بدنسازی

چند راهکار برای ورزش در محیط کار

آیا درباره استفاده از مکمل ورزشی اطلاعاتی دارید؟ امروزه مصرف مکمل های ورزشی بین ورزشکاران از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

توضیحاتی درباره استفاده از مکمل ورزشی

امروزه  سبک زندگی مردم تغییر زیادی کرده است و همه به سمت مصرف غذاهای حاضری یا فست فودها تمایل دارند، به همین دلیل نمی توانند تمام مواد مغذی را به بدن خود برسانند. به همین دلیل پزشکان استفاده از مکمل های غذایی و مکمل ورزشی را توصیه می کنند.

مکمل های غذایی می توانند مواد مغذی مورد نیاز بدن کودکان را تامین کنند تا اختلال در رشد و عملکردهای بدن آنها ایجاد نشود. استفاده از مکمل ورزشی هم این امکان را فراهم می سازد تا ورزشکار بهتر و برای مدت زمان بیشتری تمرینات ورزشی را انجام دهد.

استفاده از مکمل ورزشی حتما باید تحت نظر پزشک و یا متخصص تغذیه و یا مربی ورزشی آگاه انجام شود. مصرف خودسرانه و زیاده روی در مصرف مکمل ها، موجب بروز عوارض جانبی می گردد.

مکمل ورزشی چیست؟

افراد در طول روز از انواع مختلف مواد غذایی استفاده می کنند تا نیازهای بدن را برای تامین انرژی و ریزمغذی ها مرتفع سازند. ورزشکاران هم برای تامین نیازهای خود از مکمل ورزشی استفاده می کنند. با داشتن رژیم غذایی سالم می توان بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی، کربوهیدراتها و پروتئین ها را به بدن رساند. اما لازم است بدانید که ورزشکاران به مقادیر زیادتری از گروه های هرم غذایی نسبت به افراد عادی نیاز دارند.

مکمل ورزشی اصل بخرید

امروزه به دلیل استقبال زیاد ورزشکاران از مکمل ورزشی برخی افراد کلاهبردار، اقدام به تولید مکمل های بدنسازی و ورزشی نامرغوب و بی کیفیت کرده اند. مصرف این مکمل ها موجب وارد شدن آسیب جدی به بدن می شوند. برای خرید مکمل اصل حتما به مراکز معتبر مانند داروخانه ها و فروشگاه های معتبر فروش مکمل های ورزشی مراجعه کنید.

در زمان خرید مکمل ورزشی به تاییدیه وزارت بهداشت و درمان و تاییدیه GMP موجود بر روی بسته بندی توجه کنید. مکمل های بدنسازی و ورزشی دارای بارکد اصالت کالا هستند که می توانید برای استعلام آن استفاده کنید.

فواید استفاده از مکمل ورزشی

مکمل ورزشی یکی از انواع مختلف مکمل های غذایی است که موجب بهبود عملکرد ورزشی ورزشکاران می شود. انواع مکمل ورزشی بر اساس مزایای آنها به گروه های گینر یا مکمل کربوپروتئینی، اسیدهای آمینه، مکمل پروتئینی و  چربی سوزها تقسیم بندی می شوند.

افزایش وزن و حجم عضلات ورزشکاران با استفاده از مکمل ورزشی

مصرف مکمل ورزشی گینر موجب افزایش وزن و حجم عضلات می شود گینرها خود به دو گروه مس گینر و ویت گینر تقسیم می شوند. ویت گینر ها موجب افزایش وزن و مس گینرها موجب افزایش حجم عضلات ورزشکاران می گردند.

تامین پروتئین مورد نیاز بدن ورزشکاران

نیاز ورزشکار به پروتئین بیشتر از نیاز افراد عادی است. ورزشکاران برای جلوگیری از بروز تحلیل عضلانی و افزایش حجم عضلات خود نیاز به مصرف پروتئین بیشتری دارد. مکمل های پروتئینی مانند پروتئین وی، پروتئین کازئین، مکمل پروتئین آلبومین و مکمل سویا می تواند نیازهای ورزشکاران را تامین کنند.

افزایش توان و قدرت عضلانی

افزایش توان و قدرت عضلانی برای ورزشکاران رشته های قدرتی و استقامتی بسیار مهم است. استفاده از مکمل ورزشی کراتین می تواند با افزایش قدرت عضلانی، موجب بهبود عملکرد ورزشی ورزشکار شود. این مکمل با تامین انرژی زیاد می تواند انرژی مورد نیاز ورزشکار را برای انجام تمرینات سخت فراهم کند.  مکمل پروتئین وی، مکمل کافئین، مکمل سیترولین مالات و مکمل بتا هیدروکسی بتا متیل بوتیرات  می توانند موجب افزایش قدرت عضلانی شوند.

جلوگیری از بروز خستگی زودرس

افزایش استقامت و جلوگیری از بروز خستگی زودرس در تمام ورزشکاران به خصوص ورزشکاران استقامتی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. مصرف مکمل هایی مانند مکمل بتاآلانین، کافئین، ال کارنیتین، نیترات و پمپ  موجب تامین سریع انرژی مورد نیاز ورزشکاران می شود.

بهبود ریکاوری با استفاده از مکمل ورزشی مناسب

استراحت و افزایش سرعت ریکاوری نقش مهمی در بهبود عملکرد ورزشکار و آمادگی جسمانی  ایفا می کند. استفاده از مکمل ورزشی مناسب به افزایش سرعت ریکاوری کمک کرده و از بروز درد و کوفتگی عضلانی بعد از اتمام تمرینات ورزشی جلوگیری می کند. استفاده از مکمل های  اسید آمینه های شاخه دار، ال کارنیتین و HMB از بروز دردهای عضلانی جلوگیری می کنند.

درمان و پیشگیری از بروز صدمات ورزشی

بروز آسیب ورزشی جزء جدایی ناپذیر انجام تمرینات ورزشی و مسابقات است. اما مصرف مکمل ورزشی مناسب و رژیم غذایی سالم  موجب تقویت تاندون ها و مفاصل شده، در نتیجه آسیب کمتری ایجاد می گردد. مکمل های ورزشی مناسب مانند گلوتامین، آرژنین، امگا 3 و HMB،  برای جلوگیری از ایجاد آسیب های ورزشی، نقش مهمی را ایفا می کنند.

 

اهمیت ورزش در محیط های کار اداری

بر اساس تحقیقات و مطالعات انجام شده کسانی که برای مدت تمام روز می نشینند، حدود 40 درصد بیشتر در معرض مرگ قرار دارند. برای حفظ سلامتی بهتر است از پشت میز کار خود بلند شوید و چند قدم راه بروید و یا چند حرکت ورزشی انجام دهید.

نشستن بیش از اندازه پشت میز کار می تواند موجب بروز بیماری های قلب و عروقی، افزایش وزن، دیابت، فشار خون بالا، افسردگی و سایر بیماری ها شود. بهتر است برای بهبود عملکردهای بدن و تامین انرژی کافی برای انجام فعالیت های روزمره خود در طول روز چند حرکت ورزشی انجام دهید.

انجام تمرینات ورزشی ساده در محیط کار کمک می کند تا جریان خون با سرعت بیشتری حرکت کند. انجام چند حرکت ورزشی هر چند ساده از ایجاد سفتی و آسیب دیدگی بدن جلوگیری می کند. انجام تمرینات تناسب اندام و حرکات انعطاف پذیری،  به قوی شدن عضلات کمک می کند.

برای جلوگیری از بروز خستگی و ابتلا به بیماری های مختلف هر 20 الی 30 دقیقه، چند حرکت کششی انجام دهید. بعد از انجام این حرکات احساس آرامش و تمرکز بیشتری می یابید و کار خود را با کمترین اشتباه انجام می دهید.

انجام تمرینات ورزشی مناسب در محیط کار

انجام تمرینات ورزشی در محیط کار در کمترین زمان و بدون هیچ هزینه و وسایل ورزشی خاصی انجام می شود. اکثر این تمرینات با کمک گرفتن از میز کار و یا دیوار قابل اجرا می باشد.

 • افتادگی عضله سه سر
 • نبض بازو
 • حلقه بازو
 • اعمال فشار با میز
 • تکیه به دیوار
 • اسکوات صندلی
 • تمرین ایستاده عضلات پشت پا
 • طناب زنی بدون استفاده از طناب
 • ایستادن روی پنجه پا
 • به دیوار تکیه کرده و به حالت نشسته بنشینید
 • پیچ های ملایم
 • کشش عضله سه سر
 • کشش قفسه سینه

کلام آخر

استفاده از مکمل ورزشی برای ورزشکاران حرفه ای و کسانی که قصد شرکت در مسابقات را دارند، می تواند موجب بهبود عملکرد ورزشی آنها شود. این مکمل ها با تامین مواد مغذی مورد نیاز ورزشکاران به حفظ سلامتی آنها کمک شایانی می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *