سلامت

چرا در کودک علائم سرفه را باید جدی گرفت

سرفه کودک از جمله اختلالاتی است که بنا به عوامل مختلفی از جمله سرما خوردگی در کودک به وجود می آید و باید همواره برای درمان به پزشک مراجعه و اقدامات درمانی را اجرا کرد.

توضیحاتی درباره سرفه کودک   

سرفه یکی از علائم شایع در کودکان به ویژه در کودکان زیر 5 سال می باشد. می توان بیان کرد که سرفه کودک یک رفلکس مهمی می باشد که به پاکسازی مخاط از راه های هوایی کمک می کند و سرفه وحشتناک به نظر می رسد ولی به ندرت می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی باشد. باید بیان کرد که هیچ داروی خاصی برای سرفه  ها وجود ندارد و آنتی بیوتیک ها به سرفه ناشی از عفونت ویروسی کمک نمی کنند. آن ها فقط در صورتی موردنیاز می باشند که پزشک متوجه شود سرفه کودک به دلیل عفونت های باکتریایی در گلو یا قفسه سینه او می باشد. افراد باید در جریان باشند که خود مراقبتی می تواند به کاهش علائم سرفه کودک کمک کند و منجر به راحتی وی شود. در این گونه موارد باید برای کمک به درمان و بهبود سرفه کودک، استراحت را تشویق و مقدار آب زیادی را نوشید. برای کودکان بالاتر از 12 ماه، عسل می تواند به تسکین سرفه ها کمک های بسیار مؤثر و مفیدی نماید. مالش بخار را می توان روی سینه و یا پشت آن ها اعمال کرد و با این حال، شواهد علمی کمی در مورد میزان عملکرد آن ها وجود دارد و برای نوزادان زیر 3 ماه، توصیه نمی شود. افراد باید از قرار دادن مالش در نزدیکی ناحیه سوراخ بینی خودداری نمایند.

علاوه بر این، باید بیان کرد که مسکن های ساده از قبیل پاراستامول می تواند برای کاهش سرفه کودک و درد یا تب و هم چنین راحت تر کردن کودک مورد استفاده قرار گیرد. باید بیان کرد که داروهای سرفه و سرما خوردگی برای کمک به کاهش علائم سرما خوردگی از قبیل آبریزش بینی و سرفه طراحی شده است. آن ها عفونت را درمان نمی کنند. از طرفی باید بیان کرد که مواد تشکیل دهنده این داروها می تواند عوارض جانبی جدی را برای کودکان خردسال ایجاد کند. بنابراین، برای جلوگیری از آسیب، باید از مصرف داروهای سرفه و سرما خوردگی بدون نسخه برای کودکان زیر 6 سال خودداری کرد و فقط در مواردی که برچسب آن ها بی خطر است باید به کودکان 6 سال و بالاتر داده شود.

کودکان خردسال معمولاً سالانه بین 6 تا 12 عفونت در ناحیه تنفسی فوقانی دارند که این ها ممکن است که در ماه های زمستان جمع شوند. اگر که کودکان به مهد کودک می روند این می تواند بیش تر باشد. سرفه مرطوب و سینه ای ممکن است به دلیل عفونت قفسه سینه باشد و اگر بیش از 2 هفته طول بکشد باید به پزشک مراجعه شود.

برخی از کودکان ممکن است به مدت 3 هفته پس از عفونت ویروسی سرفه خشک مداوم داشته باشند و از آن جایی که کودکان ممکن است یک سال عفونت های زیادی را داشته باشند، این ممکن است یک عفونت طولانی به نظر برسد و سرفه مرطوب مداوم برای بیش از 4 هفته غیر عادی است و باید به پزشک مراجعه شود.

سرفه کودک ناشی از آسم معمولاً خشک بوده و در شب، هنگام ورزش یا صبح زود اتفاق می افتد و سرفه آسم معمولاً با علائم دیگری از قبیل خس خس سینه، آلرژی (اگزما یا تب یونجه) یا سابقه آسم و آلرژی در خانواده همراه است.

لازم است بیان شود که در صورتی که سرفه تنها علامتی می باشد که کودک دارد، بعید است که به دلیل آسم باشد. یکی از عوامل دیگری که ممکن است منجر به ایجاد سرفه کودک شود، می تواند دود سیگار دست دوم باشد که معمولاً حتی زمانی که کودکان خوب می باشند نیز ممکن است منجر به سرفه آن ها شود. بنابراین، افراد باید همواره در نظر داشته باشند که محیطی که کودک آن ها در آن وجود دارد کاملاً بدون دود سیگار می باشد.

سیاه سرفه نیز از دیگر سرفه هایی می باشد که ممکن است که کودک به آن مبتلا شود و این نیز می تواند به مانند سرما خوردگی و یا آنفولانزا شروع شود، اما سرفه ادامه می یابد و با اسپاسم سرفه که می تواند هفته ها طول بکشد، بدتر می شود. این نوع سرفه اغلب در کودکان جدی تر بوده و به همین دلیل است که واکسیناسیون بسیار مهم می باشد.

افراد باید همواره در نظر داشته باشند که در صورتی که کودک آن ها به سرفه کردن مبتلا شده است و برای نفس کشیدن تلاش می کند و هم چنین قادر به صحبت کردن نمی باشد و یا با هر نفس ناله می کند، باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کند.

باید بیان کرد که یکی از دلایل سرفه کودک در طول روز، هوای سرد و یا فعالیت های پر جنب و جوش می باشد و این موارد می تواند سرفه را در طول روز بدتر کند و اگر کودک در حال سرفه می باشد باید از مجاورت با حیوانات خانگی دوری کند.

لازم است بیان شود که در صورتی که سرفه کودک همراه با تب می باشد و هم چنین دارای آبریزش بینی نیز می باشد، این را می توان یک سرما خوردگی معمولی در نظر گرفت. اما سرفه زمانی که با تب بالاتر باشد، می توان به دلیل ذات الریه باشد و به خصوص اگر که این مورد برای کودکی ضعیف اتفاق افتاده باشد که سریع در حال نفس کشیدن می باشد، باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه شود.

کلام آخر

سرفه کودک از جمله علائمی می باشد که ممکن است بنا به دلایل مختلفی در بدن کودک به وجود آید، که از جمله این دلایل می توان به سرما خوردگی، آسم، سرفه های ناشی از انجام فعالیت های پر جنب و جوش در طول روز و سایر دلایل دیگر اشاره کرد که باید برای کمک به درمان آن ها هر چه سریع تر اقدامات لازم را انجام داد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *