سلامت

چرا در هنگام خواب خروپف می کنیم؟

یکی از مشکلات متداول در بین افراد، ایجاد صدا در هنگام خواب است که به آن خروپف می گویند. این مشکل تقریبا برای همه­ی افراد تا به امروز اتفاق افتاده است اما در برخی از موارد خروپف همیشگی است و می تواند بسیار آزاردهنده باشد. در این صورت شما نمی توانید خواب راحتی را تجربه کنید و در کنار آن خواب آسوده را نیز از همسر خود دریغ خواهید کرد.

چرا در هنگام خواب خروپف می کنیم؟

یکی از مشکلات متداول در بین افراد، ایجاد صدا در هنگام خواب است که به آن خروپف می گویند. این مشکل تقریبا برای همه­ی افراد تا به امروز اتفاق افتاده است اما در برخی از موارد خروپف همیشگی است و می تواند بسیار آزاردهنده باشد. در این صورت شما نمی توانید خواب راحتی را تجربه کنید و در کنار آن خواب آسوده را نیز از همسر خود دریغ خواهید کرد.

اگر شما نتوانید در زمان خواب، هوا را به راحتی از حلق و بینی تان عبور دهید، مشکل خروپف به وجود می آید زیرا هوا باعث ارتعاش و لرزیدن بافت ها می شود و صدای بدی را ایجاد می کند. افرادی که به صورت همیشگی با این مشکل روبرو هستند، باید بدانند که یک بافت اضافه در قسمت های مربوطه وجود دارد و یا اینکه یکی از بافت های موجود شل است.

این مشکل ممکن است عوارض خاصی را در پی داشته باشد که از مهم ترین این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد. افزایش بیماری های قلبی، مشکل در حافظه، خواب آلودگی های زیاد، سکته ی مغزی، افزایش خطر تصادفات، افزایش پرخاشگری، عصبانیت های مکرر، ناامیدی های زیاد، احتمال افزایش فشار خون بالا، مشکل یادگیری در کودکان و …. از مهم ترین مشکلات و عوارضی است که می تواند برای افراد به وجود آید. به همین سبب باید توجه زیادی به آن شود و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کرد.

مهم ترین دلایل ایجاد خروپف

وجود این مشکل در افراد دلایل بسیار مختلفی دارد که در هر کس می تواند با دیگری متفاوت باشد. به همین سبب باید به طور دقیق علل ایجاد آن را بشناسید. از مهم ترین علل ایجاد خروپف می توان به موارد زیر اشاره کرد.

افزایش وزن

یکی از دلایل اصلی ایجاد مشکل خروپف ، افزایش وزن و بافت چربی در ناحیه ی گلو و گردن می باشد. البته برخی از افراد چاق نیستند اما در قسمت گردن و گلو، چربی اضافه دارند. این چربی های اضافه باعث می شود که انعطاف پذیری گلو کمتر شود و باعث شود که صدا های بدی در زمان خواب به وجود آید. ورزش کردن، استفاده از رژیم غذایی درست و …. می تواند موجب کاهش وزن شود و به احتمال زیاد مشکل شما نیز حل شود.

افزایش سن

یکی از مهم ترین دلایل برای ایجاد این مشکل، افزایش سن و رسیدن افراد به میانسالی می باشد. زمانی که سن افراد بالا می رود، حلق افراد باریک می شود و حالت ارتجاعی آن به شدت کاهش پیدا می کند. به همین سبب ممکن است این مشکل برای افراد مسن پیش آید. بدون شک افراد نمی توانند جلو بالا رفتن سن خودشان را بگیرند اما می توانند با روش های مختلف جلو این مشکل را بگیرند و یا اینکه میزان آن را کاهش دهند. به طور مثال افراد می توانند با انجام تمرینات گلو و حلق، تغییر سبک زندگی، تغییر ساعت خواب و … میزان این مشکل را کاهش دهند.

استفاده از دخانیات و الکل

برخی از افراد بیش از حد از الکل و دخانیات استفاده می کنند که همین امر عوارض بسیار زیادی را به همراه دارد. یکی از مهم ترین عوارض این مواد، شل شدن عضلات گردن و گلو می باشد. با شل شدن این عضلات، در هنگام خواب و نفس کشیدن، صدا های زیادی به گوش می رسد که بسیار آزاردهنده است. استفاده از دارو های خاص مانند دارو های آرام بخش نیز می تواند موجب بروز این مشکل شود.

ساختار بدنی افراد

یکی دیگر از دلایل دیگر برای ایجاد این مشکل، ساختار بدنی متفاوت افراد می باشد. به همین سبب مشکل خروپف در مردان بیشتر از زنان دیده می شود. مردان راه های هوایی و تنفسی باریک تری نسبت به زنان دارند به همین دلیل مردان بیشتر دچار این مشکل می شوند. علاوه بر آن ممکن است برخی از افراد بافت های لنفاوی بزرگ تری داشته باشند یا اینکه در سقف دهانشان شکاف وجود داشته باشد، باریکی حلق و راه های تنفسی نیز می تواند موجب بروز مشکل خروپف در افراد شود. این مشکلات ژنتیکی هستند و ممکن است برای هر کس وجود داشته باشد.

بیماری سینوزیت

وجود بیماری های سینوزیت و مشکلات موجود در بینی نیز می تواند موجب این مشکل در افراد شود. وجود بیماری سینوزیت، گرفتگی بینی، انسداد راه های هوایی و تنفسی، انحراف تیغه بینی و … نیز می توانند باعث خروپف در افراد شوند.

از دیگر دلایل ایجاد خروپف برای مردان و زنان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • بارداری خانم ها می تواند یکی از دلایل ایجاد این مشکل باشد که در دوران بارداری به وجود می آید.
  • آلرژی و حساسیت در افراد نیز در برخی از زمان ها ممکن است این مشکل را به وجود آورد.
  • یکی دیگر از دلایل ایجاد این مشکل، نحوه ی خوابیدن افراد می باشد. طاق باز خوابیدن و استفاده از بالش های بیش از حد نرم می تواند موجب این بیماری شود.
  • داشتن لوزه سوم نیز یکی دیگر از دلایل ایجاد این بیماری می شود.

چه زمانی خروپف خطرناک است و باید به پزشک مراجعه کرد؟

همانطور که بیان کردیم این مشکل برای بسیاری از افراد وجود دارد و در بیشتر زمان ها نیازی به پزشک رفتن نیست زیرا این مشکل همیشگی نیست و تنها برخی از زمان ها به وجود می آید. اما در برخی از موارد این مشکل جدی می شود و باید چاره ای برای آن پیدا کرد. در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید تا بهترین روش های درمانی برای شما تجویز شود. اگر شما نشانه های زیر را مشاهده کردید حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

  • اگر با اختلال خواب مواجه هستید و نمی توانید به خوبی استراحت کنید.
  • اگر نمی توانید به راحتی نفس بکشید و برای نفس کشیدن نیاز به مکث دارید.
  • در طول روز با مشکلات حافظه و تمرکز مواجه می شوید.
  • اگر نمی توانید به راحتی فعالیت های روزانه ی خود را انجام دهید و مدام احساس خواب آلودگی دارید.
  • در هنگام صبح سردرد های بدی را تجربه می کنید.
  • فشار خونتان بالا رفته است و یا اینکه حالت افسردگی دارید.

 

مهم ترین روش های درمان برای خروپف

این بیماری به دلایل مختلفی ایجاد می شود و برای درمان آن، باید در ابتدا دلیل ایجاد آن را به درستی تشخیص داد. روش های مختلفی برای درمان این مشکل وجود دارد که از موثرترین و رایج ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

درمان به وسیله ی داروهای گیاهی

با استفاده از دارو های گیاهی می توان این مشکل را برطرف کرد. از مهم ترین دارو های گیاهی می توان به روغن زیتون، زردچوبه، کره، عرق نعنا، عسل، آناناس، سیر خام، بابونه، برگ گزنه و … اشاره کرد. به طور مثال باید قبل از خواب دو تا سه قطره روغن زیتون را میل کنید. علاوه بر آن می توانید، چند قاشق عرق نعنا همراه با آب قبل از خواب بخورید. با استفاده از داروهای گیاهی قطره ای ساخته شده است که می توانید آن را از داروخانه ها تهیه کنید. برای استفاده از آن باید چند قطره از آن را در پشت گلو بریزید و بعد از قرقره کردن آن را بیرون بریزید.

تغییر سبک زندگی

اگر قصد دارید این مشکل را برطرف کنید، باید سبک زندگی خود را تغییر دهید. به طور مثال می توانید افزایش وزن خود را از بین ببرید و اگر به میزان زیادی از دخانیات و الکل استفاده می کنید، آن ها را کنار بگذارید. علاوه بر آن باید قبل از خواب زیاد بخورید و سعی کنید به پهلو بخوابید. تمام این کار ها می تواند تا حد زیادی مشکل شما را حل کنید و میزان خروپف شما بسیار کم شود و یا اینکه به طور کامل از بین برود.

چسب

یکی دیگر از روش های درمان این مشکل، استفاده از چسب می باشد. این چسب به نام نوار بینی و نوار و چسب ضد خروپف نیز مشهور است. این چسب را باید بالای سوراخ های بینی قرار دهید تا این سوراخ ها به بالا کشیده شود و بتوان در زمان خواب به راحتی نفس کشید. این کار باعث می شود که سینوس های بینی به خوبی باز شود و این مشکل آزاردهنده از بین برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *