سلامت

چند تکنیک برای بالا بردن افزایش تمرکز قسمت 3

یکی دیگر از راه های تمرکز و تقویت آن این است که افراد می بایست همواره بر روی لحظه ای که در آن قرار دارند تمرکز کنند. زمانی که ذهن فرد در گذشته مانده باشد و یا نگران آینده می باشد، تمرکز کردن در زمان حال بسیار سخت می باشد. اگرچه ممکن است بسیار سخت باشد، ولی افراد باید سعی کنند که وقایع گذشته خود را فراموش کنند و هم چنین نگرانی های خود را در مورد آینده نیز تصدیق کنند.

چند تکنیک برای بالا بردن افزایش تمرکز قسمت 1

 

چند تکنیک برای بالا بردن افزایش تمرکز قسمت 2

 

– راه حل دیگر نیز این است که افراد برای مقابله با عدم تمرکز و افزایش دادن میزان آن باید سعی کنند که همواره یک استراحت کوتاه داشته باشند. اگرچه که این نیز ممکن است غیرمعمول به نظر برسد، اما وقتی که افراد برای مدت طولانی روی چیزی تمرکز می کنند، ممکن است تمرکز آن ها شروع به از بین رفتن کند. علاوه بر این، ممکن است در اختصاص دادن توجه خود به کار دشوارتر و بیش تر آن را احساس کنند. تا آن جایی که محققان دریافته اند که مغز افراد تمایل دارد منابع تحریکی مداوم را نادیده بگیرد. حال، استراحت های بسیار کوچک با تمرکز مجدد در جای دیگر می توانند تمرکز ذهنی فرد را به طور چشم گیری بهبود بخشند.  لازم به ذکر است که زمانی که افراد در حال کار بر روی پروژه ای می باشند، می بایست به محضی که احساس خستگی کردند فوراً زمانی را برای استراحت کردن به خود اختصاص دهند و در این مدت زمان در نظر گرفته شده برای خود با کسی صحبت نکرده و یا حتی کار و فعالیت خود را به شیوه ای دیگر تغییر دهند. بدین گونه می باشد که فرد با ذهنی متمرکزتر بر سر فعالیت خود باز خواهد گشت و این باعث می شود که سطح عملکرد و فعالیت خود را به گونه ای مؤثر بالا نگه دارد.

– ارتباط برقرار کردن با طبیعت نیز می تواند یکی دیگر از تکنیک های بسیار مؤثر در زمینه موضوع مورد بررسی باشد. تحقیقات و بررسی های صورت گرفته نشان داده اند که حتی وجود داشتن گیاهان در فضای اداری نیز می تواند به طور قابل توجهی به افزایش دادن میزان تمرکز و بهره وری کارکنان و هم چنین در بالا رفتن میزان رضایت در محل کار و کیفیت بهتر هوا کمک کننده باشد. بنابراین، افراد برای این که بتوانند تمرکز خود را تقویت و آن را افزایش دهند می بایست هر از گاهی در پارک شروع به قدم زدن کنند و یا گل های موجود در باغچه خانه را نظاره کنند تا بدین ترتیب بتوانند به گونه ای مؤثر، میزان تمرکز خود را تقویت و بهبود دهند.

– ورزش کردن را می توانیم به عنوان تکنیک مؤثر دیگر در افزایش و تقویت تمرکز در نظز بگیریم. برای این کار، افراد می بایست روز خود را با یک ورزش ساده شروع کنند و به این ترتیب بدن خود را به حرکت در آورند. افراد می توانند با ورزش کردن به طور منظم، مواد شیمیایی کلیدی را برای حافظه و وضوح ذهنی آزاد کنند. تحقیقات بررسی شده دیگری نیز نشان داده اند که ورزش می تواند به عنوان یک عامل مؤثر، سطح دوپامین، نوراپی نفرین و هم چنین سروتونین مغز را افزایش دهد چرا که همه این ها می توانند به عنوان عاملی بسیار مؤثر بر تمرکز و توجه تأثیرگذار باشند. بنابراین، در این رابطه می توانیم بیان کنیم که افرادی که همواره در حال انجام دادن ورزش های جسمانی می باشند در مقایسه با افرادی که دارای سلامتی جسمانی ضعیفی می باشند، در انجام دادن وظایف شناختی خود می توانند به گونه بهتر و مؤثرتری عمل کنند. چرا که انجام دادن حرکت های بدنی می تواند به شل شدن عضلات و هم چنین کاهش دادن میزان تنش در بدن کمک کند. همان طور که می دانیم بدن و ذهن به یک دیگر مرتبط می باشند، به گونه ای که وقتی بدن افراد احساس بسیار بهتری را داشته باشد، ذهن فرد نیز همین طور خواهد بود.

– گوش کردن به موسیقی نیز می تواند هم چنین به عنوان یک تکنیک بسیار مهم در در بالا بردن و افزایش تمرکز افراد در نظر گرفته شود. این قضیه ثابت شده است که موسیقی می تواند اثرات درمانی بسیار مهمی بر مغز افراد داشته باشد. در عین حال که موسیقی سبک می تواند به افراد کمک کند تا احساس تمرکز بهتری را داشته باشند، اما برخی از موسیقی ها ممکن است حواس افراد را پرت کنند. در این رابطه، کارشناسان به طور کلی موافق هستند که موسیقی کلاسیک و صداهای طبیعت، مانند جریان آب، می توانند انتخاب های بسیار خوبی برای تمرکز باشند، این در حالی است که می توان بیان کرد که موسیقی با اشعار و صدای انسان ممکن است که حواس افراد را پرت کند. امروزه برنامه ها و خدمات موسیقی زیادی وجود دارند که پس ‌زمینه و مناظر صوتی را ارائه می ‌دهند که برای انواع مختلف تمرکز و نیازهای کاری افراد طراحی شده ‌اند.

– افراد برای این که بتوانند به بالا بردن میزان تمرکز خود کمک کنند و تمرکز بالاتری را داشته باشند، می بایست که همواره از رژیم غذایی بسیار مفید و مناسبی استفاده کنند. بنابراین، باید غذاهایی را انتخاب کنند که قند خون فرد را در حالت تعادل نگه می دارد، انرژی آن ها را افزایش می دهد و باعث تغذیه و سوخت مغز می شوند. در این راستا باید بیان کرد که میوه ها و سبزیجات و غذاهایی که دارای فیبر بالایی می باشند می توانند میزان قند خون فرد را در حالت تعادل نگه دارند. از طرفی دیگر افراد باید غذاها و نوشیدنی های شیرینی را که موجب بالا رفتن سطح و میزان قند آن ها می شود از برنامه غذایی خود حذف کنند چرا که این گونه غذاها منجر به ایجاد حالت های سرگیجه و یا خواب آلودگی در آن ها می شود.

لازم است ذکر کنیم که مغز افراد برای این که عملکرد صحیح و مناسبی را داشته باشد، به مقدار زیادی چربی خوب نیاز دارد. آجیل، انواع توت ها، آووکادو و روغن نارگیل همگی راه های عالی برای وارد کردن چربی های سالم به رژیم غذایی و کمک به عملکرد روان تر مغز هستند. مطالعات صورت گرفته نشان داده است که غذاهایی مانند زغال اخته به دلیل آنزیمی که جریان اکسیژن و خون را به مغز تحریک می کند، می تواند تمرکز و حافظه را تا 5 ساعت پس از مصرف تقویت کند و به حافظه و هم چنین توانایی افراد برای تمرکز و یادگیری کمک کند. علاوه بر این، سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج حاوی پتاسیم هستند که اتصالات بین نورون ها را تسریع می کند و می تواند مغز افراد را پاسخگوتر کند. بنابراین، افراد باید همواره آن ها را مصرف کنند و از عدم مصرف آن ها غفلت نکنند.

– از جمله مهم ترین تکنیک دیگری که افراد برای داشتن تمرکز بالا باید آن را در نظر داشته باشند این است که برای انجام دادن فعالیت های روزانه خود یک اولویت را در نظر بگیرند. به این ترتیب که افراد باید آن چه را که می خواهند در طول روز انجام دهند به طور ایده آل شب قبل، آن ها را یادداشت کرده و یک اولویت که متعهد به انجام آن می باشد را مشخص کند. این باعث می شود که مغز فرد بر روی چیزهای مهم تمرکز کند و ابتدا کارهای بزرگ را انجام دهد و کارهای کوچک را برای بعد رها کند. کارهای بزرگ تر نیز هر کدام را به بایت های کوچک تری تقسیم کند تا غرض نشود و فرد احساس خستگی نکند. هم چنین، شناسایی اولویت های واقعی نیز می تواند به تسکین اضطراب های منحرف کننده کمک کند و دست یابی به اهداف کوچک روزانه می تواند مغز فرد را برای رسیدن به موفقیت هدایت کند.

– روش و تکنیک مؤثر دیگری که فرد باید آن را مد نظر قرار دهد تا بتواند در زمینه افزایش تمرکز به نتایج بسیار خوب و مطلوبی برسد این است که فرد می بایست فضایی را برای کار ایجاد کند. فرد باید در صورتی که امکان آن وجود داشته باشد فضایی بسیار آرام و اختصاصی را برای کار ایجاد کند. اگرچه که همه افراد نمی توانند یک دفتر کاری مجهزی را داشته باشند، ولی چگونگی سازماندهی کردن میز، هدفون، یک مانیتور با نوری قابل تنظیم می توانند در این زمینه بسیار کمک کننده باشند. بنابراین، افراد باید همواره سعی کنند که فضای خود را مرتب و منظم کنند.

– یکی دیگر از روش ها و تکنیک هایی که می تواند نقش مؤثری را در راستای موضوع مورد بحث ما داشته باشد این است که افراد باید سعی کنند که همواره از تایمر استفاده کنند زیرا با استفاده از تایمر و یا زنگ تلفن، مغز خود را برای تمرکز بیش از حد بر روی یک کار آموزش خواهند داد. در این صورت، افراد باید ابتدا تصمیم بگیرند که چه کاری را می خواهند انجام دهند. سپس تایمر خود را برای 20 دقیقه یا به طور کلی بیش از 30 دقیقه تنظیم کنند و بر روی کار خود تمرکز کنند. پس هنگامی که تایمر به صدا در می آید یک استراحت کوتاه به مدت 5 دقیقه انجام دهند. برای مثال می توانند پیاده روی کنند و یا تمرینات کششی انجام دهند. سپس تایمر را دوباره تنظیم کرده و دوباره شروع کنند. ثابت شده است که این تکنیک می توانند برای افزایش تمرکز فرد بسیار مؤثر باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *