پوست،مو و ناخن

چرا در زمان ابر هم باید کرم ضد آفتاب استفاده کرد

استفاده از ضد آفتاب در روزهای ابری نیز به مانند روزهای آفتابی بسیار ضروری و مهم می باشد.

توضیحاتی درباره ضد آفتاب

اغلب افراد زمانی به محافظت از پوست خود در برابر آفتاب فکر می کنند که هوا آفتابی می باشد. اما این افراد باید همواره به این موضوع توجه داشته باشند که نه تنها زمانی که هوا آفتابی می باشد، بلکه در زمان ابری نیز باید اقداماتی را برای حفاظت از پوست خود در برابر اشعه های مضر ناشی از تابش نور خورشید از قبیل اشعه های UVA و هم چنین UVB انجام دهند.

به راحتی می توان حدس زد که اگر هوای بیرون آفتابی نمی باشد، نیاز به کرم ضد آفتاب نمی باشد، در نهایت آفتاب را روی پوست خود احساس نمی کنید. اما در واقع افراد در هوای ابری هم می توانند مستعد ابتلای به آفتاب سوختگی باشند. افراد باید در جریان باشند که این شاخص اشعه ماورا بنفش می باشد که آن ها را در معرض خطر سوختن قرار می دهد و این شاخصی است که در هر حال وجود دارد، چه هوا روشن و آفتابی باشد و چه ابری.

هر زمان که پوست افراد در معرض اشعه های مضر UV قرار می گیرد، در معرض خطر آفتاب سوختگی قرار می گیرند که این نه تنها منجر به آسیب رساندن به زیبایی فرد می شود، بلکه هم چنین منجر به ایجاد عوارض و اختلالاتی از قبیل چین و چروک و هم چنین لک های رنگی بر روی پوست می شود و یا در مراحل حادتر، ممکن است که منجر به سرطان پوست شود. بنابراین، هر بار که پوست فرد در برابر نور خورشید آسیب می بیند، می تواند منجر به جهش در سلول های فرد شده که این می تواند منجر به تومورهای بدخیم شود.

افراد باید در جریان باشند که در روزهای ابری نیز از ضد آفتاب استفاده کنند. به طوری که مطابق با گفته های سازمان بهداشت جهانی، حتی در روزهای ابری نیز تا 80 درصد از اشعه ماوراء بنفش هم چنان می تواند به پوشش ابرهای سبک نفوذ کند و به پوست فرد برسد و علاوه بر این، اگر بعد از ساعت 5 بعد از ظهر، فرد به بیرون برود، بدون ضد آفتاب کم تر احتمال ابتلای به آفتاب سوختگی را دارد زیرا که اشعه UVB که باعث آفتاب سوختگی می شود، دارای شدت کم تری می باشد.

به طور کلی افراد باید در جریان باشند که استفاده از کرم ضد آفتاب به آب و هوا مربوط نبوده و افراد باید هم در روزهای آفتابی و هم در روزهای ابری از ضد آقتاب برای حفاظت از پوست خود در برابر عوامل محیطی و هم چنین اشعه های ناشی از تابش نور خورشید استفاده کنند و به این ترتیب می توانند از پوست خود در برابر اشعه های مضر UVA و هم چنین UVB مراقبت و از ایجاد هر گونه عارضه بر روی آن از قبیل چین و چر.وک و هم چنین لک های پوستی پیشگیری و در صورت وجود آن ها را نیز برطرف سازند و از ابتلای به فرایند پیری زودرس پوست خود پیشگیری کنند.

افراد باید در جریان باشند که ابرها نمی توانند جلوی اشعه UV را به طور کامل بگیرند و این که تصور می کنند که ابرها می توانند جلوی اشعه های ناشی از تابش نور خورشید را بگیرند یک اشتباه رایج می باشد و باید بیان کرد که بر اساس گزارش های صادر شده از بنیاد سرطان پوست، حدود 80 درصد از اشعه UV می تواند از طریق ابرها عبور و به پوست فرد برسد و منجر به اسیب رساندن به آن شود و اگرچه که ابرهای متراکم، تابش را تا حدودی کاهش می دهد، اما اشعه ها می توانند از طریق آن ها نفوذ کنند. علاوه بر این، افراد باید در جریان باشند که آسمان ابری می تواند در هر زمان صاف و آفتابی شود و بنابراین، بهتر است که همواره از SPF های با طیف گسترده استفاده شود تا اطمینان حاصل شود که آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد، تنها مشکلات پوستی نمی باشد.

افراد باید در جریان باشند که موارد بسیار زیادی وجود دارد که در صورت استفاده نکردن از ضد آفتاب، می تواند به سرعت باعث ابتلای فرد به فرایند پیری زودرس پوست و هم چنین سرطان پوست شود و طبق بررسی های صورت گرفته، ابرها می توانند تنها تا 20 % از اشعه ماوراء بنفش را فیلتر کنند و در نتیجه در روزهای ابری افراد می توانند 80 درصد از اشعه های ماورا بنفش را دریافت کنند. علاوه بر این، برخی از متخصصان دیگر نیز اعتقاد دارند که افراد در روزهای ابری در معرض خطر بیش تری قرار می گیرند به خاطر این که اشعه ماوراء بنفش به سادگی می تواند از ابرها عبور کند و علاوه بر این، ابرهای کومولوس مکانیسمی دارند که در طی آن اشعه ماوراء بنفش متمرکز شده و با تمرکز بسیار کامل به سطح زمین تابانده می شوند و ممکن است که درک این جمله به قدری سخت باشد اما دلایل منطقی بسیار زیادی از آن حمایت می کند.

میزان تمرکز یافتن اشعه های ماوراء بنفش در ابرهای کومولوس، به ضخامت ابرها و هم چنین گستردگی آن ها بستگی دارد و باید بیان کرد که این عوامل ظرف چند دقیقه می توانند به طور کامل تغییر کنند و پس از آن، تایش اشعه های ماوراء بنفش با شدت بیش تری به سمت پوست فرد صورت پذیرد. بنابراین، باید نتیجه گرفت که استفاده از ضد آفتاب در روزهای ابری نیز بسیار ضروری و لازم می باشد و افراد نباید ارزش و اهمیت استفاده از آن را دست کم بگیرند.

کلام آخر

برای حفاظت از پوست در برابر اشعه های مضر، افراد باید نه تنها در روزهای آفتابی بلکه در روزهای ابری نیز از کرم ضد آفتاب استفاده کنند تا بتوانند از پوست خود در برابر انواع عارضه ها محافظت و از ابتلای به فرایند پیری زودرس پوست پیشگیری کنند و همواره پوستی شاداب و عاری از هر گونه چین و چروک و هم چنین لک های رنگی داشته باشند و در صورت وجود آن ها را نیز برطرف کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *