پوست،مو و ناخن

چند راه برای ریزش مو

هر تار موی سر شما بین 3 تا 5 سال عمر می کند منبع مورد اعتماد. فولیکول های مو چرخه ای از رشد فعال، انتقال و استراحت دارند. ریزش مو زمانی اتفاق می افتد که چرخه رشد موهای شما مختل شود.

ریزش مو بیشتر به دلیل ژنتیک شما ایجاد می شود و با افزایش سن در مردان و زنان شایع تر می شود. دومین علت شایع، تلوژن افلوویوم است. این حالت زمانی اتفاق می افتد که تعداد بیشتری از موهای شما وارد چرخه استراحت می شود و در طی آن می ریزد.

تلوژن افلوویوم می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

فشار
بارداری
عوارض جانبی دارو
سایر شرایط بهداشتی زمینه ای

اگر ریزش مو را تجربه می کنید که منجر به لکه های طاس، لکه دار شدن یا بیرون آمدن توده های بزرگ مو می شود، باید برای تشخیص به پزشک مراقبت های بهداشتی اولیه یا یک متخصص پوست مراجعه کنید.

چه ریزش موی شما نتیجه یک بیماری مزمن یا کوتاه مدت باشد، می توانید برای محافظت از موهای خود اقدام کنید. به خواندن نکاتی در مورد حفظ سلامت و استحکام موهای خود ادامه دهید.

چگونه از ریزش مو جلوگیری کنیم و سلامت مو را بهبود ببخشیم
برای بهبود سلامت کلی موهای خود و احتمالاً جلوگیری از ریزش مو، می توانید چند نکته بهداشتی مو را دنبال کنید.

1. از مدل موهایی که موها را می کشد خودداری کنید.
مو انعطاف پذیر است، اما تحقیقات نشان می دهد که موهای شما فقط قبل از آسیب دائمی می توانند آنقدر کشیده شوند. مدل‌های مویی مانند کرون‌ها، قیطان‌های تنگ و دم اسبی می‌توانند موهای شما را از پوست سرتان جدا کرده و به مرور زمان پیوند بین مو و پوست سرتان را شل کنند.

2. از ابزارهای حالت دهنده مو با حرارت بالا اجتناب کنید.
استفاده از گرما برای حالت دادن به موهایتان، فولیکول مو را کم آب و آسیب پذیر می کند. سشوارها، اتو موها و اتوهای فر کننده همگی می توانند به مرور زمان با ایجاد رطوبت در ساقه های مو به موهای شما آسیب بزنند.

3. از مواد شیمیایی برای مو استفاده نکنید
درمان شیمیایی مو با روش هایی مانند سفید کردن مو با تقسیم مولکول های پروتئینی به نام منبع مورد اعتماد کراتین به مو آسیب می رساند. اگر نگران ریزش مو هستید، استفاده از رنگ‌ها، هایلایت‌ها، درمان‌های پراکسید و پراکس را محدود کنید.

4. از شامپویی استفاده کنید که ملایم و مناسب موهای شما باشد.
هدف از شامپو پاکسازی موهای شما از آلودگی و چربی اضافی است. شستشوی بیش از حد با شامپو می تواند به طور بالقوه به موهای شما آسیب برساند. سولفات ها و برخی مواد دیگر با موخوره، خشکی پوست سر و موهای شکننده مرتبط هستند.

5. از یک برس نرم ساخته شده از الیاف طبیعی استفاده کنید.
استفاده از یک برس نرم با الیاف طبیعی به طور بالقوه می تواند سطح چربی سالم را روی موهای شما افزایش دهد. پروتئین‌های کراتین موجود در موهای شما مانند زونا روی سقف انباشته شده‌اند، بنابراین برس زدن آن‌ها به آرامی در یک جهت، از بالا شروع می‌شود و تا انتها ادامه می‌یابد، می‌تواند به صاف و حالت دادن به کوتیکول مو کمک کند. برس زدن روزانه موها همچنین می‌تواند به شما کمک کند که توده‌های مو را در مجرای حمام خود مشاهده نکنید.

6. نور درمانی با سطح پایین را امتحان کنید.
نور درمانی یا لایت تراپی سطح پایین باعث رشد و ترمیم سلول ها می شود. این یک درمان بالقوه موثر منبع مطمئن برای طاسی با الگوی مردانه و زنانه است که شایع‌ترین علل ریزش مو در مردان و زنان است. این شرایط ژنتیکی باعث ایجاد الگوی خاصی از ریزش مو می شود. برای مردان، از یک خط رویش مو یا نقطه طاس در تاج شروع می شود. برای زنان، با نازک شدن کلی مشخص می شود که اغلب باعث ایجاد قسمت وسیع تری می شود.

5 بهترین ویتامین برای پیشگیری از ریزش مو، بر اساس تحقیقات
بیوتین :  بیوتین (ویتامین B7) برای سلول های داخل بدن شما مهم است. …
اهن : گلبول های قرمز برای حمل اکسیژن به آهن نیاز دارند. …
ویتامین C : ویتامین C برای روده شما برای جذب آهن ضروری است. …
ویتامین D : ممکن است از قبل بدانید که ویتامین D برای استخوان ها مهم است. …
زینک

بیوتین که به عنوان ویتامین B7 نیز شناخته می شود، تولید کراتین در مو را تحریک می کند و می تواند سرعت رشد فولیکول ها را افزایش دهد. برای مدت طولانی در بدن ذخیره نمی شود – بیشتر شما از غذاهایی است که می خورید. برای اینکه موثر باشد باید مصرف شود

ریزش موی ناشی از فقر آهن می تواند شبیه ریزش موی سنتی مردانه و زنانه باشد. یک مطالعه منتشر شده در مجله علوم پزشکی کره نشان داد که آهن نه تنها ممکن است در ریزش مو نقش داشته باشد، بلکه ممکن است باعث ریزش مو به روشی شبیه به طاسی ژنتیکی مردانه و زنانه شود.

فواید ویتامین C برای موهای شما از یک خاصیت ضروری در ویتامین است که پروتئین را ایجاد می کند که با اصطلاح محبوب تر کلاژن شناخته می شود. ویتامین C باعث افزایش سلامت مو، کاهش ریزش مو و بهبود رشد مو می شود. کمبود ویتامین C همچنین می تواند منجر به خشکی مو و شکاف انتهایی شود

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *