مادر و کودک

چرا واکسن ۴ تا ۶ سالگی اهمیت دارد

واکسن کودک از جمله مهم ترین اقداماتی می باشد که والدین باید همواره به جهت کمک به بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن کودک خود در برابر انواع بیماری ها و عفونت ها به کودک تزریق کنند.

توضیحاتی درباره واکسن کودک  

والدین باید برای حفاظت از سیستم ایمنی بدن کودک خود در برابر انواع عارضه ها و بیماری ها همواره به تزریق واکسن کودک اهمیت دهند و در سنین مختلف به کودکان خود واکسن تزریق کنند. و باید بیان کرد که در هر سنینی، واکسن های خاصی به کودک تزریق می شود و در سن 4 تا 6 سالگی که موضوع مورد بحث ما می باشد، معمولاً از واکسن سه گانه، فلج اطفال، سرخک، سرخجه و اوریون استفاده می شود.

نوزادان با محافظت در برابر برخی بیماری ها به دنیا می آیند چرا که مادران آن ها آنتی بادی ها (پروتئین هایی که بدن برای مبارزه با بیماری ها ساخته است) قبل از تولد به آن ها منتقل می کند علاوه بر این باید بیان کرد که نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، هم چنان آنتی بادی های بیش تری در شیر مادر دریافت می کنند و اما باید بیان کرد که در هر دو مورد حفاظت موقتی می باشد.

واکسن کودک راهی برای ایجاد مصونیت و حفاظت از وی در برابر برخی از بیماری ها می باشد. باید بیان کرد که گاهی اوقات، این کار با استفاده از مقادیر کمی از میکروب کشته شده یا ضعیف شده که باعث بیماری می شود، انجام می شود. در مواردی دیگر نیز باید بیان کرد که واکسن صرفاً یک تکه کوچک از میکروب است از قبیل یک پروتئین یا بخشی از ماده ژنتیکی آن.  

میکروب ها می توانند ویروس هایی از قبیل ویروس سرخک و یا باکتری ها باشند و واکسن ها با تحریک سیستم ایمنی بدن، به گونه ای واکنش نشان می دهند که انگار یک عفونت واقعی وجود دارد. حال اگر بخواهیم به انواع میکروب ها بپردازیم باید بیان کنیم که چند نوع میکروب وجود دارد که یکی از آن ها میکروب های زنده ضعیف شده می باشند و این میکروب ها در برخی از واکسن ها از قبیل سرخک، اوریون و سرخجه که در سنین 4 تا 6 سالگی زده می شوند و هم چنین واکسن آبله مرغان وجود دارد و از آن استفاده می شود.

نوعی دیگر از میکروب ها، میکروب های کشته شده و یا غیر فعالی بوده که این میکروب ها نیز در برخی از واکسن ها از قبیل واکسن آنفولانزا و یا واکسن غیر فعال شده ویروس فلج اطفال استفاده می شوند. واکسن توکسوئیدی نیز نوعی دیگر از واکسن ها می باشد که حاوی یک سم غیر عادی ساخته شده توسط میکروب هستند و برای مثال باید بیان کرد که واکسن های دیفتری و کزاز، از نوع واکسن های توکسوئیدی می باشند.  

در واکسن کودک باید به نکات و توصیه های بسیار مهمی توجه کرد و از جمله این که شل بودن مدفوع و یا سرما خوردگی، مانع از انجام ایمن سازی نخواهد بود. هم چنین والدین باید در نظر داشته باشند که اگر چه که کودک آن ها دارای وزن کم و یا نارس می باشد، باید برنامه واکسیناسیون را مطابق با نظر پزشکان تزریق کنند و این به معنای عدم تزریق واکسن به کودک نمی باشد.

افراد باید در نظر داشته باشند که سوء تغذیه نه تنها یک مانع برای واکسن کودک نمی باشد، بلکه تزریق واکسن به موقع به کودکان مبتلا به سوء تغذیه اکیداً توصیه شده است. هم چنین لازم است بیان شود که برای هیچ کدام از واکسن ها، به جز واکسن سیاه سرفه محدودیت سنی وجود ندارد و افراد باید همواره برنامه واکسن کودک را بر اساس برنامه انجام دهند.

از جمله یکی از واکسن هایی که باید برای کودکان 4 تا 6 سالگی تزریق شود، استفاده از واکسن سه گانه می باشد و افراد باید در جریان باشند که در صورتی که کودک آن ها به ضایعات و عارضه های مغزی پیشرونده مبتلا می باشد، باید از تزریق واکسن سه گانه خودداری و باید از واکسن دوگانه استفاده نمایند.

به طور کلی باید بیان کرد که سرخک باعث تب، بثورات، سرفه، آب ریزش بینی و هم چنین آبریزش چشم می شود و از دیگر علائم و نشانه های آن می توان به عفونت گوش و ذات الریه اشاره کرد که می تواند منجر به مشکلات شدیدتری از جمله تورم مغز و هم چنین مغز می شود و علاوه بر این، اوریون نیز باعث ایجاد تب، سردرد و هم چنین تورم دردناک یک یا هر دو غدد اصلی بزاق می شود و می تواند هم چنین منجر به منژیت یا عفونت پوشش های مغز و نخاع باشد و علاوه بر این، می تواند به ندرت منجر به ورم مغز شود. سرخجه نیز می تواند منجر به تب خفیف، تورم غدد گردن و هم چنین راش در کودک شود و علاوه بر این، می تواند باعث تورم مغز و یا مشکل خون ریزی شود و هم چنین باید ذکر شود که در صورتی که زنان باردار به سرخجه مبتلا می باشند، باعث می شود که کودک خود را از دست بدهند و یا نابینا و ناشنوا شود. بنابراین، با توجه به اهمیتی که این واکسن ها در حفظ سلامت بدنی کودک دارند، بنابراین، توصیه می شود که کودکان بین سنین 4 تا 6  سالگی حتماً از واکسن های ذکر شده تزریق کنند تا بتوانند به حفظ سلامت بدنی خود در برابر انواع عوارض و ناراحتی ها کمک کنند.

کلام آخر

معمولاً کودکان از سنین تولد به بعد باید زیر نظر مراکز بهداشتی، از واکسن کودک استفاده کنند تا بتوانند از سیستم ایمنی بدن خود در برابر انواع بیماری ها محافظت و از ابتلای به هر گونه اختلال پیشگیری کنند. در این متن به بررسی واکسن هایی که در سنین 4 تا 6 سال کودکان باید تزریق کنند پرداخته شد و نتیجه گرفته شد که با استفاده از این واکسن ها، می توانند به حفظ سلامت بدنی خود کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *