سلامت

چند روش برای کاهش وزن سریع در خانه

روش های خانگی بسیار زیاد و متنوعی برای کاهش وزن وجود دارد که افرادی که دارای وزن اضافه می باشند می توانند با استفاده از آن ها به کاهش در میزان وزن خود کمک و به تناسب اندام دست یابند.

توضیحاتی درباره کاهش وزن و اهمیت آن

امروزه بسیاری از افراد دچار وزن اضافی می باشند و برای مقابله کردن با آن همواره از روش های متفاوتی استفاده می کنند تا بتوانند به کاهش وزن خود کمک و به تناسب اندام دست یابند. باید بیان کرد که داشتن اضافه وزن، یکی از راه های پائین آمدن میزان عزت و اعتماد به نفس افراد می باشد و افرادی که دارای وزن زیادی می باشند معمولاً اعتماد به نفس حضور در جلسات را از دست می دهند. به همین خاطر، معمولاً افراد از روش های مختلفی برای کاهش وزن خود استفاده می کنند که یکی از مناسب ترین و کم خرج ترین این روش ها، استفاده از روش های خانگی می باشد که در ادامه این متن، به معرفی چندین روش در این زمینه پرداخته می شود.

 • خوردن سالاد قبل از غذا: یکی از روش های پر کردن شکم این است که افراد قبل از غذای اصلی خود از سالاد استفاده شود. از آن جایی که در کاهو مقدار زیادی آب وجود دارد، بنابراین، حجم قابل توجهی از معده را اشغال می کند. با خوردن سالاد قبل از غذا، معمولاً فضای کم تری برای غذاهای چربی که امکان وارد شدن به معده داشت، باقی می ماند.
 • آهسته غذا خوردن: افرادی که آهسته غذا می خورند، معمولاً کالری کم تری مصرف می کنند و اغلب از چاقی رنج می برند. باید بیان کرد که افراد برای پیشگیری از چاقی و کاهش وزن، باید سرعت غذا خوردن خود را کم کنند و به معده خود اجازه بدهند تا هضم را انجام و در مدت وعده غذایی احساس سیری کند که این باعث می شود که فقط به مقدار موردنیاز بدن غذا مصرف شود.
 • استفاده از وعده های غذایی کم تر: افراد باید برای رسیدن به تناسب اندام و وزن نرمال خود، وعده های غذایی کم تری را مصرف نمایند. برای این کار، افراد می توانند با استفاده از کاسه ها و بشقاب هایی که مواد غذایی کم تری را در خود جای می دهند، مصرف غذای خود را کم کنند.
 • دریافت کردن کالری کم تر: یکی از مؤثرترین رمز در کاهش وزن این است که افراد از رژیم های بسیار کم کالری استفاده نمایند. این نوع رژیم ها، در واقع نوعی برنامه برای کاهش وزن می باشد که در آن کالری های دریافتی به شدت محدود می شود. به گونه ای که کارشناسان تغذیه اعتقاد دارند که رژیم غذایی بسیار کم کالری برای افرادی که شاخص توده بدنی بالایی دارند، بسیار مناسب است.
 • استفاده از سبزیجات و میوه ها: یک راهکار دیگر در جهت کمک به کاهش وزن فرد، استفاده کردن از میوه ها در رنگ های مختلف و هم چنین سبزیجات می باشد، از آن جایی که میوه ها و سبزیجات، از جمله مهم ترین غذاهای کم کالری و مقوی به حساب می آیند، بنابراین، فرد با استفاده از آن ها می تواند با وزن زیادی خود مقابله و به هدف خود در زمینه تناسب اندام دست پیدا کند. افراد باید همواره سعی کنند که از میوه ها و سبزیجاتی استفاده کنند که دارای رنگ های مختلفی بوده و این به خاطر این است که رنگ های مختلف، شامل مواد مغذی لازم متنوعی می باشد.
 • داشتن خواب کافی: داشتن خواب کافی می تواند یکی از مؤثرترین روش های خانگی افراد در جهت کاهش وزن باشد به گونه ای که بر اساس بررسی های صورت گرفته، افرادی که دچار کم خوابی هستند، در مقایسه با افرادی که دارای خواب کافی می باشند، می توانند 55 % در معرض ابتلای به اضافه وزنی قرار بگیرند. چرا که کم خوابی می تواند نوسانات روزانه هورمون ها را دچار اختلال و در اشتهای افراد ایجاد خلل کند.
 • استفاده کردن از منابع پروتئینی کم چرب: افراد باید در جهت کمک به کاهش وزن، منابع پروتئینی کم چرب را در برنامه های غذایی خود گنجانده که از جمله غذاهایی که حاوی پروتئین بالا و چربی کم می باشد می توان به مرغ بدون پوست، تکه های گوشت گاو بدون چربی، غذاهای دریایی، حبوبات، گوشت سفید و غیره اشاره نمود.
 • مصرف کردن غذاهای با غلات کامل: از جمله غذاهای سبوس دار که دارای 100 درصد غلات کامل می باشند می توان به برنج و نان قهوه ای و هم چنین جو اشاره کرد.
 • خودداری از مصرف کردن غذاهای فرآوری شده: این غذاها که سرشار از موادی از قبیل چربی و قند و هم چنین کالری اضافی هستند، استفاده از آن ها باعث افرایش در میزان وزن افراد می شود بنابراین، افراد باید برای کاهش وزن خود، از مصرف آن ها خودداری کنند.
 • استفاده کم تر از شکر: افراد باید برای کاهش وزن، مصرف شکر خود را کم کنند و برای این کار، می توانند ضمن مقابله با بیماری هایی از قبیل بیماری های قلبی و عروقی و هم چنین سرطان و دیابت نوع 2، به تناسب اندام و لاغری نیز دست یابند.
 • مصرف آب گرم قبل از وعده غذایی: ممکن است که استفاده از یک لیوان آب یخ بتواند باعث شادابی حال فرد شود، اما افراد برای کاهش وزن، بهتر است که قبل از شروع به خوردن غذا، یک لیوان آب گرم را بنوشند و این می تواند به آن ها احساس سیری دست دهد و به این طریق کم تر احساس گرسنگی کنند و از وعده های غذایی کم تری را مصرف کنند.

 

کلام آخر

افراد باید در جریان باشند که برای کاهش وزن خود و مقابله با اضافه وزنی، روش های خانگی بسیار زیادی وجود دارد که می توانند با استفاده از آن ها به تناسب اندام و وزن نرمال خود دست پیدا کنند و به این ترتیب، می توانند با اعتماد به نفس بالا در مراسم ها و مناسبت ها شرکت کنند و میزان عزت نفس خود را بالا ببرند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *