سلامت

چند توصیه به کسانی که دچار لاغری افراطی هستند

بسیاری از افرادی که معمولاً دچار لاغری می باشند، به دنبال روش هایی برای افزایش وزن خود هستند که در این متن به بررسی چند توصیه و راه حل برای افزایش در میزان وزن آن ها و مقابله با لاغری پرداخته شده است.

توضیحاتی درباره افزایش وزن

لازم است بیان کنیم که لاغری افراطی نیز به مانند داشتن وزن اضافی، ممکن است که منجر به ایجاد اختلالات و مشکلات شدید سلامتی برای افراد شود و به این ترتیب، افرادی باید برای مقابله با این نوع لاغری، به فکر افزایش وزن و به دست آوردن چربی سالم و عضله سازی باشند. بنابراین باید بیان کرد که افرادی که به لاغری افراطی مبتلا می باشند باید نکاتی را برای افزایش در میزان وزن خود رعایت کنند که در ادامه متن به بررسی آن ها پرداخته می شود.

افراد برای کمک به افزایش وزن خود، باید سعی کنند که همواره از غذاهای متفاوت بخورند. به این صورت که باید در وعده ها و میان وعده های غذایی آن ها، حداقل 3 نوع غذای متفاوت وجود داشته باشد و بهترین حالت این است که افراد معمولاً باید در طول روز سه نوع ماده غذایی که مواد پروتئین، نشاسته و میوه و سبزیجات را دربر می گیرد را مصرف کنند. علاوه بر این، استفاده کردن از غذاهایی از قبیل ماست، میوه، کره بادام زمینی می تواند به عنوان میان وعده های بسیار مؤثر در این زمینه در نظر گرفته شوند.

مصرف کردن غذاهای با کالری بالاتر: افراد باید در جریان باشند که مصرف کردن غذاهای با کالری بالاتر می تواند منجر به چاقی و افزایش چربی شوند. به افراد توصیه می شود غذاهایی را استفاده کنند که دارای چربی های اشباع نشده می باشد و از جمله این غذاها می توان به روغن زیتون و برخی از دانه های روغنی، آووکادو و چند مورد دیگر اشاره کرد. افراد هم چنین باید در جریان باشند که از مصرف نارگیل و روغن خرما پرهیز کنند چرا که این مواد، سرشار از چربی های اشباع شده می باشد و توصیه بر این است که از غذاهای سالم و سرشار از کالری از قبیل کره بادام زمینی، آجیل و شکلات استفاده شود.

مصرف کردن کربوهیدرات بیش تر: مصرف کردن مواد نشاسته ای یا کربوهیدرات ها، برای افزایش وزن می توانند بسیار ضروری باشند. این مواد که در عضلات افراد ذخیره می شوند، انرژی لازم را به بافت های عضلانی فرد رسانده و بنابراین، می توان از آن ها برای تأمین سوخت عضلات استفاده کرد. از جمله کربوهیدرات ها می توان به نان گندم، لوبیا، عدس، برنج و سیب زمینی اشاره کرد که هم در بردارنده نشاسته و هم کربوهیدرات می باشند.

داشتن فعالیت بیش تر: افراد باید در جریان باشند که انجام دادن فعالیت ها و تمرینات بدنی بسیار مناسب، می تواند در زمینه ایجاد بافت ماهیچه ای و افزایش وزن سالم در بدن بسیار مؤثر و مفید باشد. افراد باید سعی کنند که معمولاً 2 الی 3 روز در طول هفته به انجام تمرین های بدنی اختصاص دهند و برای کمک به تقویت و بازسازی عضلات و استخوان های خود و افزایش در رشد آن ها، تمرین های متفاوتی را انجام دهند.

مصرف زیاد مایعات: استفاده کردن از یک اسموتی تهیه شده با شیر یا ماست کم چرب، به همراه توت فرنگی، موز و کره بادام زمینی می تواند برای استفاده فرد بسیار مناسب باشد. حال افراد می توانند برای افزایش دادن میزان کالری، یک یا دو قاشق پودر پروتئین و یا آب پنیر را به اسموتی خود اضافه نمایند.

خوردن غذا قبل از خواب: از آن جایی که به هنگام خواب، بدن فرد از فعالیت باز نمی ایستد و در حال ترمیم سلول ها می باشد، به همین دلیل است که افراد بهتر است که قبل از خوابیدن، انرژی موردنیاز بدن خود را با خوردن غذا تأمین نمایند.

مصرف کردن پروتئین بیش تر: یکی دیگر از راه های مقابله با لاغری افراطی و افزایش وزن این است که افراد باید به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خود، 1.5 گرم پروتئین مصرف کنند. به گونه ای که افراد باید در نظر داشته باشند که تأمین پروتئین بدن در تمام وعده های غذایی باید انجام شود. برای این منظور، افراد می توانند مصرف لبنیات کم چرب، گوشت های بدون چربی و هم چنین برخی از حبوبات را در وعده های غذایی خود جای دهند و باید ذکر کرد که استفاده کردن از پروتئین می تواند منجر به ایجاد بافت عضلانی بدون چربی در بدن شود.

داشتن خواب کافی: افراد باید در جریان باشند که در هنگام خواب است که بدن زمان کافی برای بازسازی ماهیچه ها و ذخیره چربی در لایه های مختلف بدن را در اختیار دارد و بنابراین، افرادی که به دنبال افزایش وزن خود می باشند باید به اندازه کافی بخوابند.

متناوب خوردن: اولین اقدامی که افراد باید برای افزایش وزن و مقابله کردن با لاغری انجام دهند این است که باید به طور متناوب و هر سه ساعت بخورند. افراد باید در جریان باشند که اگر در مدت زمانی طولانی چیزی نخورند، منجر به سرعت سوخت و ساز و متابولیسم بدن می شود و خوردن در فاصله های زمانی مشخص، باعث پیشگیری کردن از اتلاف انرژی بدن و از دست دادن چربی های آن می شود.

کلام آخر

افراد باید برای افزایش وزن خود و مقابله کردن با لاغری های افراطی و کاهش وزن، همواره سعی کنند که از مواد غذایی که سرشار از پروتئین ها و مواد معدنی و هم چنین کربوهیدرات ها می باشند استفاده کنند. علاوه بر این، با استفاده از غذاها و آجیل هایی که دارای خاصیت های فراوانی می باشند می توانند به تناسب اندام خود و هم چنین بهبود و تقویت عضلات و استخوان های خود کمک و از پوکی و هم چنین تحلیل آن ها پیشگیری کنند. افراد می توانند با افزایش در میزان رشد عضلات خود به هدف خود در زمینه افزایش وزن دست یابند و به این گونه با لاغری و عوارض و اختلالات ناشی از آن مقابله کنند.  

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *