سلامت

چند راه برای درمان درد مفاصل

درد مفاصل یکی از دردهای شایع در سراسر جهان می باشد که ممکن است افراد و از جمله سالمندان به آن مبتلا شوند و در این متن به ارائه اطلاعات بیش تری در این باره پرداخته شده است.

توضیحاتی درباره درد مفاصل  

ناراحتی مفاصل بسیار شایع می باشد و معمولا افراد به دردها و ناراحتی هایی در دست ها، پاها، باسن، زانوها و یا ستون فقرات خود مبتلا می شود و باید بیان کرد که درد این نواحی می تواند ثابت باشد و یا بیاید و برود. گاهی اوقات ممکن است که مفصل افراد احساس سفت شدن و یا درد داشته باشد و برخی از بیماران نیز از احساس سوزش و هم چنین ضربان دار شدن شکایت می کنند. علاوه بر این، هم چنین ممکن است که درد مفاصل در افراد در صبح احساس سفت شدن داشته باشد و اما با حرکت و فعالیت، شل شده و احساس بهتری در فرد ایجاد می شود. علاوه بر این، افراد باید در جریان باشند که انجام دادن فعالیت های بیش از حد می تواند منجر به بدتر شدن درد شود.

افراد باید در جریان باشند که درد مفاصل ممکن است که بر عملکرد مفصل تأثیرگذار باشد و توانایی های فرد را برای انجام کارهای اساسی محدود نماید. افراد باید در جریان باشند که در صورتی که درد مفاصل آن ها شدید باشد، می تواند کیفیت زندگی آن ها را تحت تأثیر قرار دهد. درمان باید نه تنها بر درد، بلکه بر روی فعالیت ها و عملکردهای آسیب دیده نیز متمرکز باشد. باید بیان کرد که درد مفاصل بیش تر افرادی را تحت تأثیر قرار می دهد که قبلاً آسیب هایی به مفاصل آن ها وارد شده است، از عضلات خود به صورت مکرر و یا بیش از حد استفاده کرده اند، به آرتریت و یا سایر بیماری های مزمن پزشکی مبتلا بوده اند، از افسردگی، اضطراب و یا استرس رنج می برند، دارای اضافه وزن می باشند و هم چنین از سلامت ضعیف رنج می برند.

هم چنین باید بیان کرد که سن نیز عاملی بسیار مؤثر برای کمک به درد مفاصل و یا سفت شدن آن ها می باشد و پس از سال ها استفاده و سائیدگی مفاصل، ممکن است که مشکلاتی در افراد میانسال و مسن ایجاد شود. اگرچه که ممکن است درمانی برای درد مفاصل وجود نداشته باشد، اما افراد می توانند به مدیریت صحیح، آن را تا حدودی تسکین دهند. گاهی اوقات درد ممکن است که با مصرف داروهای بدون نسخه و یا با انجام تمرینات روزانه ساده از بین برود. حال، گاهی اوقات نیز ممکن است که درد نشانه وجود مشکلاتی باشد که فقط با تجویز دارو و یا جراحی قابل درمان می باشد.

بسیاری از افراد از روش های درمان خانگی استفاده می کنند به این صورت که از پد گرم کننده و یا یخ روی ناحیه آسیب دیده استفاده می نمایند. ممکن است که برای دوره های کوتاه مدت، چندین بار در روز توصیه شود. خیساندن در وان گرم نیز می تواند به تسکین در این زمینه کمک های بسیار مؤثر و مفیدی نماید. علاوه بر این، باید بیان کرد که ورزش نیز می تواند به بازگشت قدرت و عضلات و هم چنین عملکرد آن ها بسیار کمک کننده باشد. انجام دادن ورزش هایی از قبیل پیاده روی، شنا و یا سایر ورزش های هوازی و کم تأثیر می تواند در این زمینه بسیار مؤثر و مفید باشد. کسانی که در تمرینات شدید و یا فعالیت های ورزشی شرکت می کنند ممکن است که نیاز داشته باشند که آن ها را کاهش دهند و یا یک روال تمرینی کم تأثیر را شروع نمایند. انجام دادن تمرینات کششی ملایم نیز می تواند در این زمینه کمک کننده باشد.

افراد باید در جریان باشند که درد مفاصل می تواند ناخوشایند باشد و هم چنین می تواند آن قدر ناتوان کننده باشد که زندگی روزمره فرد را تحت تأثیر قرار دهد و آن را مختل نماید. چنانچه که افراد از درد مفاصل رنج می برند، باید در جریان باشند که راه های بسیار زیادی برای کمک به تسکین و درمان درد مفاصل وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها پرداخته می شود:

  • افراد باید در جریان باشند که با شل و گرم نگه داشتن مفاصل خود نه تنها می توانند به بهبود تحرک و عملکرد عضلات مبتلا به درد مفاصل کمک های بسیار مؤثر و مفیدی نمایند، بلکه می توانند هم چنین به مدیریت درد نیز کمک های بسیار مؤثری کنند.
  • افراد می توانند با انجام حرکات کششی یا یوگای ملایم به کاهش درد مفاصل خود کمک های بسیار مؤثر و مفیدی نمایند و به گونه ای که مطابق با بررسی های صورت گرفته، باید بیان کرد که کشش می تواند به شل شدن عضلات سفت، تاندون ها و رباط های اطراف مفاصل سفت کمک های بسیار مؤثر و مفیدی نماید. با انجام دادن این کار می توان به کاهش فشار اطراف مفاصل و کاهش درد کمک های بسیار مؤثر و مفیدی نمود.
  • برخی از افراد معتقدند که گرفتن دوش با حمام آب گرم می تواند منجر به ایجاد آرامش در فرد شود و علاوه بر این، می تواند اندکی منجر به تسکین بدن فرد شود. قرار دادن گرما در اطراف مفاصل سفت و یا استفاده از سونا یا بخار آب می تواند راه حل بسیار خوبی برای کمک به ایجاد آرامش در مفاصل و ماهیچه های سفت و هم چنین افزایش گردش خون باشد. علاوه بر این، افراد باید توجه داشته باشند که سرما درمانی نیز می تواند در این زمینه بسیار مؤثر و مفید باشد.
  • کاهش دادن وزن: افراد باید در نظر داشته باشند که با حفظ وزن مناسب می توانند به بهبود و درمان درد مفاصل خود کمک های بسیار مؤثر و مفیدی نمایند. داشتن اضافه وزن می تواند به مفاصل و به ویژه اندام تحتانی فشار وارد نماید که این امر منجر می شود که ورزش منظم برای تسکین درد مفاصل بسیار مؤثر و مفید باشد. افراد باید توجه داشته باشند که با انجام دادن تمرین ها و ورزش هایی از قبیل دوچرخه سواری و پیاده روی می توانند به بهبود و درمان درد مفاصل خود کمک کنند.

کلام آخر

امروزه درد مفاصل از جمله یکی از دردهای شایع در افراد به ویژه افراد در سن بالاتر و یا دارای اضافه وزن می باشد و این افراد باید برای کمک به بهبود و درمان دردهای خود همواره از روش های بسیار مؤثر و مفیدی در این زمینه استفاده نمایند که در متن به بررسی و معرفی برخی از آن ها پرداخته شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *