سلامت

چگونه خشم کودک را مدیریت کنیم

کودکان نیز به مانند بزرگسالان می توانند دچار خشم و عصبانیت شوند. در متن زیر به بررسی خشم کودک و راه ها و روش های کنترل و مدیریت آن پرداخته شده است.

توضیحاتی درباره خشم کودک  

باید بیان کرد که خشم یک حالت طبیعی و نرمال می باشد که کاملاً سالم بوده اما بسیاری از کودکان برای درک تفاوت بین احساسات و عصبانی و رفتار پرخاشگرانه تلاش می کنند. وقتی که کودکان نمی دانند که چگونه با احساسات خود کنار بیایند، ناامیدی و هم چنین عصبانیت می تواند به سرعت به سرپیچی و بی احترامی و هم چنین پرخاشگری و عصبانیت تبدیل شود.

هنگامی که پرخاشگری و خشم کودک در دوران کودکی از قبیل دعوا، مشاجره، فریاد زدن، تف کردن و متلک انداخت کنترل نشود، می تواند منجر به مسائل و مشکلات دیگری شود. به عنوان مثال باید بیان کرد که عصبانیت و پرخاشگری، با مشکلات تحصیلی، طرد همسالان، سلامت روانی ضعیف در دوران بزرگسالی مرتبط می باشد. برای کودکانی که در درام کردن خلق و خوی خود مشکل دارند، روش ها و تکنیک هایی برای کمک به مدیریت خشم کودک وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می شود:

باید به کودکان آموزش داده شود که به احساسات خود برچسب بزنند تا بتوانند احساسات خشم و ناامیدی را به صورت کلامی بیان کنند. والدین باید سعی کنند که به آن ها بگویند که اشکال ندارد، احساس عصبانیت کنید اما ضربه زدن اشکال دارد. به آن ها کمک کنید وقتی احساس عصبانیت می کنند متوجه شوند که کنترل اعمال خود را در دست دارند.

گاهی اوقات ممکن است که خشم کودک، از انواع احساسات ناراحت کننده از قبیل غم و اندوه و یا خجالت ناشی می شود. بنابراین، همواره والدین باید به فرزندان خود کمک کنند تا بفهمند که چرا احساس خشم و عصبانیت می کنند. شاید از لفو شدن از یک بازی ناراحت می باشند، اما با عصبانیت پاسخ می دهند زیرا آسان تر است یا آسیبی که احساس می کنند پنهان می کنند. بنابراین می توان بیان کرد که صحبت کردن در مورد احساسات می تواند به کودکان اغلب کمک کند تا یاد بگیرند که احساسات خود را بهتر تشخیص دهند.

باید بیان کرد که بهترین روش برای آموزش نحوه برخورد با خشم کودک این است که به آن ها نشان داده شود که وقتی عصبانی می باشند، چگونه با احساسات خود برخورد می کنند. اما اگر ببینند که شما با احساسات خود به شیوه ای مهربان تر و ملایم تر کنار می آیید، آن ها نیز متوجه این خواهند شد.

لازم است بیان شود که اگرچه محافظت کردن از فرزندان در برابر بیش تر مشکلات بزرگسالان مهم می باشد، اما خوب است که به آن ها نشان داده شود که چگونه با احساسات خشمگین برخورد کنند. بهتر است به زمان هایی که احساس ناامیدی می کنید اشاره شود تا فرزندتان بیش تر متوجه شود که بزرگسالان هم ممکن است که عصبانی شوند.

علاوه بر این، باید ذکر شود که زمان که والدین خونسردی خود را در برابر فرزندانشان از دست می دهند، مسئولیت رفتار خود را می پذیرند و عذرخواهی می کنند و در مورد هر آن چه که باید انجام می شد، صحبت شود. مثلا به کودک گفته شود که ببخشید که امروز، هنگامی که عصبانی بودم مجبور شدی مرا در حال فریاد زدن ببینی. به جای این که صدایم را بلند کنم باید به پیاده روی می رفتم تا وقتی عصبی بودم خنک شوم.

باید بیان شود در صورتی که خانواده ها قوانین خانوادگی غیر رسمی را در مورد این که چه رفتاری در مورد عصبانیت قابل قبول است و چه رفتاری غیر رسمی می باشد را داشته باشند، برخی از خانواده ها معمولاً از به هم خوردن درها بدشان می آید و در حالی که خانواده های دیگر، تحمل کم تری برای چنین رفتارهایی را دارند. بنابراین، افراد برای کمک به مدیریت خشم کودک، باید قوانین مکتوب را در خانواده خود ایجاد کنند که انتطارات از یک دیگر را مشخص نماید.

کودکان باید روش ها و راه های مناسب مقابله با خشم خود را بدانند و به جای این که به آن ها گفته شود که برادرت را کتک نزن، توضیح داده شود که وقتی احساس ناامیدی می کنند، چه کاری را باید برای کمک به مدیریت خشم خود انجام دهند. باید به او گفته شود که وقتی عصبانی شدی از او دور شو.

از وقت استراحت به عنوان ابزاری برای کمک به آرام شدن فرزند خود استفاده کنید و هم چنین به وی آموزش داده شود که قبل از این که عصبانی و یا دچار خشم شود، استراحت کند و حذف خود از یک موقعیت و هم چنین صرف چند دقیقه برای آرام شدن می تواند به کنترل و مدیریت خشم کودک کمک های بسیار مؤثر و مفیدی نماید.

هم چنین لازم است بیان شود که وقتی که فرزندان از قوانین خشم پیروی می کنند به آن ها باید پیامدهای مثبت و هم چنین وقتی که قوانین خشم را زیر پا می گذارند باید به آن ها پیامدهای منفی داده شود. پیامدهای مثبت می تواند مانند سیستم پاداش یا سیستم اقتصاد نشانه ای، می تواند انگیزه کودک را برای استفاده از مهارت های مدیریت خشم کودک در هنگام ناراحتی ایجاد نماید.

بنابراین، والدین باید همواره توجه داشته باشند که هنگامی که کودکان آن ها در حال تلاش برای کمک به کنترل و مدیریت خشم خود می باشند، یا به نظر می رسد که خشک آن ها در حال بدتر شدن می باشد بنابراین، باید به دنبال کمک کردن به آن ها باشند.

کلام آخر

در این متن به بررسی خشم کودک و روش های بسیار مؤثر و مفیدی برای کمک به کنترل و مدیریت آن پرداخته شده است و نتایج نشان می دهند که بهتر است برای کمک به تشویق کودکان جهت کنترل خشم و مدیریت آن، از سیستم پاداش برای آن ها استفاده شود تا بتوانند به مدیریت هر چه سریع تر خشم خود و کنترل آن کمک های بسیار مؤثر و مفیدی نمایند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *