سلامت

چرا مصرف ویتامین ث توصیه شده است

ویتامین ث دارای خواص بسیار زیادی است و می تواند باعث پیشگیری از بیماری های ویروسی و عفونی، کلاژن سازی بیشتر، حفظ سلامت پوست و … گردد.

 

ویتامین ث یکی از ویتامین های معروف و مشهور در کشورهای مختلف جهان و در علم پزشکی شناخته می شود. در حال حاضر بسیاری از پزشکان با توجه به دلایل علمی به افراد توصیه می کنند که این ویتامین را به صورت روزانه مصرف نمایند. اما شاید برخی از افراد توجهی به خواص بی شمار ویتامین ث برای بدن خودشان نداشته باشند.

در ادامه این مقاله قصد داریم بیشتر در رابطه با خواص مختلف این ویتامین برای بدن صحبت کنیم. شاید تا به حال خواص مختلفی از ویتامین سی را شنیده باشید؛ اما به هر حال هنوز هم برخی از خواص این ویتامین ناشناخته می باشند.

خواصی از ویتامین ث که نمی دانستید!

ویتامین ث یکی از انواع ویتامین های محلول در آب است که به واسطه داشتن ترکیبات مغذی، می تواند برای بهبود شرایط جسمی مورد استفاده قرار گیرد. در واقع، این ویتامین جزء پرفایده ترین ویتامین های محلول در آب محسوب می شود. تقریبا اگر بتوانیم ویتامین ث مورد نیاز روزانه خود را تامین کنیم، شاهد بهبود بسیاری از بیماری ها خواهیم بود.

زیرا این ویتامین به واسطه خواصی که دارد، می تواند برای بهبود شرایط جسمی و پیشگیری از بیماری های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. از جمله خواص و ویژگی های مختلفی که برای ویتامین ث وجود دارند، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • تقویت سیستم ایمنی بدن با ویتامین سی

یکی از مهم ترین خواصی که می توان برای ویتامین سی ذکر کرد، خاصیت تقویت سیستم ایمنی بدن می باشد. افرادی که به دلیل شرایط خاصی که دارند، در معرض بیماری های جسمی به ویژه بیماری های ویروسی هستند، بهتر است با مصرف ویتامین ث سیستم ایمنی بدن خودشان را تقویت کنند.

  • کمک به جذب آهن بیشتر

آهن یکی از ترکیبات موجود در خون می باشد که برای انتقال هموگلوبین و انتقال اکسیژن ضروری می باشد. آهن به صورت روزانه برای بدن تامین می شود. یعنی بدن به صورت انتخابی، هر چقدر که آهن نیاز داشته باشد را جذب می کند. ولی گاهی به دلیل شرایط خاص، جذب آهن در بدن کاهش پیدا می کند.

ویتامین ث می تواند با جذب بیشتر آهن به بدن، باعث پیشگیری  از کم خونی شود و در درمان مشکلات کمبود آهن در بدن موثر باشد.

  • خاصیت آنتی اکسیدانی بی نظیر

یکی از مهم ترین خواصی که برای ویتامین سی می توان ذکر کرد، خاصیت آنتی اکسیدانی است. در حال حاضر، این ویتامین به واسطه داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی می تواند نقش موثری در پیشگیری از بیماری های مختلف داشته باشد. به همین خاطر، بسیاری از خواص مربوط به ویتامین سی به همین خاصیت آنتی اکسیدانی این ویتامین باز می گردد.

  • تقویت بینایی با مصرف ویتامین ث

اگرچه به طور دقیق خاصیت ویتامین ث برای تقویت بینایی مشخص نشده است؛ اما به نظر می رسد که این ویتامین تا حد زیادی بتواند از ضعیف شدن بینایی به ویژه در سنین بالا جلوگیری کند. ترکیبات دیگری مانند زینک، ویتامین ای و … نیز می توانند بر روی قوه بینایی تاثیر داشته باشند و از خطر بیماری AMD جلوگیری کنند.

  • کمک به تنظیم ضربان قلب

یکی دیگر از خواص ویتامین سی این است که می تواند باعث تنظیم کردن ضربان قلب شود. افرادی که به سلامت قلب خودشان اهمیت می دهند و تپش قلب دارند، می توانند در کنار مصرف داروهای مختلف از ویتامین سی نیز استفاده کنند.

  • کمک به کاهش پروتئین ادرار در بیماران دیابتی

یکی دیگر از خواصی که می توان برای ویتامین ث ذکر کرد، خاصیت کاهش پروتئین ادرار در بیماران دیابتی می باشد. در واقع، ویتامین سی و ویتامین ای به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی که دارند می توانند از دفع پروتئین زیاد در زمان ادرار جلوگیری کنند.

  • درمان سرماخوردگی و بیماری های ویروسی تنفسی

یکی از کاربردهای رایج ویتامین ث در جوامع امروزی، درمان سرماخوردگی می باشد. می توان با مصرف ویتامین سی به صورت روزانه، از سرماخوردگی و بیماری های ویروسی که سیستم تنفسی فوقانی را درگیر می کنند، پیشگیری کرد.

همچنین، در صورت ابتلا به بیماری های ویروسی فوقانی و همچنین سرماخوردگی می توان با مصرف ویتامین ث، دوره نقاهت بیماری را کاهش داد. زیرا ویتامین ث باعث کاهش شدت بیماری می شود و دوره نقاهت را کاهش می دهد.

  • کلاژن سازی بیشتر در پوست

ویتامین سی به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد، می تواند باعث کاهش پیری پوست نیز شود. یکی دیگر از خواص ویتامین ث این است که می تواند باعث افزایش کلاژن سازی در پوست گردد. از این رو مصرف ویتامین ث در افزایش شفافیت و جوانی پوست موثر می باشد.

ویتامین ث می تواند کلاژن سازی در پوست را تقویت کند. به همین خاطر، نقش موثری در سفت کردن پوست دارد. با مصرف ویتامین ث، پوست صورت جوان تر نشان داده می شود. زیرا به هر حال سفتی پوست تا حد زیادی تامین می شود و یا چین و چروک های پوستی کاهش پیدا می کنند.

  • کاهش احتمال ابتلا به نقرس با مصرف ویتامین ث

یکی دیگر از خواص ویتامین ث این است که می تواند باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماری نقرس گردد. برخی از مطالعات نشان می دهند که افرادی که ویتامین ث بیشتری مصرف می کنند، کمتر در معرض ابتلا به نقرس قرار می گیرند. اما به طور دقیق در رابطه با اثربخشی ویتامین ث بر روی درمان نقرس اطلاعاتی وجود ندارد.

  • کمک به پیشگیری از آرتروز و یا درمان آن

یکی از بیماری های شایع در سنین بالا، آرتروز می باشد. آرتروز به معنای از دست رفتن همه یا بخش بزرگی از غضروف بین مفصلی می باشد. با مصرف ویتامین ث می توان تا حد زیادی جلوی پیشرفت این بیماری را گرفت. زیرا خود ویتامین ث در غضروف سازی نقش دارد. از طرفی این ویتامین می تواند باعث کاهش التهاب های ایجاد شده در مفاصل شود و نقش موثری در درمان آرتروز و استئوآرتریت داشته باشد.

دوز مورد نیاز ویتامین ث برای مصرف روزانه

ویتامین ث از جمله ویتامین های محلول در آب است که مصرف آن هیچ ضرری برای بدن ایجاد نمی کند. یکی از سوالاتی که برای افراد جهت مصرف ویتامین ث پیش می آید این است که دوز مورد نیاز ویتامین سی در طول روز چقدر است؟ به طور کلی، دوز مورد نیاز روزانه ویتامین سی بستگی به شرایط جسمی شما دارد. در حال حاضر، با توجه به نیاز جسم، می توان هر روز بین 500 میلی گرم تا 1000 میلی گرم ویتامین سی مصرف کرد. اما در صورت نیاز می توان مصرف ویتامین سی را به بیش از 2000 میلی گرم نیز افزایش داد.

بهترین زمان برای مصرف ویتامین سی چه زمانی است؟

ویتامین سی از جمله ویتامین هایی است که می تواند باعث افزایش ریفلاکس در معده شود. به همین خاطر، مصرف این ویتامین با معده خالی اصلا توصیه نمی شود. توصیه می شود که افراد بعد از هر وعده غذایی و با شکم پر، اقدام به مصرف ویتامین سی کنند.

تاثیر این ویتامین بر روی درمان بیماری کرونا

ویتامین ث از جمله ویتامین هایی است که در دوران شیوع کرونا بسیار تجویز می شود. این ویتامین می تواند در پیشگیری  از بیماری های ویروسی نقش موثری داشته باشد. همچنین، در صورت ابتلا به بیماری های ویروسی، ویتامین سی می تواند باعث کاهش شدت علائم بیماری های ویروسی گردد.

بنابراین، بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که افراد حتما در زمان ابتلا به بیماری کرونا اقدام به مصرف ویتامین سی نمایند. زیرا ویتامین ث هم در کاهش شدت علائم، هم در بهبودی و هم در کاهش دوره نقاهت بیماری موثر می باشد. همچنین، ویتامین سی با تقویت سیستم ایمنی بدن می تواند سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با بیماری های مختلف آماده تر کند.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم در رابطه با نحوه مصرف ویتامین سی و فواید مصرف این ویتامین صحبت کنیم. شاید برای بسیاری از افراد این سوال مطرح شود که ویتامین ث چه فوایدی برای بدن دارد و اصلا چرا انقدر برای مصرف این ویتامین اصرار داریم؟ در این مقاله برخی از خواص بسیار مهم ویتامین سی را برای اطلاع شما عزیزان ذکر کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *