بدنسازی

چرا مکمل بدنسازی اصل مهم است؟

 آیا درباره مکمل بدنسازی اصل اطلاعاتی دارید؟ مکمل بدنسازی جهت تامین ویتامین ها، مواد معدنی، کربوهیدرات ها و پروتئین ها برای مصرف ورزشکاران و بدنسازان کاربرد دارد.

توضیحاتی درباره مکمل بدنسازی اصل

اکثر ورزشکارانی که به صورت حرفه ای ورزش می کنند و قصد شرکت در مسابقات قهرمانی را دارند، از مکمل بدنسازی استفاده می کنند. این ورزشکاران برای تامین انرژی مورد نیاز در زمان انجام تمرینات سخت و سنگین ورزشی از مکمل استفاده می کنند.

مکمل بدنسازی با تامین انواع ویتامین، مواد معدنی، پروتئین ها و کربوهیدرات های مورد نیاز ورزشکاران باعث حفظ سلامتی آنها می شود. البته هر یک از ورزشکاران بسته به نوع هدف خود از انواع مختلف مکمل استفاده می کنند.

 انواع مختلف مکمل بدنسازی اصل برای ورزشکاران عبارتند از: مکمل مناسب برای عضله سازی، مکمل مخصوص برای ورزشکارانی که قصد چربی سوزی دارند، مکمل برای ورزشکارانی که قصد دارند، وزن خود را بالا ببرند و یا بالعکس مکمل برای ورزشکارانی که می خواهند، وزن خود را کم کنند.

در زمان خرید مکمل بدنسازی به اصل بودن محصول دقت کنید. متاسفانه امروزه مکمل های ورزشی بی کیفیت در بازار به وفور یافت می شود. در زمان خرید مکمل به مراکز معتبر توزیع مکمل های تغذیه ای و ورزشی مانند داروخانه ها و فروشگاه های معتبر مراجعه کنید.

مصرف مکمل بدنسازی اصل عوارض جانبی برای ورزشکار ایجاد نمی کند. این مکمل ها موجب افزایش سرعت عضله سازی می شوند. البته مصرف این مکمل ها باید همراه با رعایت رژیم غذایی سالم باشد تا تاثیر خوبی داشته باشد.

انواع مکمل بدنسازی و هدف از مصرف آنها

 • پروتئین وی: افزایش حجم عضلات ورزشکاران
 • کراتین: تامین انرژی مورد نیاز برای ورزشکار در حین انجام تمرینات ورزشی
 • گینر: افزایش وزن و موثر در عضله سازی
 • گلوتامین: بهبود ریکاوری عضلات ورزشکار و افزایش قدرت
 • BCAA: موثر در سنتز پروتئین
 • بتاآلانین: به تاخیر انداختن زمان رسیدن به خستگی
 • CAL: کاهش بافت چربی همزمان با محافظت از توده عضلانی

دلایل مهم جهت مصرف مکمل بدنسازی اصل

مکمل بدنسازی اصل برای تامین خواسته های ورزشکاران حرفه ای استفاده می شود. استفاده از مکمل بی کیفیت به سلامتی ورزشکار آسیب می رساند و موجب بروز مشکلات زیادی در عملکرد ورزشی ورزشکار می شود.

استفاده از مکمل بدنسازی برای رفع نیاز ورزشکار به ویتامین ها و مواد مغذی در طول روز

ورزشکار برای انجام تمرینات سخت و فشرده ورزشی نیاز دارد تا انواع ویتامین مواد معدنی و مواد مغذی را مصرف کند.  کمبود مواد مغذی باعث آسیب به بدن می شود. رژیم غذایی نمی تواند تمام نیازهای غذایی یک ورزشکار حرفه ای را تامین کند. به همین دلیل ورزشکار حرفه ای از مکمل استفاده می کند.

بهبود عملکرد سیستم ایمنی

انجام ورزش های سنگین و تکرار شونده در صورتی که مواد مغذی مورد نیاز بدن تامین نشود، باعث کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود. ورزش کردن به صورت سبک و هوازی، باعث بهبود و تقویت سیستم ایمنی می شود. ورزشکارانی که ورزش های سنگین انجام می دهند، باید با مصرف مواد مغذی بیشتر به تقویت سیستم ایمنی خود کمک کنند. استفاده از مکمل بدنسازی اصل به تقویت سیستم ایمنی ورزشکاران حرفه ای کمک می کند.

تغذیه نامناسب موجب تحلیل عضلات می شود

در زمان انجام تمرینات ورزشی، بدن برای تامین انرژی مورد نیاز، کربوهیدرات ها را می سوزاند. هر مقدار مدت زمان تمرین ورزشی افزایش یابد، کربوهیدرات بیشتری هم می سوزد. در حین ورزش چربی سوزی در عضلات هم رخ می دهد. اگر کربوهیدرات برای تامین انرژی به اندازه کافی نباشد، بدن برای تامین انرژی پروتئین ها را می سوزاند.

مصرف مکمل بدنسازی دارای پروتئین و اسیدهای آمینه،  از سوخت و ساز پروتئین ها و تحلیل رفتن عضلات جلوگیری می کند. بخش عمده عضلات از پروتئین  تشکیل شده است، در صورت سوختن پروتئین، عضلات هم کوچکتر می گردند.

ورزشکارانی که از مکمل بدنسازی استفاده می کنند، زودتر به هدف خود می رسند.

داشتن تغذیه مناسب برای رسیدن به هدف بسیار اهمیت دارد. مکمل بدنسازی با تامین مواد مغذی به ورزشکار کمک می کند تا زودتر به هدف خود برسد. مصرف مکمل موجب بهبود عملکرد ورزشی می شود. تامین انرژی مورد نیاز برای انجام تمرینات سخت، طاقت فرسا و  تکرار شونده با مصرف مکمل امکان پذیر است.

مکمل های بدنسازی تقلبی چگونه هستند؟

امروزه استفاده از مکمل بدنسازی یکی از دغدغه های ورزشکاران شده است. با توجه به تقاضای زیاد این کالا در بازار، برخی افراد سودجو و کلاهبردار اقدام به تولید مکمل های تقلبی کرده اند. به یاد داشته باشید که در ترکیب مکمل های تقلبی از سرب و یا مواد سرطان زا استفاده می شود. مصرف این مکمل ها موجب بروز سردرد شدید، اسهال های مزمن و نارسایی کبد و کلیه می شود.

 • افراد سودجو برای کسب درآمد بیشتر در مکمل های تقلبی از ترکیبات شیمیایی استفاده می کنند.
 • مواد اولیه به کار رفته در این مکمل های غیر استاندارد و غیر بهداشتی است.
 • مصرف این مکمل ها موجب وارد شدن آسیب های جدی به سلامتی ورزشکاران می گردد.
 • بر روی برخی از مکمل ها از جوهر قرمز رنگ برای ثبت تاریخ انقضاء استفاده شده است. این مکمل ها را مکمل تقلبی به حساب آورید مگر اینکه خلافش ثابت شود.
 • احتمال تقلب در مکمل های سطلی بسیار زیاد است.
 • بیشترین تقلب در مکمل های کراتین، گینر و پروتئین وی صورت می گیرد.

 

روش های تشخیص مکمل بدنسازی اصل

همیشه برای خرید مکمل بدنسازی اصل به فروشگاه های معتبر و یا داروخانه های معتبر مراجعه کنید تا محصولی با کیفیت و اصل تهیه کنید.

 • در زمان خرید به هولوگرام محصول دقت کنید. ولی تنها راه تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی وجود هولوگرام نیست زیرا چاپ هولوگرام برای افراد متقلب کار مشکلی نیست.
 • وزن مندرج شده بر روی محصول را با وزن واقعی محصول مقایسه کنید.
 • به سایت اینترنتی که بر روی محصول مشخص شده، مراجعه کنید و محصول را با نمونه موجود بر روی سایت مقایسه کنید.
 • مزه مکمل بدنسازی را بچشید. مزه باید با طعمی که بر روی جلد مکمل نوشته شده است، مطابقت داشته باشد.
 • مکمل بدنسازی اصل به شکل پودری صاف و یکنواخت است. اگر بعد از باز کردن محصول متوجه شدید که محصول گلوله های پودری دارد و یا یک رنگ نیست، به اورجینال بودن مکمل شک کنید.
 • برای تشخیص مکمل پروتئینی، کمی از مکمل را در دهان بریزید. اگر میزان چسبندگی زیاد بود، مکمل اصل و واقعی می باشد.

کلام آخر

تمام ورزشکاران حرفه ای برای رسیدن به هدف خود که قهرمانی در سطوح مختلف کشوری و جهانی می باشد، باید از مکمل بدنسازی اصل استفاده کنند. مکمل برای تقویت عضلات، بهبود عملکرد ورزشی، افزایش قدرت، بهبود ریکاوری و جلوگیری از تخریب عضلانی بسیار لازم و ضروری می باشد. هیچگاه کیفیت مکمل را فدای قیمت مکمل نکنید.  مکمل مرغوب و با کیفیت را خرید کنید تا جسم و روان سالم داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *