سلامت

چند راهکار موثر برای دندان درد

درد دندان از جمله یکی از دردهایی است که معمولاً افراد به آن مبتلا می شوند و در متن زیر به ارائه راهکارهایی برای مقابله با آن پرداخته شده است.

توضیحاتی درباره درد دندان  

درد دندان می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ضربان دار متغیر باشد و در هر زمانی ممکن است رخ دهد. بهتر است هنگام تجربه درد دندان افراد در اسرع وقت به دندان پزشک مراجعه کنند. زیرا حفره ها تا زمانی که عفونت به عصب دندان نرسد، آسیبی نمی بیند. ممکن است که نشانه ای از یک مشکل بزرگ تر باشد. دندان درد ممکن است درد تیز، مبهم یا ضربان دار باشد که ثابت یا پراکنده باشد. علت می تواند مربوط به عصب عفونی داخلی دندان یا عفونت لثه باشد. هم چنین می تواند نشانه ای از حمله قلبی باشد.

بسیار مهم است که افراد دندان درد را نادیده نگیرند زیرا این روشی است که بدن فرد می تواند به وی بگوید که چیزی اشتباه است. اعصاب افراد میلیون ها پیام در مورد حمله، عفونت و یا جراحت به مغز ما می فرستد و مغز فرد سیگنالی را برای احساس درد ارسال می کند. باید بیان کرد که اعصاب داخل دندان های فرد از حساس ترین اعصاب بدن وی می باشد، بنابراین، وقتی این اعصاب تحریک و یا عفونی می شوند می توانند باعث درد شدید شوند.

در رابطه با درد دندان باید بیان کرد که درمان خانگی برای تسکین موقت درد دندان وجود دارد، اما قبل از مصرف بهتر است که با دندانپزشک در این زمینه صحبت شود. در صورتی که زنان باردار می باشند و یا مشغول شیر دادن به کودک می باشند، ممکن است تحت تأثیر ترکیبات گیاهی باشند و باید قبل از استفاده از هر یک از داروهایی که در ادامه معرفی می شود، با پزشک خود در این زمینه صحبت کنند.

  • استفاده کردن از روغن گل میخک: باید بیان کرد که روغن میخک، می تواند یک ماده فعالی در بسیاری از محصولات دندان پزشکی باشد و می توان آن را بهترین درمان خانگی برای دندان درد در نظر گرفت. بنا بر گفته هوانگ، روغن گل میخک یک ضد عفونی کننده طبیعی می باشد که به دلیل خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی، درد و التهاب را کاهش می دهد. هم چنین به عنوان یک مسکن موقت درد عمل می کند. ماده فعال روغن میخک را می توان با بنزوکائین، ماده بی حس کننده بسیاری از ژل های دندانی مقایسه کرد. برای استفاده از روغن میخک، وی پیشنهاد می کند که یک تکه پنبه را در آن خیس کنند و مستقیماً روی ناحیه دندان بمالند یا دهان خود را با آن بشویند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که پوست درخت بید نیز می تواند به کاهش التهاب و هم چنین به تسکین درد کمک کند. هم چنین باید بیان کرد که پوست درخت بید حاوی سالیسین می باشد که مشابه ماده اصلی آسپرین است. هم چنین می توان چای پوست درخت بید را غرغره کرد و یا خمیری از پودر پوست بید را روی ناحیه ای که باعث درد می شود مالید.
  • کمپرس سرد: کمپرس سرد می تواند به درمان برخی از انواع دردهای دهان کمک کند. بنا بر گفته هوانگ، اگر منشأ دندان درد ناشی از ضربه باشد، کمپرس سرد در ناحیه تورم و التهاب را کاهش داده و درد را به طور موقت تسکین می دهد. او پیشنهاد می کند که افراد باید کمپرس سرد یا کیسه یخ بسته بندی شده را به مدت 20 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده اعمال نمایند و هر چند ساعت یک بار تکرار شود.

  • شستشو با آب نمک: شستشوی دهان با آب نمک نیز می تواند به درمان درد دندان کمک های بسیار مؤثری نماید و به طوری که بر اساس بررسی های صورت گرفته، نمک به طور طبیعی التهاب را کاهش می دهد و منجر به بهبود زخم می شود.
  • شستشو با پراکسید هیدروژن: باید بیان کرد که مخلوطی از پراکسید هیدروژن و آب نیز ممکن است که به درد و التهاب مرتبط با دندان کمک های بسیار مفیدی نمایند. بر اساس بررسی های صورت گرفته می توان بیان کرد که این می تواند یک گزینه جایگزین برای شستشو با آب شور باشد. افراد باید محلولی از قسمت های مساوی پر اکسید هیدروژن بدون نسخه و آب را مخلوط کنند و آن را به مدت یک دقیقه در دهان خود بچرخانند، اما باید مراقب باشند که آن را قورت ندهند.
  • استفاده از کیسه چای یا روغن نعناع فلفلی: شواهد علمی وجود دارد که نشان می دهند که نعنا فلفلی می تواند به تسکین انواع درد از جمله درد دندان کمک کند و هم چنین یک مطالعه آزمایشگاهی دیگر نیز حاکی از آن است که نعنا یکی از سه روغنی می باشد که به عنوان یک محلول ضد عفونی کننده داخل کانالی مؤثر در برابر پاتوژن های دهانی عمل می کند. به این معنی که می تواند به طور مؤثر از رشد باکتری ها جلوگیری کند. افراد باید در جریان باشند که در صورتی که به درد دندان مبتلا می باشند، باید از چای کیسه ای نعنا فلفلی استفاده کنند.
  • استفاده از سیر: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد سیر می تواند به تسکین درد دندان کمک های بسیار مؤثر و مفیدی نماید به گونه ای که مطابق با بررسی های صورت گرفته باید بیان کرد که حبه های سیر تازه حاوی آلیسین می باشد که دارای خواص ضد باکتریایی و ضد میکروبی می باشد و باید بیان کرد که افراد می توانند با له کردن حبه سیر و یا جویدن آن، فواید لازم آلیسین را دریافت کنند. هم چنین باید بیان کرد که استفاده از پودر سیر دارای خواص درمانی نمی باشد.
  • استفاده کردن از مسکن های موضعی درد: ژل ها، کرم ها و هم چنین مایعات می توانند به طور موقت درد دندان را تسکین دهند. باید بیان کرد که بر اساس بررسی های صورت گرفته، این درمان ها حاوی چندین ماده فعال می باشند که معمولاً از جمله بنزوکائین که به طور موقت ناحیه را بی حس می کند.
  • استفاده از داروهای ضد درد بدون نسخه: داروهای ضد التهابی از قبیل ایبوپروفن، ادویل، موترین یا ناپروکسن به خوبی با درد دندان کار می کنند و می توانند التهاب های آن را کاهش دهند.

کلام آخر

در این متن به بررسی درد دندان و راه ها و تکنیک های مؤثر برای کمک به درمان آن پرداخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *