سلامت

چند تکنیک برای بالا بردن افزایش تمرکز قسمت 4

گاهی اوقات لازم است که افراد برای این که تمرکز خود را افزایش دهند، وظایف خود را تغییر دهند. در حالی که ممکن است فرد تمایل داشته باشد که بر روی یک کار خاص تمرکز کند، گاهی اوقات پیش می آید که فرد گیر می کند و ذهن و مغز وی به چیزی تازه برای تمرکز نیاز دارد و بنابراین، در این گونه موارد است که افراد باید همواره سعی کنند تا کارهای دیگری را که دوست دارند انجام دهند و کار خود را بدین شکل به کار جدید تغییر دهند.

– از جمله تکنیک مؤثر دیگر در راستای کمک به بالا بردن تمرکز و بهبود آن، این است که افراد همواره تمرینات مغز را امتحان کنند. در این گونه موارد، فرد بسته به نوع مطالعه ای که انجام می دهد، می تواند تمرینات حل مسئله، روش های تمرین مغز و حتی بازی های ویدئویی انجام دهد که همه این ها می توانند دارای تأثیرات مثبت و منفی و یا اصلا هیچ گونه تأثیری بر تمرکز نداشته باشد. افراد می توانند با انجام دادن مکرر بازی های فکری از قبیل بازی شطرنج و هم چنین جدول کلمات متقاطع، به بهبودی توجه و تمرکز خود کمک های بسیار مفید و مؤثری بنمایند. به گونه ای که طبق بررسی های انجام شده، افرادی که اغلب پازل کلمات از قبیل جدول کلمات متقاطع را انجام می دهند، در آینده عملکرد بسیار بهتری خواهند داشت. علاوه بر این، محققان توانسته اند به کشف رابطه مستقیمی بین تعداد دفعاتی که مردم از پازل های کلمه استفاده می کنند و نیز سرعت و دقت عملکرد در وظایف، ارزیابی استدلال، حافظه و توجه دست پیدا کنند. به گونه ای که یک مطالعه انجام شده دیگر در این رابطه تاکید کرده است که مهم است که افراد چه نوع تمرین مغزی برای بهبود حافظه و توجه انجام می دهند. از طرفی دیگر بررسی های انجام شده در این راستا نشان داده اند که انجام بازی های ویدیویی نیز به نوبه خود می توانند باعث ایجاد تغییراتی در بسیاری از مناطق مغز فرد شود. همان طور که محققان دریافتند که استفاده از بازی های ویدئویی، نواحی مغز را که مسئول مهارت های دیداری و فضایی هستند، تغییر می دهد و باعث می شود که به شیوه ای کارآمدتر کار کنند.

– تکنیک مؤثر دیگر در ارتباط با بالا بردن افزایش تمرکز در افراد این است که افرا باید همواره رفاه خود را افزایش دهند. انجام دادن فعالیت های بدنی مناسب و هم چنین انتخاب کردن رژیم های غذایی بسیار مفید و سالم همه عواملی می باشند که می توانند به عملکرد خوب و سطح تمرکز بالای افراد کمک های بسیار مفید و مؤثری کنند. به عنوان مثال، افراد باید در جریان باشند که اگر صبحانه را از رژیم غذایی خود حذف می کنند، بسیار بعید است که بتوانند تا زمان ناهار به دلیل گرسنگی وظایف خود را به بهترین شکل انجام دهند. بنابراین، در این جا لازم به ذکر است که مراقبت از سلامتی، فعال ماندن و خوردن غذاهای افزایش دهنده تمرکز، همگی می توانند به بهبود تمرکز افراد کمک های بسیار مؤثر و مفیدی کنند. افراد برای این که بتوانند تمرکز خود را افزایش دهند باید همواره مقداری گردو، آووکادو و شکلات را به برنامه غذایی خود اضافه کنند. به خاطر این که، آووکادو ممکن است بتواند به تقویت اقدامات شناختی از جمله حافظه و تمرکز کمک های بسیار مهمی کند. از طرفی دیگر، گردو نیز ممکن است بتواند عملکرد را در تست‌ های عملکرد شناختی، از جمله آزمایش ‌هایی که سرعت پردازش اطلاعات، حافظه و تمرکز را ارزیابی می ‌کنند، بهبود بخشد. همین طور نیز، مصرف روزانه یک آووکادو ممکن است به بهبود عملکرد شناختی به دلیل افزایش سطح لوتئین در چشم و مغز کمک کند. محققان دریافته اند که خوردن روزانه یک آووکادو باعث افزایش مهارت ‌های شناختی از جمله سرعت پردازش، حافظه و توجه می‌ شود. شکلات و یا به طور خاص دانه کاکائو که سرشار از فلاوانول است، ترکیباتی هستند که اثرات محافظتی عصبی دارند. فلاوانول های کاکائو ممکن است به بهبود سرعت پردازش شناختی، حافظه کاری و توجه زمانی که بین 5 روز تا 3 ماه مصرف شود کمک کند.

همان طور که در بالا نیز ذکر شد، ورزش کردن نیز می تواند اثرات بسیار مؤثری بر تقویت تمرکز در افراد داشته باشد. به گونه ای که منبع معتبری از تحقیقات نشان داده است که افرادی که ورزش می کنند می توانند در کارهای شناختی بسیار بهتر از افراد دارای سلامت جسمانی بد، عمل کنند. در مقایسه با گروهی که سبک زندگی کم تحرک تری داشتند، گروهی که در شرایط بدنی خوبی بودند در انجام وظایف تست توجه پایدار بهتر عمل کردند. یک منبع معتبر نیز مطالعه ای را بر روی افراد مسن انجام داده است و این بررسی نیز مشخص کرده است که ورزش می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد. در این مطالعه، تمام شرکت‌کنندگانی که بین 75 دقیقه تا 225 دقیقه در هفته ورزش می‌ کردند، سطح توجه و توانایی بیش تری را برای داشتن تمرکز  از خود نشان داده بودند.

یوگا از جمله ورزش هایی می باشد که ممکن است بتواند سطح انرژی و عملکرد مغز افراد را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. تا آن جایی که محققان دریافته اند که تمرین هاتا یوگا و مراقبه ذهن آگاهی به مدت 25 دقیقه در روز، نواحی مغز مرتبط با رفتار هدف مند را تقویت می کند و به شرکت کنندگان اجازه می دهد که به شیوه راحت تری تمرکز کنند.

– ازجمله تکنیک و روش مؤثر دیگر در رابطه با بالا بردن میزان تمرکز و تقویت آن این است که افراد می بایست که وزن خود را همواره مورد بررسی قرار دهند. به گونه ای که تحقیقات انجام شده ارتباط مؤثری را بین کاهش وزن و بهبود حافظه و تمرکز را کشف کرده اند. این محققان عقیده دارند که عواملی از قبیل فشار خون بالا و دیابت نوع 2 که معمولاً از اثرات اضافه وزن می باشند، می توانند به مختل شدن تمرکز فرد کمک کننده باشند. پیشنهاد مهم این محققان این است که زمانی که این افراد به وزن سالم و نرمال خود باز می گردند و مشکلات مرتبط با آن ها ناپدید می شود، مشکلات شناختی آن ها نیز بدین ترتیب از بین خواهد رفت.  

– برای افزایش دادن میزان تمرکز، افراد می توانند همواره شروع به انجام بازی های فکر کنند. بازی های فکری ممکن است تنها بازی هایی نباشد که بتواند به بهبود تمرکز کمک کند. در این راستا است که تحقیقات جدیدتر هم چنین نشان می دهد که بازی های ویدیویی می تواند به افزایش تمرکز کمک کند.

طبق مطالعه‌ ای که در سال ۲۰۱۸ روی ۲۹ نفر انجام شده است، شواهدی را نشان می دهد که حاکی از آن است که یک ساعت بازی می ‌تواند به بهبود توجه انتخابی بصری کمک کند و این توجه انتخابی بصری نیز به نوبه خود به توانایی افراد برای تمرکز بر روی یک کار خاص و در عین حال نادیده گرفتن حواس پرتی های اطرافشان اشاره دارد.  

 

چند تکنیک برای بالا بردن افزایش تمرکز قسمت 1

چند تکنیک برای بالا بردن افزایش تمرکز قسمت 2

 

 

چند تکنیک برای بالا بردن افزایش تمرکز قسمت 3

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *