افزایش و کاهش وزن

چرا باید تا قبل از 40 سالگی لاغر شویم

لاغر شدن قبل از 40 سالگی می تواند مزایای بسیار زیادی برای افراد داشته باشد از جمله، مقابله با انواع بیماری های مزمن از قبیل فشار خون و سرطان در سنین بالاتر، داشتن خواب راحت تر و سایر ویژگی های دیگری که در ادامه بحث در متن زیر به آن پرداخته شده است.

چرا باید تا قبل از ۴۰ سالگی لاغر شویم

امروزه داشتن اضافه وزن به یکی از مهم ترین معضلات و دغدغه های افراد تبدیل شده است به گونه ای که بیش تر افرادی که به آن مبتلا هستند، از داشتن آن رنج می برند و به دنبال راهها و تکنیک هایی برای مقابله با آن می باشند. طبق تحقیقات انجام شده بیش تر افراد پس از این که به سن 40 سالگی به بعد می رسند، اضافه وزنی را تجربه می کنند که این میزان افزایش وزن به طور معمول در ناحیه میانی بدن آن ها شایع تر است و یکی از دلایل آن می تواند عوامل ژنتیکی باشد. حال در این سن، علی رغم وجود یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، متابولیسم فرد شروع به کند شدن می کند و این خود منجر می شود که کاهش وزن سخت تر انجام پذیرد.

بنابراین، همان طور که بیش تر افراد در جریان می باشند و یا ممکن است که تجربه کرده باشند، افراد بهتر می توانند قبل از 40 سالگی وزن سالم خود را آسان تر نگه دارند. تا قبل از 40 سالگی معمولاً افراد می توانند هر نوع غذایی را که دوست دارند میل کنند و یا اگر اضافه وزن داشته باشند می توانند با تغییراتی ساده در رژیم غذایی خود و هم چنین افزایش دادن برنامه های ورزشی میزان اضافه وزن موجود در بدن خود را کاهش دهند. اما پس از سن 40 سالگی و با بالا رفتن سن، افزایش وزن در نتیجه افزایش سن می تواند بر هر فرد تأثیرگذار باشد. بنابراین، قبل از 40 سالگی به ویژه بین 25 تا 40 سالگی، که تقریباً تحت عنوان میانسالی از آن یاد می شود، کاهش وزن می تواند تأثیرات مثبتی بر طول عمر فرد داشته باشد. علاوه بر این، تحقیقات صورت گرفته در این زمینه نیز نشان داده اند که کاهش وزن در سنین ذکر شده می تواند به فرد کمک کند تا زندگی طولانی مدتی را داشته باشد. هم چنین بر طبق مطالعات انجام شده توسط محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه بوستون آمریکا، زمانی که افراد بتوانند وزن خود را قبل از 40 سالگی کاهش دهند و لاغر شوند و از محدوده چاقی خارج شوند، خطر مرگ در آن ها پیش از موعد، 54 درصد کاهش پیدا می کند. حال، این که افرادی که از سنین 40 سالگی به بالا به فکر کاهش دادن وزن خود می افتند، این امتیاز شامل حال آن ها نشده و نمی توانند خطر مرگ را پیش از موعد به اندازه قابل ملاحظه ای کاهش دهند.

بنابراین، توصیه می شود که افراد از اوایل میانسالی که به دوران پیش از 40 سالگی مرتبط می شود، میزان چربی های موجود در بدن خود را کاهش دهند، چرا که یکی از مهم ترین عواملی که خود منجر به ایجاد بیماری های قلبی و عروقی و سایر اختلالات دیگر در فرد می شود داشتن چربی بالا است. پس با این وجود متوجه می شویم که کم کردن وزن در اوایل میانسالی که شامل قبل از 40 سالگی می شود بسیار راحت تر از سنین بالاتر صورت می گیرد. بنابراین، افراد برای این که بتوانند قبل از 40 سالگی به سادگی وزن خود را کاهش دهند باید اقدامات مفیدی را در این زمینه انجام دهند که از جمله این اقدامات می توان به انجام دادن تمرینات با وزنه اشاره کرد. لازم به ذکر است که زنان نسبت به مردان، توده های عضلانی طبیعی بسیار کمتری دارند. حال، افزایش سن می تواند بافت های ماهیچه ای کوچکی که افراد در اختیار دارند را گاهی اوقات 5 درصد در یک دوره 10 ساله کاهش دهد که این اقدام بعد از 30 سالگی صورت می گیرد. پس افراد باید در جریان باشند که با وزنه برداری می توانند دو هدف در خود را تقویت کنند یکی این که با انجام دادن تمرینات، مقدار کالری بیش تری بسوزانند و دیگری این که می توانند تمرینات مقاومتی را در وجود خود حفظ کنند. یکی دیگر از اقداماتی که افراد می توانند انجام دهند این است که یک دفتر یادداشت را با خود نگه دارند که این می تواند یک ابزار شگفت انگیز برای کاهش وزن آن ها باشد. در اینجا، بهترین حالت این است که هر مقدار کالری که مصرف می کنند را یادداشت کنند. چرا که حساب کردن مقدار چیزهایی که در روز مصرف می شود می تواند در این زمینه مهم باشد. هم چنین تحقیق دیگری نیز در این رابطه انجام شده است که نشان می دهد که افراد در سنین قبل از 40 سالگی دارای انگیزه بیش تری برای کاهش وزن خود می باشند، بنابراین، عادات غذایی را دنبال می کنند که تقریباً 50 درصد کاهش وزن بیش تری را به همراه دارد.

یکی دیگر از اقداماتی که افراد می توانند انجام دهند این است که هر روز پیاده روی داشته باشند چرا که داشتن پیاده روی می تواد اولین قدم برای رسیدن به وزن سالم تر باشد. زمانی که افراد فعالیت بیش تری را داشته باشند، این امکان را به آن ها می دهد که کالری بیش تری را بسوزانند و احتمال آسیب دیدگی در خود را به حداقل برسانند. تحقیقات هم چنین نشان داده اند که ورزش منظم می تواند خطر ابتلای افراد به پوکی استخوان را نیز کاهش دهد که بهترین کار این است که افراد قبل از سن چهل سالگی این فعالیت ها را انجام دهند چرا که هر چه سن آن ها بالاتر می رود انعطاف پذیری در استخوان های آن ها کاهش پیدا می کند و این منجر می شود که بیش تر در معرض انواع عوارض و بیماری ها قرار بگیرند. از طرفی هر چه قدر که سن افراد پایین تر باشد فشار کمتری به استخوان ها و مفاصل فرد وارد می شود و این در حالی است که با بالا رفتن سن آن ها وزن آن ها بالاتر رفته و مفاصل فرد می بایست وزن بیش تری را تحمل کند.

برای این که فرد بتواند خود را تقویت کند تا پس از وارد شدن به سن 40 سالگی، استحکام و توانایی بیش تری را داشته باشد بهترین اقدام این است که در قبل از سن مورد نظر یعنی 40 سالگی همواره از مواد مغذی سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی استفاده کند تا بتواند به استحکام استخوان ها و مفاصل خود کمک کند و مواد مورد نیاز در بدن خود را از قبیل انواع ویتامین ها از گروه های مختلف، پروتئین ها، زینک، فسفر و غیره را تأمین کند تا در سنین بالاتر کمتر با عارضه هایی از قبیل ریزش مو، سائیدگی و پوکی استخوان و سایر عوارض در این زمینه رو به رو شوند. تحقیقات نشان داده اند که افراد می توانند با افزودن مقداری امگا 3 به رژیم غذایی خود به کاهش وزن بیش تر، حفظ آن برای مدت طولانی تر و جلوگیری از گرسنگی کمک های بسیار مؤثری نمایند.

محققان معتقدند که افراد از سنین 40 به بالا به خصوص بر اثر عوامل ژنتیکی شروع به افزایش وزن می کنند. حال، بهترین اقدام این است که آن ها باید در سنین جوانی به پیشگیری اولیه و ثانویه از ابتلای به چاقی کمک کنند چرا که این می تواند عامل بسیار مهمی در تقویت سلامت آن ها باشد. بنابراین، با توجه به مطالب بالا می توانیم استدلال کنیم که هر چه قدر سن افراد بالاتر می رود احتمال ابتلای آن ها به اضافه وزنی بیش تر می شود. بنابراین، این افراد باید بهترین اقداماتی که انجام می دهند این باشد که در سنین پائین تر از 40 سالگی، آمادگی های لازم را در خود پرورش دهند که بتوانند در سنین بالاتر با ابتلای به چاقی مقابله کنند.

افراد می توانند با حفظ کردن وزن مناسب خود، تحرک و خلق و خوی خود را نیز بهبود دهند و هم چنین خطر ابتلا به بیماری های مزمن و جدی را نیز کاهش دهند. زمانی که افراد زیر 40 سال بتوانند وزن خود را بهتر کنترل کنند، می توانند خطر ابتلا به سرطان را نیز در خود کاهش دهند. علاوه بر این، لاغری می تواند دردهای مزمن را کاهش داده و دیابت را از بین ببرد. هم چنین لازم به ذکر است که بیان کنیم، لاغری می تواند سلامتی فرد را در سنین بالا بهبود بخشد. سایر مزایایی که افراد باید تا قبل از 40 سالگی وزن خود را کاهش دهند، عبارتند از داشتن فشارخون پایین در سنین بالا، سطوح پایین تری گلیسیرید، خطر کمتر ابتلای به بیماری های قلبی، بهبود تحرک و کاهش درد، رابطه جنسی بهتر و اختلال نعوذ کمتر، خلق و خوی بهبود یافته، خواب بهتر و عزت نفس بالاتر است. هم چنین می توان بیان کرد که لاغری در سنین زیر 40 سالگی می تواند مقاومت به انسولین را در سن بالا بهبود دهد و از طرفی خطر ابتلای به انواع سرطان ها را در فرد کاهش دهد. اگرچه ردیابی خلق و خو و خواب بهتر همیشه ساده نیست، اما شکی نیست که کاهش وزن می تواند تأثیر قابل سنجشی در این زمینه داشته باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *