افزایش و کاهش وزن

چند راهکار برای کاهش وزن

برای کاهش وزن چه راهکارهایی وجود دارد؟ راهکارهای آسان و خانگی زیادی وجود دارد که افراد می توانند با استفاده از آن ها به تناسب اندام خود دست یابند.  

توضیحاتی درباره کاهش وزن

کاهش وزن، موضوعی است که امروزه بسیاری از افراد خواهان دستیابی به آن می باشند. در جامعه کنونی، افراد بسیاری از اضافه وزن رنج می برند، به گونه ای که می توان بیان کرد وزن اضافی، به یکی از معضلات جامعه تبدیل شده است. افرادی که دارای اضافه وزن می باشند، همواره به دنبال روش هایی برای دست یابی به وزن ایده آل و تناسب اندام می باشند، بسیاری از آن ها به مراکز تخصصی مراجعه و از داروهای پیشنهادی توسط پزشک استفاده می کنند حال آن که بسیاری دیگر نیز به انجام فعالیت های بدنسازی روی می آورند یا از روش های خانگی استفاده می کنند.

روش های زیادی وجود دارد که افراد با استفاده از آن ها می توانند به وزنی ایده آل و نرمال دست پیدا کنند که از مهم ترین این روش ها، می تواند روش هایی باشد که منجر به سوزاندن کالری های اضافی در بدن می شود و از جمله یکی از راه های مورد استفاده برای کمک به سوخت کالری ها، مصرف پروتئین می باشد که بدن برای هضم و جذب آن، کالری می سوزاند. به گونه ای که بیان شده است که فرد با داشتن یک رژیم لاغری با پروتئین کافی، می تواند زودتر سیر و دیرتر احساس گرسنگی کند.

با کاهش وزن، افراد می توانند اعتماد به نفس خود را افزایش دهند و به گونه ای مؤثرتر در مراسم ها و مهمانی ها حضور پیدا کنند، به طور کلی باید بیان کرد که داشتن اضافه وزن می تواند منجر به کاهش اعتماد به نفس افراد برای حضور در مناسبت ها شود.

راهکارهای مؤثر برای کاهش وزن

برای کاهش وزن راهکارهای زیادی وجود دارد که در زیر، به بررسی چندین راهکار در این زمینه پرداخته می شود.

  • مصرف وعده های غذایی کمتر: افراد باید برای رسیدن به تناسب اندام و وزن نرمال خود، سعی کنند که وعده های غذایی کمتری را مصرف کنند. در این گونه موارد، افراد می توانند با استفاده کردن از کاسه ها و بشقاب هایی که مواد غذایی کم تری را در خود جای می دهند، مصرف غذای خود را محدود سازند.
  • مصرف آب: افراد برای کاهش وزن، می توانند قبل از شروع به خوردن غذا، یک لیوان آب را بنوشند و این باعث می شود که به آن ها احساس سیری دست دهد و به این ترتیب، کم تر احساس گرسنگی کنند و از وعده های غذایی کم تری استفاده نمایند.
  • استفاده از میوه ها و سبزیجات: می توان بیان کرد که یک راهکار دیگر در جهت کاهش وزن، استفاده کردن از میوه ها و سبزیجات می باشد، از آن جایی که میوه و سبزی ها، غذاهایی کم کالری و در عین حال بسیار مغذی می باشند، بنابراین، فرد با استفاده از آن ها می تواند با وزن اضافی خود مقابله نموده و به هدف خود در زمینه تناسب اندام دست یابد. افراد برای کمک به لاغر شدن، باید روزانه سعی کنند که از میوه ها و سبزیجاتی استفاده کنند که دارای رنگ های مختلفی می باشند، به خاطر این که رنگ های مختلف، حاوی مواد مغذی لازم مختلفی می باشند.
  • استفاده از منابع پروتئینی کم چرب: یک راهکار دیگر در جهت کاهش وزن، این است که افراد باید منابع پروتئینی کم چرب را در برنامه های غذایی خود بگنجانند از جمله غذاهایی که با پروتئین بالا و چربی کم می باشند می توان به مرغ بدون پوست، تکه های گوشت گاو بدون چربی، غذاهای دریایی، حبوبات، گوشت سفید و غیره اشاره کرد.
  • استفاده از غذاهای با غلات کامل: استفاده افراد از این غذاها در مقایسه با غذاهای تهیه شده از آرد سفید تصفیه شده از قبیل فیبر و نان، پروتئین و مواد مغذی بیش تری دارند. از جمله غذاهای سبوس دار که دارای 100 درصد غلات کامل می باشند می توان به برنج و نان قهوه ای و هم چنین جو اشاره کرد.
  • خودداری کردن از مصرف غذاهای فرآوری شده: این غذاها که سرشار از موادی از قبیل چربی و قند و هم چنین کالری اضافی می باشند، استفاده از آن ها باعث اضافه وزنی افراد می شود بنابراین، افراد باید برای کاهش وزن خود، از مصرف این مواد غذایی خودداری نمایند.
  • محدود کردن مصرف شکر: می توان بیان کرد که یکی از روش های بسیار راحت برای کاهش وزن این است که افراد باید مصرف شکر خود را کم کنند. افراد با این کار، می توانند ضمن مقابله با بیماری هایی از قبیل بیماری های قلبی و عروقی و هم چنین سرطان و دیابت نوع 2، به تناسب اندام و لاغری نیز دست پیدا کنند.
  • داشتن خواب کافی: باید بیان کرد که داشتن خواب کافی می تواند یکی از مهم ترین روش های مورد استفاده افراد در جهت کاهش وزن باشد و بر اساس بررسی های صورت گرفته، افرادی که دچار کم خوابی می باشند، در مقایسه با افرادی که دارای خواب کافی هستند، می توانند 55 % در معرض ابتلای به اضافه وزنی قرار گیرند. چرا که کم خوابی می تواند نوسانات روزانه هورمون های اشتها را دچار اختلال و به دنبال آن، در اشتهای افراد ایجاد خلل نماید.

کلام آخر

همان طور که بیان شد، امروزه داشتن اضافه وزن، یکی از شایع ترین اختلالاتی است که بسیاری از افراد در سراسر جهان با آن دست و پنجه نرم می کنند و به دنبال روش ها و راه حل هایی برای مقابله با آن می باشند.

باید بیان کرد، افرادی که دارای وزن اضافی می باشند و به دنبال روش هایی برای کاهش وزن خود می باشند، نباید هیچ نگرانی داشته باشند. آن ها باید بدانند که روش ها و راهکارهای بسیار مناسب و آسان زیادی برای کاهش در میزان وزن وجود دارد که می توانند با استفاده صحیح از آن ها، به وزن نرمال و ایده آل خود دست یابند و به افزایش در میزان اعتماد و عزت نفس خود کمک و همواره وزنی ایده آل و نرمال داشته باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *