سلامت

چند راه حل برای درمان تنگی نفس

تنگی نفس یکی از بیماری هایی است که ممکن است افراد به آن مبتلا شوند. در متن زیر به بررسی چند راه حل برای مقابله با این عارضه و درمان و بهبود آن پرداخته شده است.

توضیحاتی درباره تنگی نفس  

تنگی نفس زمانی اتفاق می افتد که فرد در گرفتن هوای کافی برای نفس کشیدن مشکل داشته باشد و می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. علی رغم اینکه تنگی نفس در بین افراد نسبتاً رایج می باشد، تجربه آن می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. افراد باید در نظر داشته باشند که زمانی که علامت بیماری جدی تری نباشد، معمولاً می توان آن را در خانه مدیریت کرد. در زیر به بررسی چند روش برای کمک به کاهش تنگی نفس پرداخته شده است:

کشیدن تنفس عمیق: تنفس عمیق از طریق شکم می تواند به فرد کمک کند تا تنگی نفس خود را کنترل و مدیریت کند و برای امتحان نفس عمیق در خانه، افراد می توانند دراز بکشند و دست ها را روی شکم خود قرار دهند و از طریق بینی عمیق نفس بکشند، شکم را باز و اجازه دهند که ریه ها پر از هوا شود. سپس نفس خود را برای چند ثانیه نگه دارند و به آرامی از طریق دهان نفس بکشند و ریه ها را خالی کنند. افراد می توانند این تمرین را چندین بار در طول روز و یا هر چند وقت یک بار که دچار تنگی نفس می شوند انجام دهند. بهتر است که افراد به آرامی، آسان و عمیق نفس بکشند تا به صورت سریع.

لازم به ذکر است بیان شود که برخی از خطرات مرتبط با انجام نادرست تمرینات تنفس عمیق وجود دارد و در واقع، بررسی ها و تحقیقات انجام گرفته حاکی از آن می باشد که در صورتی که فرد آن ها را به درستی انجام نمی دهد، این تمرینات می تواند بیش تر مضر باشد تا مفید. برای مثال باید بیان کرد که در برخی از افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مزمن شدید، تمرینات تنفس عمیق می تواند منجر به تورم شدید شود و زمانی رخ می دهد که افزایش حجم ریه مانع از جریان هوای کارآمد در بدن شود.

نفس کشیدن با لب: یکی دیگر از تمرینات تنفسی که می تواند به تسکین تنگی نفس فرد کمک کند، نفس کشیدن با لب می باشد. تنفس کشیدن با لب فشرده با کاهش سرعت تنفس فرد به کاهش تنگی نفس کمک می کند و این امر به ویژه در صورتی مفید می باشد که تنگی نفس به دلیل اضطراب باشد. برای امتحان کردن تنفس با لب های جمع شده در خانه، افراد می توانند روی یک صندلی نشسته و شانه های خود را شل کنند. سپس لب ها را به هم فشار داده و فاصله کمی بین آن ها را نگه دارند و چند ثانیه از طریق بینی نفس بکشند. به آرامی از طریق لب های جمع شده برای شمارش چهار نفس خود را بیرون دهند و این الگوی تنفس را چندین بار تکرار نمایند.

افراد باید در جریان باشند که هر زمانی که احساس تنگی نفس کردند این تمرین را انجام دهند و می توانند آن را در طول روز تا زمانی که احساس بهتری پیدا کنند تکرار کنند.

پیدا کردن یک موقعیت بسیار راحت و حمایت کننده: پیدا کردن یک موقعیت راحت و حمایت شده برای ایستادن یا دراز کشیدن می تواند به فرد کمک کند که آرام شود و نفس خود را بند آورد. اگر تنگی نفس به دلیل اضطراب و یا فشار بیش از حد باشد، این درمان به ویژه می تواند بسیار مؤثر و مفید باشد.

وضعیت های اشاره شده در زیر می توانند فشار روی مجاری تنفسی فرد را کاهش داده و تنفس فرد را بهبود بخشد:

نشستن رو به جلو روی یک صندلی، ترجیحاً از یک میز برای حمایت از سر استفاده شود، به دیوار تکیه داده یا پشت آن تکیه کند. ایستادن با دست های تکیه بر روی میز، برای برداشتن وزن از روی پا و هم چنین دراز کشیدن در حالی که سر و زانوها توسط بالش حمایت می شود.

استفاده کردن از پنکه: طبق یک بررسی انجام شده، نشان داده است که استفاده از پنکه دستی برای دمیدن هوا در بینی و صورت می تواند احساس تنگی نفس در فرد را کاهش دهد. احساس نیروی هوا در حین استنشاق می تواند منجر شود که هوای بیش تری وارد بدن شود و بنابراین، این عامل می تواند بسیار مؤثر در کاهش احساس تنگی نفس باشد.

استنشاق بخار: استنشاق بخار می تواند به شفاف نگه داشتن مجرای بینی فرد کمک کند که می تواند به او کمک کند راحت تر نفس بکشد. گرما و رطوبت ناشی از بخار نیز ممکن است مخاط را در ریه های فرد تجزیه کند که این ممکن است که تنگی نفس را نیز کاهش دهد. برای امتحان کردن استنشاق بخار در خانه، فرد می تواند یک کاسه را با آب بسیار داغ پر کرده و چند قطره اسانس نعنا یا اکالیپتوس را در آن بیندازند و صورت را روی کاسه قرار داده و یک حوله را روی سر خود قرا دهند. سپس نفس عمیقی بکشند و بخار را استنشاق کنند.

علاوه بر این می توان بیان کرد که نوشیدن قهوه سیاه نیز می تواند به کاهش تنگی نفس کمک های مؤثری نماید زیرا کافئین موجود در آن می تواند سفتی ماهیچه های راه هوایی فرد را کاهش دهد. به طوری که بر اساس یک مطالعه انجام گرفته، نتایج حاکی از آن است که اثرات کافئین، می تواند منجر به بهبود عملکرد راه هوایی در افراد مبتلا به آسم شود و این می تواند به ویژه بسیار کافی باشد تا هوا را برای آن ها راحت تر کند. هم چنین افراد باید توجه داشته باشند که مصرف بیش از حد قهوه می تواند ضربان قلب فرد را افزایش دهد.

کلام آخر

همان طور که ذکر شده است، در این متن به بررسی تنگی نفس و چند راه حل خانگی برای کمک به بهبود و درمان آن پرداخته شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *