مادر و کودک

چرا مولتی ویتامین برای کودکان ضروری است

کودکان باید ابتدا نیازهای غذایی خود را از طریق غذا تامین کنند اما چند درصد از شما پدر ومادران عزیز موفق شدید به راحتی ویتامین های مورد نیاز فرزندانتان را از طریق غذا برایشان تامین کنید ؟!

می توانم با قدرت بگویم بسیارکم هستند که بتوانند چنین کاری را انجام دهند . خب در اینجاست که اهمیت مصرف مولتی ویتامین برای کودکان شما به میان می آید ومتخصصین اطفال نیز در نسخه ایی که به شما می دهند یکسری ویتامینهایی را بر اساس نیاز کودک شما برای شما تجویز می کنند . باید دقت داشته باشیم سعی و گزینه اول ما باید مصرف اورجینال غذاهایی باشد که نیاز ویتامین های بدن را تامین می کند اما با توجه به گسترش شهر نشینی و کارهای زیادی که در طول روز به عهده دارید این کار می تواند سخت باشد

همه ما این جمله را شنیده ایم، شما می توانید تمام مواد مغذی خود را از غذا دریافت کنید. اما آیا این به ویژه در مورد رژیم غذایی کودکان صادق است؟ ما تحقیقات را بررسی کردیم و دریافتیم که دریافت حتی نیاز روزانه به اکثر ویتامین ها و مواد معدنی از رژیم غذایی استاندارد آمریکای شمالی بسیار دشوار است، به خصوص اگر کودک در حال رشدی هستید.

غذا نمی تواند تمام مواد مغذی را تامین کند
بیش از 70 درصد از کودکان یک تا 13 ساله مواد مغذی کافی را از رژیم غذایی خود مصرف نمی کردند. محققان دریافتند که رژیم غذایی به تنهایی مصرف بهینه مواد مغذی را به جز روی معدنی فراهم نمی کند.

کمبود مواد مغذی در جوامع مرفه
 مصرف مواد مغذی به تنهایی از رژیم غذایی بسیار کم است. تا چهل و پنج درصد از کودکان کلسیم کافی برای جلوگیری از پوکی استخوان نمی‌خوردند، چه رسد به ساخت استخوان‌های قوی. از هر 10 کودک، هفت کودک دریافت ناکافی ویتامین D داشتند که برای سلامت استخوان و ایمنی بدن، برای جلوگیری از برخی سرطان ها و بیماری های خود ایمنی لازم است. هیچ کودکی میزان مصرف توصیه شده برای پتاسیم، ویتامین E و ویتامین K لازم برای سلامت قلب را رعایت نکرد. این مطالعه نشان داد که حتی در جوامع مرفه، دریافت مواد مغذی از رژیم غذایی به تنهایی کافی نبود.

مکمل های مولتی ویتامین و مواد معدنی مخصوص سن و جنس برای افزایش وضعیت ویتامین و مواد معدنی در کودکان استفاده قرار گیرد بهتر است 

کمبود مواد مغذی 
در حالی که علائم کمبود شدید مواد مغذی ممکن است برای برخی از والدین آشکار باشد، زیرا آنها می توانند سیاهی زیر چشم ناشی از کمبود آهن را ببینند، مقادیر نامناسب برخی از مواد مغذی می تواند سلامت جسمی و روانی کودک را بدون اینکه والدین بدانند، مختل کند.

به سختی می توان دریافت که مصرف ناکافی مواد مغذی استخوان ساز مانند ویتامین K2، D3 و کلسیم می تواند منجر به کاهش تراکم استخوان شود. یا اینکه کمبود ویتامین A و B6 منجر به کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود یا اینکه سطوح پایین آهن، منیزیم یا اسیدهای چرب ضروری باعث ایجاد مشکلات رفتاری می شوند.

حتی اگر فکر می کنید کودک شما یک رژیم غذایی سالم پر از میوه ها و سبزیجات، پروتئین و چربی های سالم دارد، عوامل دیگری وجود دارد که دریافت ویتامین ها و مواد معدنی کافی را دشوار می کند.

غذاها قبل از رسیدن کامل توسط خورشید برداشت می شوند که باعث کاهش محتوای مواد مغذی آنها می شود. میوه ها و سبزیجات در خاک هایی رشد می کنند که مواد مغذی ناشی از کشاورزی بیش از حد کاهش یافته است. غذاها در فواصل طولانی حمل و نقل می شوند و برای مدت زمان طولانی ذخیره می شوند و همگی باعث کاهش محتوای غذایی می شوند.

ما غذاهای تصفیه شده و بسیار فرآوری شده می خوریم که در طی فرآیند آسیاب مواد مغذی حذف شده اند. به عنوان مثال، خوردن برنج سفید و آرد سفید که لایه بیرونی غنی از مواد مغذی حذف شده است به جای مصرف برنج قهوه ای یا غلات کامل. برای جبران این پردازش، مواد مغذی در فرآیندی به نام تقویت‌کننده به غذاها اضافه می‌شوند و خیلی از این مواد غذایی ارگانیک نیستند و در طول تولید شاید افزودنی هایی را هم در خود جای داده باشند 

نیازها افزایش یافته
کودکان در حال رشد نیازهای تغذیه ای بیشتری دارند. به عنوان مثال: کودکان در حال رشد، فعال یا ورزشکار، گیاهخواران، وگان ها، و دختران در حال قاعدگی نیازهای تغذیه ای بالاتری دارند – اساساً همه کودکان نیاز هایی بیشتر دارند به دلیل فعالیت های زیادی که انجام می دهند 

متأسفانه، کودکان ممکن است از برخی از اختلالات گوارشی مشابه بزرگسالان مانند سندرم روده تحریک پذیر، کرون، کولیت، آلرژی های غذایی و سطوح پایین پروبیوتیک های روده رنج ببرند. این شرایط می تواند باعث ناتوانی در جذب موثر مواد مغذی از غذا شود.

همه کودکان مبتلا به مشکلات گوارشی باید با ویتامین‌ها و مواد معدنی، شیک‌های پروتئینی، پروبیوتیک‌ها و اسیدهای چرب ضروری برای اطمینان از سلامتی بهینه مکمل‌ها را دریافت کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید