است.

مقدمه

پودر کربو یکی از انواع مکمل هایی است که برای بدنسازی مورد استفاده قرار می گیرد. ورزشکاران برای داشتن عضلات قوی و حجیم لازم است برنامه غذایی مناسبی داشته باشند. یک ورزشکار برای رسیدن به هدف خود که تناسب اندام است می بایست از مواد مغذی به اندازه کافی استفاده کند. به طور مثال ورزشکاران می بایست مقادیر کافی پروتئین، ویتامین و کربوهیدرات را در طول روز دریافت کنند. منبع دریافت این مواد مغذی باید سالم و معتبر باشد. به گونه ای که موجب بروز بیماری و مسمومیت در افراد نگردد. به طور مثال پودر کربو، پودر مس و بسیاری مکمل های دیگر مواد مغذی مورد نیاز ورزشکاران را تامین خواهند کرد.

 

پودر کربو و ضرورت مصرف آن به عنوان مکمل بدنسازی

ساده ترین کربوهیدرات، شکر است. ورزشکاران از انواع مختلف کربوهیدرات استفاده می کنند. به طور مثال کربوهیدرات های ساده و مختلط مورد استفاده ورزشکاران حرفه ای قرار می گیرند. هضم کربوهیدرات های مختلف کاملا متفاوت از یکدیگر است. نحوه هضم کربوهیدرات ها بر ترشح انسولین در بدن اثر بسزایی دارد. به طور مثال اگر شما یک کربوهیدرات ساده مصرف کنید به آسانی هضم خواهد شد. در نتیجه منجر به رها شدن مقدار زیادی انسولین می شود. بنابراین هر چقدر کربوهیدرات مصرفی شما ساده تر باشد، انسولین آزاد شده بیشتر خواهد بود.

بزرگ ترین منبع انرژی در بدن ما، کربوهیدرات ها هستند. مصرف پودر کربو این منبع را در اختیار ما قرار می دهد. اما اگر میزان پروتئین و چربی های در دسترس برای متابولیسم در بدن زیاد باشد؛ امکان استفاده از کربوهیدرات وجود نخواهد داشت. منبع مورد نیاز و ارجح سلول های مغز و عضلات بدن، گلوکز می باشد. کربوهیدرات ها پس از این که تجزیه شدند تبدیل به گلوکز خواهند شد. در نتیجه عضلات بدن از آن ها برای سوخت و ساز استفاده می کنند.

در صورتی که میزان کربوهیدرات مصرف شده از سوی ما زیاد باشد؛ مازاد آن به صورت چربی ذخیره خواهد شد. کربوهیدرات های مصرف شده در کبد ذخیره خواهند شد. پس از اشباع شدن کبد، کربوهیدرات ها را می توان در عضلات بدن ذخیره نمود. بنابراین مصرف پودر کربو موجب بهبود متابولیسم و سوخت و ساز بدن می شود. اما لازم است تحت نظر مربی و متخصص تغذیه انجام شود. مصرف خودسرانه پودر کربو بیش از مقدار مورد نیاز می تواند میزان گلوکز را از کنترل بدن خارج کند. در نتیجه موجب بروز چاقی و بیماری های دیگری می شود.

 

کربوهیدرات و کمک به بهبود فرایند بدنسازی

اولین هدف ورزشکاران، عضله سازی و حجیم شدن ماهیچه ها است. برای رسیدن به این هدف کارشناسان توصیه می کنند از مکمل های معتبر بدنسازی استفاده کنند. پودر کربو یکی از مکمل های معتبر و مقوی برای عضله سازی است. عضلات و ماهیچه های بدن ما تنها یک منبع انرژی برای انقباض خود دارند. این منبع انرژی را آدنوزین تری فسفات می نامند. این ماده را به اختصار ATP می نامند. ای تی پی خیلی زود تجزیه شده و از دست می رود. بنابراین می بایست به صورت مکرر جایگزین آن وارد بدن شود.

 مصرف مکمل پودر کربو این ماده مهم را برای انقباض عضلات شما به خوبی فراهم می آورد. مصرف کربوهیدرات ها توسط عضلات بدن موجب آزاد شدن انسولین می شود. ترشح انسولین موجب می شود تجزیه پروتئین با شدت بیشتری انجام شود. در نتیجه تجزیه شدن پروتئین ها، عضله سازی در بدن ورزشکار با سرعت بیشتری انجام میشود. هورمون انسولین از تجزیه عضلات بدن در طول تمرین ممانعت به عمل می آورد. ن آن وارد

 

عضله سازی و پودر کربو

لازم است ورزشکاران قبل از شروع تمرینات سبک و سنگین خود از کربوهیدرات مناسب و مقوی استفاده کنند. استفاده از پودر کربو میزان کربوهیدرات مورد نیاز بدن را در اختیار ورزشکار قرار می دهد. در صورت مصرف کربوهیدرات، در طول تمرین میزان قابل توجهی انسولین در بدن ورزشکار ترشح می شود. افزایش میزان انسولین ترشح شده در حین ورزش و تمرین مانع از تحلیل رفتن عضلات بدن ورزشکار می شود. برای مصرف پودر کربو و هر نوع مکمل کربوهیدرات دیگری که در بازار وجود دارد لازم است روش مصرف آن را بدانید و طبق آن عمل کنید. میزان مصرف پودر کربو در ورزش های مختلف متفاوت است. به طور مثال برای ورزش های استقامتی و قدرتی و نیز برای ورزش های تیمی مقادیر متفاوتی از این پودر را می توان مصرف کرد.

برای ورزش های استقامتی به ازای هر کیلو وزن باید حداکثر دوازده گرم پودر کربو مصرف نمود. در حالی که برای ورزش های قدرتی و تیمی به ازای هر کیلو وزن حداکثر ده کیلو گرم باید پودر کربو استفاده کرد. ورزشکاران تا زمانی که می توانند کربوهیدرات مورد نیاز خود را از طریق غذا دریافت کنند نیازی به مصرف مکمل کربوهیدرات ندارند. اما اگر از طریق غذا نتوانند کربوهیدرات مورد نیاز خود را تامین کنند تحت نظر پزشک متخصص و مربی می بایست از مکمل پودر کربو برای تامین کربوهیدرات مورد نیاز بدن خود استفاده کنند. این که بدن یک ورزشکار به چه مقدار کربوهیدرات در طول روز نیاز دارد می بایست از سوی پزشک متخصص تعیین شود.

 

ویژگی های پودر کربو

ما در بالا در خصوص اهمیت وجود کربوهیدرات در رژیم غذایی ورزشکاران توضیحاتی ارائه کردیم. بهترین زمان برای مصرف پودر کربو قبل یا بعد از تمرین است. در ادامه برخی از مهمترین ویژگی های پودر کربو را به اختصار بیان خواهیم کرد.

  • ممانعت از کاهش قند خون ورزشکاران
  • حجیم کردن عضلات
  • افزایش قدرت ورزشکار
  • افزایش انرژی بدن
  • افزایش ذخیره سازی گلیکوژن در بدن
  • افزایش توان جسمی ورزشکار
  • افزایش استقامت

 

عوارض پودر کربو

هر دارو و مکمل خوراکی به موازات فواید بی شماری که دارد ممکن است دارای برخی عوارض نیز باشد. پودر کربو نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. بنابراین توصیه می شود افرادی که دستگاه گوارش حساس دارند از مصرف این مکمل خودداری کنند. همچنین در صورت ضرورت می بایست حتما تحت نظر پزشک این مکمل را مصرف کنند. برخی افراد نیز با مصرف این پودر دچار آلرژی خواهند شد. بنابراین ممکن است دچار کهیر و برخی زائده های پوستی شوند. زنان باردار و شیرده نیز حتما باید با نظر پزشک متخصص این مکمل را مصرف کنند. مکمل پودر کربو برای کبد بی خطر است. علاوه بر موارد ذکر شده در بالا می بایست بیان کنیم، مصرف این مکمل برای افراد زیر هجده سال توصیه نمی شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *