پوست،مو و ناخن

چند روش برای کاهش ریزش مو

ریزش مو، یکی از مهم ترین معضلاتی است که بسیاری از افراد بنا به دلایلی از قبیل بالا رفتن سن و یا به دلایل ژنتیکی به آن مبتلا می شوند. در این گونه موارد افراد برای جلوگیری و یا پیشگیری از آن باید اقداماتی بسیار اساسی را مد نظر قرار دهند. برای نمونه از انواع مکمل های مقوی و یا مواد غذایی سالم استفاده کنند. بنابراین، در متن زیر به اطلاعات بیش تری در این باره اشاره شده است.

چند روش برای کاهش ریزش مو

امروزه مو و توجه به سلامتی و رشد آن به یکی از مهم ترین نشانه های زیبایی در افراد و بالا رفتن میزان اعتماد به نفس در آن ها تبدیل شده است. به همین دلیل است که همواره افراد بسیار زیادی به فکر زیبایی و تقویت کردن موهای خود هستند. با این وجود، ممکن است بسیاری از افراد دچار اختلالاتی در موی خود از قبیل ریزش مو و یا طاسی باشند که در برخی از افراد این اختلال ارثی بوده و باید برای افزایش اعتماد به نفس فرد و پیشگیری از ریزش مو، این اختلالات را برطرف کنند.

با این وجود که بسیاری از افراد و به ویژه خانم ها به دنبال زیبایی و یافتن راه و روش هایی برای رسیدن به آن هستند. یکی از انواع زیبایی هایی که مورد توجه بسیاری از خانم ها می­باشد، این است که موی لطیف و افشانی داشته باشند. از طرفی، بسیاری از افراد دیگر، علاوه بر دنبال کردن روش هایی برای ایجاد زیبایی پوست، به دنبال روش هایی هستند که مشکلات و عوارض موجود در موهای خود از قبیل ریزش مو و سفیدی آن و نیز موخوره را به حداقل رسانده و به تقویت بهتر و مؤثرتر موهای خود و ضخیم و پر پشت کردن آن ها کمک کنند. مراجعه به مراکز تخصصی پوست و مو، یکی از گزینه های انتخابی این چنین افراد می باشد. بسیاری از افراد برای مراجعه به این مراکز، نیاز است که از چندین روز قبل نوبت گرفته و سپس در موعد مقرر به مراکز مورد نظر مراجعه کنند. آن ها با مراجعه به مطب متخصص و با استفاده از داروهای تجویز شده برای جلوگیری از ریزش و رشد و استحکام موهای خود می توانند تا حدودی از عوارض موجود پیشگیری کنند.

اگر موهای افراد خشک، شکسته و یا نازک است، جای هیچ گونه نگرانی نیست. استرس، نوسانات هورمونی، کمبود ویتامین، برخی داروها و حالت دادن بیش از حد گرما، همگی می توانند منجر به داشتن موهای سالم کمتری در زنان و مردان در هر سنی شوند. این کاملاً  طبیعی است، اما خوشبختانه، اکنون طیف گسترده ای از مکمل های مو وجود دارد که می تواند به بازگرداندن موهای افراد و تقویت آنها کمک کند. مو از رژیم غذایی نامناسب به شدت آسیب می بیند، زیرا آخرین قسمت بدن فرد است که مواد مغذی دریافت می کند. اگر به اندازه کافی پروتئین تقویت کننده مو، روی، آهن و ویتامین های B که بیشتر در ماهی، لبنیات و آجیل یافت می شود، دریافت نشود، استفاده از مکمل های مو می توانند به رفع این شکاف کمک کنند.

آن ها با تغذیه فولیکول های مو از داخل کار می کنند و منجر به موهای بلندتر، ضخیم تر و پرتر می شوند. برخی نیز برای پوست و ناخن فرد مفید هستند. اما نباید انتظار معجزه یک شبه را داشت، باید حداقل سه ماه مکمل های مو مصرف کرد تا متوجه بهبودی مورد انتظار در آن ها شد.

 موی فرد در درجه اول از پروتئین کراتین ساخته شده است. بدن افراد از چندین آمینو اسید برای ساخت کراتین استفاده می کند که برخی از آن ها در کلاژن یافت می شود. وقتی که افراد از مواد غذایی سرشار از پروتئین و یا مکمل های پروتئین دار از قبیل کلاژن استفاده می کنند، بدن آن ها را به اسیدهای آمینه تجزیه می کند. از آن جایی که پرولین جزء اصلی کراتین است، بنابراین، مصرف کلاژن سرشار از پرولین می باشد که می تواند زمینه های ایجاد موهای فرد و رشد آن ها را فراهم کند.

از دیگر کارکرد کراتین این است که به مبارزه با آسیب های فولیکول های مو کمک می کند. از آن جایی که کلاژن، همانند آنتی اکسیدانی عمل می کند به همین دلیل بهترین نقش را در مبارزه با آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد ایفا می کند. لازم به ذکر است که رادیکال های آزاد، ترکیباتی هستند که در نتیجه استرس، آلاینده های هوا، سیگار کشیدن، انتخاب نامناسب رژیم غذایی، الکل و سایر تأثیرات محیطی در بدن فرد ایجاد می شود. که این مواد مضر که رادیکال های آزاد نامیده می شوند، می توانند بیش از حد به سلول ها، پروتئین ها و DNA افراد آسیب برسانند.

تحقیقات نشان می دهند که رادیکال های آزاد می توانند به فولیکول های مو آسیب برسانند. از آن جایی که میزان قدرت دفاعی بدن در برابر رادیکال های آزاد با بالا رفتن سن افراد کاهش می یابد، بنابراین، افراد مسن بیشتر در معرض آسیب های مو از قبیل ریزش مو و یا سفید شدن موهای خود می باشند. حال برای مبارزه با رادیکال های آزاد و کمک به تقویت و رشد موهای سالم فرد، بدن به آنتی اکسیدان نیاز دارد.

با بالا رفتن سن افراد، موهای آنها شروع به سفید شدن و یا ریزش می کند. بدین صورت که موها میزان استحکام و تقویت خود را از دست می دهند. در این گونه موارد، اگرچه افراد دوست دارند که موهای سالم و شفافی داشته باشند، اما دو عامل سن و ژنتیک را نمی توانند تغییر دهند. در اینجا مهم ترین اقدامی که می توانند انجام دهند این است که رژیم غذایی مناسبی را برای خود در نظر بگیرند که به رشد و تقویت سریع موها کمک کند. تحقیقات نشان داده اند که رشد سریع موها و تقویت آنها، به عواملی از قبیل سن، سلامت، ژنتیک و رژیم غذایی بستگی دارد.

بنابراین زمانی که افراد از یک رژیم غذایی استفاده کنند که به اندازه کافی مواد مغذی در آن وجود نداشته باشد، موجب ریزش موهای آنها می شود. اگرچه داشتن یک رژیم غذایی متعادل با مواد مغذی بسیار مناسب می تواند به رشد موهای فرد کمک کرده به ویژه زمانی که فرد دارای ریزش موی شدیدی است. زمانی که سن افراد بالا می رود و بانوان نیز دچار اختلالات هورمونی در دوران یائسگی می شوند میزان پروتئین موجود در بدن آن ها کاهش پیدا می کند. حال، پرتئین که مؤثرترین ماده در تقویت مو و شفافیت آن می باشد، در صورت عدم وجود می تواند منجر به ریزش موهای افراد و سفیدی و کم پشت شدن آن ها شود. بنابراین، افراد باید به استفاده از انواع مکمل های سرشار از مواد مغذی روی آورد.

با توجه به اهمیتی که مو و زیبایی آن در بالا بردن میزان اعتماد به نفس افراد دارد، بنابراین، افرادی که در نتیجه عوامل گوناگونی از قبیل بالا رفتن سن و کمبود میزان پروتئین و کلاژن در پوست و موی خود به بیماری ها و اختلالاتی در موهای خود مبتلا می شوند، می توانند با استفاده از انواع مکمل های سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی سرشار از پروتئین و کلاژن تا حدود زیادی از ایجاد اختلالات موجود بر روی پوست خود جلوگیری کنند. استفاده از کلاژن ها و مکمل های کلاژینو با دارا بودن مواد معدنی بسیار مهم از قبیل زینک، کلسیم، کلاژن هیدرولیز شده و پروتئین و هم چنین عصاره های گیاهان بسیار مفید دارای نقش آنتی اکسیدان داشته و می توانند به تقویت فولیکول ها در برابر انواع آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد جلوگیری کنند و این چنین به رشد و تقویت موها و پیشگیری از ریزش مو در افراد جلوگیری کنند. لازم به ذکر است که افراد می توانند با استفاده مستمر از مکمل های پروتئینی کلاژن ساز، اعم از کپسول و یا پودر و ساشه به صورت روزانه، تا حدود زیادی به تقویت و استحکام موهای خود در برابر آسیب هایی از قبیل شکنندگی و ریزش و سفید شدن آن ها کمک کرده و بتوانند سلامتی کامل موهای خود را به دست آورده و موهای افشانی داشته باشند و از کم پشتی موهای خود جلوگیری کنند.

علاوه بر استفاده از مکمل های تقویت کننده مو که انواع بسیار زیادی می باشند، افراد می توانند هم چنین با استفاده از رژیم غذایی سرشار از مواد معدنی و پروتئینی تا حدود زیادی به پیشگیری از ریزش موهای خود کمک کنند. زمانی که فرد مواد معدنی و ویتامین های لازم را با مصرف مواد غذایی دریافت نکند، منجر به ایجاد اختلالاتی در موهای فرد شود. حال برای جلوگیری از این اختلالات، بهترین اقدام این است که افراد از انواع مواد غذایی سالم و سرشار از پروتئین و ویتامین ها از قبیل گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، لبنیات، سبزی جات، میوه ها و سایر موارد مؤثر دیگر در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

بسیاری از افراد دیگر نیز برای کمک به تقویت موها و رشد آن ها از انواع روش های خانگی استفاده می کنند. استفاده از شامپوهای طبیعی سرشار از ویتامینه، استفاده از روغن سیاه دانه، استفاده از روغن بنفشه و حنا، تا حدود بسیار زیادی می توانند از ریزش موهای فرد پیشگیری کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *