مولتی ویتامین

چرا باید به مواد معدنی و مکمل های روزانه اهمیت داد؟

همان طور که می‌ دانید تامین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن اهمیت بسیار زیادی دارد‌. اما ممکن است بعضی از رژیم های غذایی نتواند تمامی این مواد را تامین کند. بنابراین بهتر است از داروهای مولتی ویتامین که دارای انواع مواد معدنی و ویتامین ها می باشد استفاده نمایید

ویتامین ها و مواد معدنی را می توان عناصر غیر عالی دانست که از خاک، سنگ و یا حتی آب به دست می آیند. برای داشتن بدن سالم و قوی باید روزانه به میزان معینی از این مواد استفاده کرد. به طور کلی این مواد را می توان به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از مواد غذایی گیاهی، حیوانی و حتی محیط تامین کرد. اما کمبود آن ها می‌ تواند مشکلاتی را برای انسان ایجاد کند. در این مطلب قصد داریم در مورد تامین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن اطلاعاتی در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با ما همراه باشید.

 

اهمیت تامین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن: 

 

اولین و اصلی ترین روش تامین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن را می‌ توان داشتن یک رژیم غذایی مناسب و متنوع دانست. به طور کلی می توان گفت بسیاری از مواد غذایی که به صورت روزانه مصرف می ‌کنیم دارای چندین ماده معدنی می باشند. اگر بخواهید این مواد را با استفاده از مواد غذایی که روزانه مصرف می‌ کنید تامین نمایید کار آسان و راحتی می باشد. بعضی از مواد معدنی که در طبیعت وجود دارند برای بدن انسان بسیار ضروری و مهم می باشند. به گروهی از مواد معدنی که برای بدن انسان ضروری و مهم می باشد مواد معدنی ضروری نامیده می شوند.

در کل می‌ توان گفت بدن انسان روزانه برای تولید استخوان، پوست یا عضله با سرعت بسیار زیادی گلبول های قرمز را تولید می کند این گلبول ها اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز بدن را به قسمت های مختلف بدن فرستاده و همچنین سیگنال‌ های عصبی را دریافت کرده و به گردش در می آورد. علاوه بر آن پیام های شیمیایی را بین اعضای بدن رد و بدل می‌ کند. اما برای انجام تمام این کارها به مواد خام احتیاج دارد. در کل می ‌توان گفت بدن برای انجام فعالیت های خود به ۳۰ نوع ویتامین یا مواد معدنی نیاز دارد.  به همین دلیل است که تامین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

کمبود ویتامین ها یا مواد معدنی در بدن: 

 

همان طور که گفته شد تامین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن اهمیت بسیار زیادی دارد. اما کمبود این مواد در بدن یک باره اتفاق نمی‌ افتد. در کل کمبود آن ها در بدن دلایل متفاوتی دارد. از جمله عواملی که باعث ایجاد این کمبود می گردد افزایش نیاز بدن به آن ها، بروز مشکلاتی که باعث عدم جذب این مواد می گردد و همچنین عدم مصرف مواد غذایی دارای ویتامین ها و مواد معدنی می باشد.

زمانی که تامین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن به درستی انجام نگردد باعث بروز انواع مشکلات جسمی در شخص می گردد. مثلاً فرد دچار خستگی و بی حالی،، تضعیف استخوان ها و همچنین ضعف سیستم ایمنی می گردد.

نقش میکرونوترینت ها در بدن: 

 

در کل به ویتامین ها و مواد معدنی که بدن نیاز دارد میکرونوترینت می ‌گویند. زیرا بدن به میزان بسیار کمی از این مواد نیاز دارد. با این حال اگر تامین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن به اندازه کافی انجام نگردد فرد بیمار خواهد شد. در زیر سعی کرده ‌ایم چند مشکل اساسی که به دلیل عدم وجود ویتامین ها رخ می ‌دهد را بیان کنیم.

 

 • اسکوربورت:

 

در روزگاران قدیم زمانی که دریانوردان مدت زمان طولانی از خانه دور بودند و نمی توانستند از سبزیجات و میوه تازه که به عنوان منبع اصلی ویتامین ث شناخته می شود استفاده کنند به مشکلاتی ناشی از اسکوربورت که شامل بی حالی، سستی و خونریزی لثه می باشد دچار می گردیدند.

 

 • کاهش بینایی:

 

همان طور که می‌ دانید ویتامین آ یکی از تاثیرگذارترین ویتامین ها در بینایی می باشد. اما امروزه با این که پیشرفت ‌های زیادی در جوامع رخ داده است اما بسیاری از افراد به دلیل کمبود این ویتامین بینایی خود را از دست می‌ دهند.

 

 • ریکت:

 

ویتامین دی نیز یکی دیگر از مهم ترین ویتامین های می باشد که کمبود آن باعث بیماری هایی مانند ضعف یا نرمی استخوان می شود.

 

درست است که کمبود دریافت میکرونوترینت می تواند به بدن آسیب برساند. اما اگر تامین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن به درستی انجام گردد می تواند مزایای بسیار زیادی برای افراد به همراه داشته باشد. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • افزایش قدرت استخوان ها:

 

می توان گفت ترکیب ویتامین دی، ویتامین کا، کلسیم، فسفر و منیزیم باعث افزایش قدرت استخوان ها شده و از شکستگی آن جلوگیری می ‌کند.

 

 • جلوگیری از نقص مادرزادی:

 

بیشتر مادران از مکمل‌ های فولیک اسید در دوران بارداری خود استفاده می کنند. زیرا تامین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن برای مادران باردار از نارسایی مادرزادی مغز و نخاع در جنین جلوگیری می نماید.

 

 • دندان های سالم:

 

یکی از مواد معدنی که به تشکیل استخوان کمک می ‌کند و همچنین از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می نماید فلوید می باشد.

 

به طور کلی تامین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن مزایای بسیار زیادی دارد که در این مطلب نمی توان به تمام آن ها اشاره کرد.

 

مصرف مکمل های مولتی ویتامین: 

 

به هر حال ممکن است مواد غذایی که بعضی از افراد مصرف می ‌کنند به طور کامل باعث تامین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن نگردد. بنابراین بهترین گزینه استفاده از مکمل‌ های مولتی ویتامین می باشد. این مکمل ها دارای انواع مواد معدنی و همچنین ویتامین ها می باشد و تمامی افراد می‌ توانند برای دریافت مواد معدنی و ویتامین ها از آن استفاده کنند.

در واقع مصرف یک عدد قرص مولتی ویتامین به صورت روزانه می تواند تمام نیازهای انسان به مواد معدنی و ویتامین ها را تامین کند. مصرف مولتی ویتامین ها و تامین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز در بدن موجب می‌ شود تا چین و چروک های پوست کاهش پیدا کرده و فرد احساس شادابی و طراوت داشته باشد. همچنین بدن را در برابر عوامل تهدید کننده و بیماری زا تقویت می کند و از کم‌ خونی یا پوکی استخوان جلوگیری می‌ نماید.

 

مولتی ویتامین ها شامل چه موادی هستند؟ 

 

در کل برای میزان ویتامین و مواد معدنی که در مولتی ویتامین ها وجود دارد استاندارد خاصی قرار نداده‌ اند و میزان مواد با توجه به برند محصول متفاوت می باشد. به طور کلی مولتی ویتامین ها را به صورت کپسول، قرص، مایع، پودر یا حتی آدامس های جویدنی تولید می کنند و میزان مصرف آن ها باید توسط پزشک مشخص گردد.

می‌ توان گفت که این ویتامین ها شامل ویتامین a، ویتامین b، ویتامین c، ویتامین d و ویتامین e هستند. همچنین مواد معدنی که در آن ها وجود دارد شامل پتاسیم، کلسیم، فسفر، کلرید، سدیم، منیزیم، آهن، منگنز و روی می باشد. بنابراین به دلیل این که این مولتی ویتامین ها، مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن را در خود دارند موجب تامین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن می گردد.

مزایای مصرف مولتی ویتامین برای بدن:

 

تاکنون با توضیحاتی که داده شد قطعاً متوجه شده اید که تامین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن برای سلامتی چقدر مهم و ضروری می باشد. در این جا سعی کرده ‌ایم چند مورد از فواید و مزایایی که مولتی ویتامین ها برای سلامتی ما دارند را بیان کنیم.

 

 • اولین و اصلی ترین مزایایی که مصرف مولتی ویتامین ها برای بدن دارد آن است که موجب تامین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن می گردد.
 • همچنین مولتی ویتامین ها باعث می‌ شود تا از پیری پوست جلوگیری کرده و شاهد بهبود سلامتی پوست و مو باشیم.
 • یکی دیگر از مزایای آن را می توان بهبود و درمان کم‌ خونی دانست.
 • مصرف مولتی ویتامین ها در کودکان و نوجوانان به رشد قد آن ها کمک می کند.
 • این مکمل ها برای تقویت سیستم دفاعی بدن بسیار ضروری و مهم می باشند.
 • افرادی که به بی خوابی یا بی اشتهایی دچار شده اند می توانند با مصرف مولتی ویتامین ها این مشکل را برطرف کنند.
 • همچنین کمبود مواد معدنی و ویتامین ها می تواند مشکلاتی را برای بدن ایجاد کند که مصرف مولتی ویتامین ها از این مشکلات جلوگیری می کند.

 

چه کسانی باید از مولتی ویتامین ها استفاده کنند؟ 

 

به طور کلی می توان گفت همه افرادی که در تامین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن مشکل دارند باید از داروی مولتی ویتامین استفاده نمایند. اما مصرف این دارو برای گروه‌ های خاصی مانند سالمندان، کودکان و نوجوانانی که در سنین رشد هستند، خانم های باردار یا افرادی که در حال گذراندن رژیم لاغری می باشند و حتی ورزشکاران مهم و ضروری است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *