مادر و کودک

چند راه برای افزایش هوش کودکان

والدین باید همواره به تقویت هوش کودکان توجه خاصی داشته باشند و باید برای کمک به این کار، همواره از روش ها و تکنیک هایی بسیار مؤثر استفاده کنند که در متن زیر به بررسی چند تکنیک در این زمینه پرداخته شده است.

توضیحاتی درباره هوش کودکان و راه های افزایش آن  

ضریب هوشی بالا یک ویژگی مستقل نمی باشد که کودک را متمایز کند یا تنها فرصت موفقیت شدن در آینده را به او بدهد. با این حال، اگر همه چیز ممکن باشد، به حداکثر رساندن هوش کودکان نه تنها ممکن است بلکه کار هوشمندانه ای می باشد.

برای افزایش هوش کودکان کارهای زیادی وجود دارد که افراد می توانند انجام دهند و در ادامه به آن ها اشاره می شود:

 • برای کودک خود بخوانید: بهترین راه برای کمک به افزایش هوش کودکان این است که والدین کتاب های رنگارنگ و بزرگ را انتخاب و هم چنین به صورت رسا برای کودک خود بخوانند. در حین حرکت باید به کلمات توجه و باید کودک را درگیر کرد برای نمونه به این طریق که از وی خواسته شود که خورشید کجاست، کجای تصاویر رنگ زرد است و امثال این سوال ها.
 • فراتر از صحبت با کودک رفتن: شروع گفت و گوهای معنادار با کودک به رشد بهتر وی کمک های بسیار مؤثر و مفیدی می کند. برای مثال والدین باید با مکث با کودک خود صحبت کنند تا او را درگیر پاسخ کنند و صحبت های خود را دو نفره کنند.
 • ایجاد یک اتصال نزدیک: در آزمایش ها، معمولاً کودکانی که به طور ایمن تر به والدین خود وابسته اند، در آزمون های هوش، نمرات بالاتری نسبت به کودکانی که به طور ناایمن به والدین خود وابسته می باشند کسب می کنند.
 • شیر دادن به کودک: در صورت امکان، تغذیه با شیر مادر دارای مزایای تغذیه ای و هم چنین پیشرفت هایی در ارتباط است که به نفع مغز در حال رشد کودک است.
 • به آن ها اجازه بدهید تا به عمق بروند: اگرچه ممکن است از حمله 30 دقیقه ای آن ها به ساختمان بلوک خسته شده باشید، بنابراین، اجازه ندهید که خستگی شما آن ها را از ساختن منظره رویایی معماری دور کند. بنابراین، اجازه دادن به مغز آن ها برای رفتن عمیق به دنیایی که آن ها برای خود ساخته اند می تواند یک تقویت کننده مغز باشد که بسیاری از آن غافل می شوند.
 • تلاش های کودکان خود را تحسین کنید: از جمله یکی دیگر از روش ها برای افزایش هوش کودکان این است که عمل و تلاش کودک را تحسین کنید و به جای این که گفته شود تو دختر و یا پسر خوبی هستی، باید گفته شود من عاشق روشی هستم که اسباب بازی هایت را برداشتی و کنار گذاشتی.
 • افزایش دادن چربی های غذایی کودک: مغز افراد از چربی ساخته شده است و اطمینان از دسترسی بدن به بلوک های ساختمانی صحیح برای رشد آن بسیار ضروری می باشد. بنابراین، بهتر است که از یک مکمل روغن ماهی با درجه بالا استفاده شود و از مصرف آووکادو و هم چنین روغن نارگیل و یا کره خودداری شود.
 • به چالش کشیدن حافظه کودک: این کار را می توان با انجام بازی ها انجام داد و یا به سادگی از آن ها بخواهیم که چیزی را به خاطر بسپارند و وقتی از آن ها در مورد روز مدرسه می پرسید، آن ها را با این جمله نمیدانم رها نکنید.
 • باید برای افزایش هوش کودکان به آن ها اجازه داده شود که مشکلات را حل کنند و آن هم به روش سخت آن ها را انجام دهند. اگر والدین از تلاش برای نجات فرزندان خود از درد دست بردارند و زندگی آن ها را آسان تر از زندگی خود کنند، در دراز مدت ضرر بزرگی را انجام خواهند داد. پس باید به ان ها فرصت داد که مشکلات را برای خودشان حل کنند و اگر می خواهند این کار را به سختی انجام دهند، آن ها را اصلاح نکنید.
 • درگیر کردن کودکان با موسیقی: یکی از روش های بسیار مؤثر دیگر در جهت تقویت و رشد هوش کودکان این است که آن ها را با موسیقی فعال درگیر کنید و درگیر کردن آن ها با موسیقی فعال، نسبت به گوش دادن غیر فعال به موسیقی، واقعا مهم است و در روش موسیقی فعال بهتر است که برای فرزندان خود آواز بخوانید، موسیقی زنده بنوازید یا گوش دهید و حتی سازهایی را به این ترتیب اضافه کنید.
 • انجام دادن ورزش روزانه: تحرک و انجام ورزش های روزانه منبع اصلی جهت رشد مغز می باشد و انجام آن برای کمک به افزایش هوش کودکان یک الزام می باشد و باید حرکت را به یک عنصر اصلی در زندگی فرزند تبدیل کرد.
 • گروه همسالان: والدین باید در جریان باشند که فرزند آن ها با چه کسانی وقت می گذراند و این می تواند به اندازه هر عامل دیگری، یک پیش بینی کننده ضریب هوشی باشد و والدین باید در جریان باشند که توجه به این مورد می تواند بسیار مؤثر و مهم باشد.
 • باور کردن کودکان: در صورتی که قصد بالا بردن و تقویت عزت نفس کودکان خود را داشته باشید، باید هر آن چه که بچه ها بیش تر از همه می خواهند به آن ها بدهید. لازم است بیان شود که والدینی که فکر نمی کنند فرزندشان پتانسیل موفقیت را دارد، می تواند رشد کودک را تحت تأثیر قرار دهد.
 • استفاده از خوراکی های مناسب برای افزایش هوش کودکان: از جمله این خوراکی ها می توان به ماهی، اسفناج، جو دو سر، روغن زیتون، غلات سبوس دار، گردو، عسل، تخم مرغ، انبه، زردچوبه، ماست، سیب، سبزیجات، بادام، توت، حبوبات، گوشت قرمز و هم چنین سیب زمینی اشاره کرد.

کلام آخر

برای کمک به بهبود و تقویت رشد ذهنی و هوش کودکان، باید همواره از محصولات و مواد غذایی بسیار مقوی و مؤثر در این زمینه استفاده شود که در این متن به بررسی و معرفی مهم ترین راه ها و روش های قابل استفاده برای افزایش هوش کودکان پرداخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *