سلامت

چگونه باید خشم خود را کنترل کنیم؟

خشم چیست و چگونه می توان آن را کنترل کرد؟ خشم یا عصبانیت را می توان یک نوع احساس کاملاً سالم و طبیعی در نظر گرفت که ممکن است افراد در طول زندگی خود آن را تجربه کنند.

توضیحاتی درباره خشم

همه ما افراد ممکن است که هر از گاهی در زندگی خود، احساس خشم و عصبانیت را داشته باشیم که این، جزء جدایی ناپذیری از انسان بودن ما می باشد و باید بیان کرد که این احساس، نوعی احساس طبیعی و سالم می باشد و زمانی که فرد با استفاده از آن بتواند مسائل و مشکلات خود را چه در محیط کار و یا در خانه حل کند، می توان آن را به عنوان یک احساس مثبت در نظر گرفت ولی زمانی که احساس ذکر شده، منجر به درگیری فیزیکی و یا پرخاشگری شود، می تواند بسیار مشکل ساز باشد.

افراد باید همواره سعی کنند که خشم خود را کنترل کنند تا بعد از فروکش شدن آن، از بیان حرف ها و یا انجام کارهای خود در حین عصبانیت ناراحت نشوند. باید بیان کرد که راهکارهای زیادی برای غلبه بر این احساس وجود دارد که در ادامه این متن، به بررسی آن ها پرداخته شده است.

راهکارهای کنترل خشم

برای کنترل خشم، راهکارهای زیادی وجود دارد که افراد می توانند با استفاده از آن ها بر اعصاب خود تسلط پیدا کرده و از گفتن حرف ها و یا انجام دادن کارهایی که ممکن است بعداً از انجام آن ها پشیمان شوند، پیشگیری کنند. در زیر به بررسی نمونه هایی از مهم ترین این راهکارها برای کنترل کردن این نوع احساس، پرداخته می شود:

  • شناسایی کردن علت خشم: اولین اقدام بسیار مهم برای غلبه بر این نوع احساس، کنترل کردن آن می باشد و فرد باید در مرحله اول، بداند که علت خشمگین شدن او چیست و پس از شناسایی علت، به دنبال راه حل برای رفع آن باشد. چرا که ممکن است علت عصبانیت وی، خستگی از تنهایی و یا ترسیدن از چیزی باشد و یا این که فکرهای ناخوشایند به ذهن وی آمده باشد که باید متناسب با هر کدام از این ها، راه حل مناسب پیدا کند.
  • داشتن یک شمارش معکوس: زمانی که افراد احساس می کنند که واقعاً عصبانی می باشند، باید از 100 شروع کرده و شمارش معکوس انجام دهند و با انجام این کار و مدت زمانی که برای شمارش طول می کشد، باعث می شود که ضربان قلب کاهش پیدا کرده و به احتمال خیلی زیاد، میزان عصبانیت فرد فروکش شود.
  • کشیدن یک نفس عمیق: با تنفس کم عمق، میزان عصبانیت فرد نیز سرعت پیدا می کند و باید بیان کرد که افراد می توانند با کشیدن نفس های آهسته و عمیق از بینی و بازدم بر خشم خود غلبه کرده و بتوانند آرام شوند.
  • ورزش کردن و قدم زدن به اطراف: باید بیان کرد که انجام دادن ورزش می تواند به آرامش اعصاب فرد کمک و میزان عصبانیت وی را کاهش دهد. افراد بهتر است زمانی که عصبانی می باشند، به انجام فعالیت هایی از قبیل پیاده روی و یا دوچرخه سواری بپردازند و این را به خاطر داشته باشند که کلیه فعالیت هایی که می تواند منجر به پمپاژ اندام شود، می تواند برای آرامش ذهنی و جسمی بسیار مؤثر و مفید باشد.
  • فرار ذهنی: به این طریق که افراد باید برای کنترل خشم خود، به یک اتاق ساکت وارد شده، چشم های خود را ببندند و خود را در یک صحنه بسیار آرامش بخش، تجسم کنند و بر جزئیاتی از این قبیل که آب چه رنگی است؟ صدای جیر جیر پرندگان چگونه می باشد؟ تمرکز کنند و این می تواند برای آن ها بسیار مفید باشد که بتوانند به راحتی آرامش خود را به دست آورند.
  • گوش دادن به موسیقی: یکی از روش های بسیار مناسب برای کنترل عصبانیت، این است که باید آهنگ مورد علاقه خود را گوش و همراه با آن، زمزمه کنند. در زمانی که فرد عصبانی می باشد بهتر است که ماشین خود را روشن نموده و به سمت بیرون برود و در این حین، آهنگ مورد علاقه خود را روشن و با صدای بلند تکرار کند و عصبانیت خود را از بین ببرد.
  • صحبت کردن با یک دوست: پیشنهاد می شود زمانی که افراد عصبانی می باشند، برای کنترل آن، حوادثی که آن ها را عصبانی کرده است را به خورد خود ندهند و بهتر است که با یک دوست قابل اعتماد و حامی در این زمینه صحبت شود که به احتمال زیاد، صحبت کردن با وی، می تواند دیدگاه های جدیدی را به فرد ارائه نماید و با استفاده از آن دیدگاه ها، فرد می تواند به خود کمک کند تا آن چه را که موجب عصبانیت او شده است را با خود تجزیه و تحلیل کند.
  • خندیدن: یکی از مهم ترین فعالیت هایی که می تواند حال آدمی را همواره خوب کند، داشتن یک روحیه خوب می باشد. بنابراین، پیشنهاد می شود زمانی که افراد عصبانی می باشند، برای کمک به کنترل خشم خود، راه حل هایی را پیدا کنند که منجر به ایجاد خنده در آن ها می شود.
  • تمرین شکرگزاری: حتی زمانی که افراد فکر می کنند که همه چیز اشتباه می باشد، باید لحظه ای را بر روی آن چه درست است تمرکز کنند و به آن چیزهای خوبی که در زندگی دارند فکر کنند که این می تواند بسیار مؤثر در کنترل خشم و عصبانیت باشد.

کلام آخر

باید بیان کرد که خشم از جمله یکی از احساساتی است که ممکن است افراد در زندگی خود به آن دچار شوند و این افراد باید برای کمک به رفع این احساس بسیار طبیعی و سالم، همواره به دنبال دلیل آن باشند که در این متن، به مهم ترین راهکارهای مقابله با عصبانیت اشاره شده است و باید بیان کرد که اولین اقدام افراد برای مقابله با عصبانیت، این است که به دنبال شناسایی علت این احساس در خود باشند و پس از شناسایی آن، راه حل های کنترل را متناسب با نوع احساس پیدا کنند.  

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *