سلامت

چند تکنیک برای بالا بردن افزایش تمرکز قسمت پایانی

یک بررسی انجام شده در سال 2017 نیز به بررسی 100 مطالعه پرداخته است که تأثیرات بازی های ویدیویی بر عملکرد شناختی افراد را بررسی کرده است. نتایج این بررسی نشان می ‌دهد که انجام بازی‌ های ویدیویی ممکن است منجر به تغییرات مختلفی در مغز از جمله افزایش توجه و تمرکز شود. لازم به ذکر است که این بررسی محدودیت ‌های متعددی داشته است، از جمله این واقعیت که مطالعات بر روی موضوعات بسیار متفاوتی از جمله اعتیاد به بازی ‌های ویدیویی و تأثیرات احتمالی بازی ‌های ویدیویی خشن متمرکز بوده است. مطالعاتی که به طور خاص برای بررسی مزایای بازی‌ های ویدیویی طراحی شده ‌اند، می‌ توانند به حمایت از این یافته ‌ها کمک کنند.

– تحقیقات صورت گرفته هم چنین نشان داده اند که یکی از راه های بسیار مهم و مؤثر در راستای افزایش میزان تمرکز در افراد و تقویت آن ها این است که کافئین بنوشند. افراد در صورتی که ترجیح می دهند که از مصرف کافئین اجتناب کنند، نیازی به گنجاندن کافئین در رژیم غذایی آن ها نمی باشد، با این وجود، تحقیقات نشان می دهد که کافئین می تواند برای توجه و تمرکز فرد مؤثر و مفید باشد. بدین ترتیب، اگر فرد احساس می کند که تمرکز وی در حال کاهش است، می بایست که یک فنجان قهوه یا چای سبز را در نظر بگیرد و آن را میل کند. برخی افراد از نوشیدن کافئین خوششان نمی آید در این صورت است که اگر افراد از نوشیدنی های کافئین دار لذت نمی برند، باید بدانند که یک وعده شکلات تلخ با۷۰ درصد کاکائو یا بیش تر می تواند فوایدی مشابه به کافئین را برای فرد ایجاد کند.

– استفاده از انواع مکمل ها نیز می تواند به عنوان عنصری مؤثر در راستای تقویت مغز و بالا رفتن میزان تمرکز فرد بسیار مؤثر عمل کند. پس توصیه می شود که در این رابطه افراد از مکمل های مناسب و مفید برای کمک به تقویت حافظه و مقابله با عدم تمرکز استفاده کنند.

برخی از مکمل ها از آن جایی که از ویتامین ها و مواد معدنی بسیار مهمی از قبیل انواع ویتامین های گروه B و عصاره گیاه جینسنگ و سایر ترکیبات مؤثر تشکیل شده اند می توانند به تقویت تمرکز بهتر فرد و بهبود عملکرد مغز وی کمک های مفیدی کنند. در این گونه موارد است که فرد می تواند از نظر روحی و عاطفی قدرتمند شده و قوای جسمانی وی نیز تقویت شود. فرد در صورتی که از این نوع مکمل ها استفاده کند می تواند با خستگی های ناشی از انجام تمرینات ورزشی مقابله کند و در حین انجام تمرینات کمتر احساس خستگی و ناراحتی داشته باشد. حال استفاده از این نوع مکمل ها نیز برای برخی از افراد ممکن است که محدودیت هایی را داشته باشد. از جمله مهم ترین محدودیت ها این است که فرد باید قبل از استفاده از این نوع از مکمل ها، به خصوص اگر در شرایط ناسلامتی یا آلرژی می باشد، باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کند. یک پزشک می تواند فواید و خطرات احتمالی مکمل ها را برای فرد بررسی کند و ممکن است که بتواند یکی از بهترین ها را برای نیازهای فرد توصیه کند.

اغلب می توان با افزودن برخی مواد غذایی به رژیم غذایی، تمام ویتامین های مورد نیاز خود را دریافت کرد، اما گاهی اوقات مکمل ها می توانند به فرد در دستیابی به اهداف مصرف روزانه کمک کنند. مکمل های معرفی شده در زیر ممکن است که بتوانند به افزایش تمرکز و سلامت کلی مغز افراد کمک کنند: فولات، کولین، ویتامین K، فلاونوئیدها، اسیدهای چرب امگا 3 و عصاره دانه گوارانا و عصاره گیاه جینسنگ. از دیگر محدودیت هایی که برای استفاده از این نوع مکمل ها می تواند وجود داشته باشد برای زنان باردار و یا شیرده می باشد که این افراد می بایست از مصرف مکمل های مؤثر در زمینه مورد بررسی خودداری کرده و در صورت تمایل به استفاده قبل از مصرف از پزشک مورد نظر خود مشورت کنند.

– انجام دادن تمرین تمرکز نیز می تواند یک تکنیک دیگر برای کمک به بالا بردن و افزایش تمرکز در فرد باشد. انجام دادن تمرینات تمرکز اغلب به کودکانی که در تمرکز مشکل دارند کمک های مفیدی می کند. این تمرین ذهنی شامل توجه کامل به یک فعالیت برای مدت زمان معینی است. از جمله این فعالیت ها این است که فرد، چند دقیقه از زمان خود را به پرتاب یک بادکنک یا توپ کوچک با شخص دیگری اختصاص دهد. علاوه بر این، صحبت در مورد محل از دست دادن تمرکز و نحوه تمرکز مجدد می تواند به این افراد کمک کند تا این مهارت ها را برای استفاده در کارهای روزانه، توسعه دهند. تمرین تمرکز می تواند برای بزرگسالان نیز بسیار مفید باشد، بنابراین بهتر است که این افراد نیز آن را امتحان کنند.

می توان بیان کرد که ایجاد شدن مشکل در تمرکز می تواند به چیزهایی که در اطراف فرد می گذرد مربوط شود. از مهم ترین دلایل رایج آن می توان به نمونه هایی از قبیل ایجاد شدن وقفه از سوی همکاران، حواس پرتی از سوی هم اتاقی ها یا اعضای خانواده، یا اعلان های رسانه های اجتماعی اشاره کرد. علاوه بر این لازم به ذکر است که ممکن است مشکلات تمرکز به شرایط زمینه ای سلامت روانی یا جسمی فرد نیز مربوط شود.

اختلال عملکرد شناختی یا اختلالات ذهنی دیگر نیز می تواند تمرکز، حافظه و یادگیری را تحت تاثیر قرار دهد. این مسائل می تواند شامل تأخیر یا ناتوانی در رشد، آسیب های مغزی یا شرایط عصبی باشد که باعث مشکلاتی در عملکرد مغزی افراد می شود. نگرانی‌ های سلامت روان درمان ‌نشده مانند افسردگی یا اضطراب در درجه اول شامل تغییرات در خلق و خو و سایر علائم عاطفی است، اما هم چنین می‌ تواند تمرکز، دقت، یا یادگیری و به خاطر سپردن اطلاعات جدید را دشوار کند. هم چنین ممکن است زمانی که فرد دارای استرس زیادی می باشد، تمرکز روی کار یا مدرسه برای وی به مراتب سخت ‌تر باشد. هم چنین باید بیان کرد که ضربه مغزی و سایر آسیب های وارد شده به سر نیز می تواند بر تمرکز و حافظه فرد تأثیر بگذارد. اگرچه که این صدمات معمولاً موقتی می باشند، اما ممکن است مشکلات تمرکز را در زمان پس از بهبودی ضربه مغزی باقی بگذارد. علاوه بر موارد ذکر شده، هم چنین دوربینی و سایر مشکلات بینایی نیز می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در توجه و تمرکز فرد شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *