سلامت

چند توصیه برای تسکین سردردهای مکرر

سردرد از جمله اختلالاتی است که معمولاً افراد در زندگی خود به آن مبتلا می شوند.

توضیحاتی درباره سردرد و تسکین آن

از جمله اختلالاتی که افراد معمولاً در طول زندگی به آن مبتلا شده اند، سردرد می باشد و باید بیان کرد که علائم آن در برخی از مواقع خفیف و در برخی موارد دیگر شدید می باشد. اتفاق افتاده است که برخی از افراد معمولاً به طور دائم به سردرد مبتلا می باشند و باید بیان کرد که این افراد معمولاً دچار یک مشکل می باشند که علت به وجود آمدن این نوع، به دلایل مختلفی از جمله کم آب شدن بدن، داشتن عادات غذایی ناسالم، کمبود انواع ویتامین ها و یا داشتن حساسیت به بوهای مختلفی از قبیل بوی رنگ، لاک، غذا و یا به طور کلی، عوامل ژنتیکی می باشد که به شکل سردرد خود را نشان می دهند.

اگر بخواهیم به مفهوم سردرد اشاره کنیم باید بیان کنیم که این بیماری به معنای وجود درد در سر و یا بخش فوقانی گردن می باشد که دردهای مذکور از بافت ها و هم چنین ساختارهای احاطه کننده جمجمه و یا مغز نشأت می گیرد. چرا که مغز خود فاقد رشته های عصبی درد می باشد. با این وجود، لایه نازکی که استخوان ها را پوشانده و عضلاتی که جمجمه، چشم ها و گوش ها را در بر می گیرد و هم چنین بافت های نازکی که سطح مغز و نخاع را احاطه می کند، شریان ها، وریدها و اعصاب، همه و همه ممکن است دچار تحریک و التهاب شوند که این موضوع موجب ایجاد سردرد در فرد می شود. در نتیجه، باید بیان کنیم که رایج ترین محرک های سردرد عبارتند از:

– دارا بودن بیماری هایی هم چون عفونت های سینوسی، سرماخوردگی، تب و عفونت گلو؛

– داشتن استرس و اضطراب؛

– عوامل محرک محیطی از قبیل دود و یا رایحه منتشر شده از عطرها؛

– داشتن سردردهایی با دارا بودن سابقه خانوادگی از قبیل میگرن؛

– عدم تعادل هورمون ها؛

– ابتلای به حساسیت های غذایی؛

– عدم تعادل ویتامین ها و مواد مغذی؛

روش های زیادی برای کمک به تسکین سردرد وجود دارد که از جمله مؤثرترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اگرچه اعتقاد بر این است که مسکن ها یک عامل بسیار مؤثر در کاهش سردرد می باشند، اما باید بیان کرد که مصرف منیزیم نسبت به مسکن یکی از مؤثرترین و کم خطرترین روش های درمان این بیماری می باشد. به طوری که تحقیقات صورت گرفته نشان داده اند که افرادی که به سردردهای مکرر از قبیل میگرن دچار هستند، دارای کمبود منیزیم می باشند. چرا که منیزیم، تعداد دفعات حملات میگرنی در آن دسته از افرادی که کمبود منیزیم دارند را کاهش می دهد. افراد باید در جریان باشند که مصرف روزانه 200 تا 600 میلی گرم منیزیم می تواند تعداد دفعات حملات سردرد را کاهش دهد.
  • لازم است ذکر شود که برخی از مواد غذایی سرشار از گلوتن نیز می توانند منجر به ایجاد سردردهای مکرر در فرد شوند به ویژه در افرادی که دچار بیماری میگرن می باشند. بنابراین با حذف گلوتن از رژیم غذایی می توان به رفع سردردهای میگرنی و مکرر کمک کرد.
  • از آن جایی که استفاده از روغن نعناع فلفلی و هم چنین اسطوخودوس دارای خاصیت آرام بخشی می باشد، بنابراین، در درمان و تسکین سردرد بسیار مؤثر هستند. باید بیان کرد که از خصوصیت بسیار مهم روغن نعناع فلفلی این است که جریان خون را در ناحیه پیشانی افزایش داده و به تسکین انقباضات عضلانی کمک های بسیار مؤثری می کند. از طرفی دیگر، ترکیب روغن نعناع فلفلی با اتانول، به کاهش حساسیت های سردرد کمک می کند. بنابراین استفاده از اسطوخودوس به عنوان یک روش بی خطر و مؤثر در درمان سردرد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر این ویژگی، باید بیان کرد که این روغن از جمله یکی از مواد تثبیت کننده خلق و خوی فرد نیز به حساب می آید.
  • ورزش کردن به طور مؤثر می تواند یکی از مؤثرترین روش های قابل استفاده افراد در جهت کاهش قابل توجه شدت سردرد باشد. همه ما می دانیم که با انجام فعالیت های بدنی می توان به تسکین طبیعی استرس کمک و به این ترتیب، می توان تنش هایی را که منجر به ایجاد سردرد می شوند را کاهش داد و آندورفین را آزاد کرد. بنابراین، توصیه می شود که حداقل 5 روز در هفته و به مدت 30 دقیقه، ورزش با شدت توسط انجام شود.
  • افراد باید در جریان باشند که استفاده کم از کافئین می تواند تا حدودی سردردهای آن ها را کاهش دهد ولی مصرف زیاد آن می تواند منجر به افزایش سردرد فرد شود و از آن جایی که این داروها بالا برنده فشار خون می باشند، بنابراین، می توان بیان کرد که فشار خون بالا نیز خود یکی از دلایل ابتلای فرد به سردرد می باشد.
  • داشتن رژیم های غذایی سالم نیز می تواند به رفع سردرد مگرر در فرد کمک کند به گونه ای که برخی از افراد با تغییر رژیم غذایی خود برای حذف غذاهای خاص توانسته اند از درد سردرد تسکین پیدا کنند. برخی از غذاها که افراد بهتر است که استفاده از آن ها را برای سردرد کاهش دهند عبارتند از غذاهای بسیار فرآوری شده، شکلات، کافئین، گوشت فرآوری شده با نیترات بالا، غذاهای پر قند و گلوتن. افراد هم چنین باید در جریان باشند که استفاده از مولتی ویتامین روزانه و هم چنین مکمل های حاوی ریبوفلاوین، می توانند منجر به کاهش شدت سردرد شوند.
  • افراد هم چنین برای پیشگیری از سردرد، باید از زیاد خوابیدن و یا کم خوابیدن پیشگیری کنند چرا که کمبود خواب می تواند منجر به ترشح هورمون های استرس شود.

کلام آخر

معمولاً روش های زیادی وجود دارد که افراد می توانند برای کاهش درد سردرد از آن ها استفاده کنند که در متن فوق به بررسی و معرفی آن ها پرداخته شده است و باید بیان کرد که سردرد معمولا از جمله عوارضی می باشد که افراد معمولاً در اکثر اوقات به آن مبتلا می شوند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *