سلامت

چگونه دندان درد را کاهش دهیم

اگر دندان درد شما بیش از 2 روز طول کشید حتما  به دندانپزشک مراجعه کنید اما می توان با روش هایی تا رفتن به دندانپزشک درد دندان را کاهش داد 

چه زمانی باید با سرعت به دندانپزشک مراجعه کنیم  :
که بیش از 2 روز طول می کشد
که با مصرف مسکن از بین نمی رود
با درجه حرارت بالا، درد هنگام گاز گرفتن، قرمزی لثه یا طعم بد در دهان
و گونه یا فک شما متورم شده است

شش راه برای متوقف کردن سریع دندان درد
مصرف مسکن
ژل ضد درد
آب گرم و نمک
کمپرس یخ یا سرد
چای نعناع بنوشید
روغن گل میخک

شاید دوچار درد دندان در طول زندگی شده باشید اگر نشدید که خوشبحالتون ! اما باید بدانیم درد دندان بسیار طاقت فرسا است و زمان را برای ما تلخ خواهد کرد و روز وشب ما را خراب می کند 

باید خیلی مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشید تا به دندان درد دچار نشوید . با توجه بر اینکه می خواهید بیاموزید چگونه در منزل درد دندان را کاهش دهید شما را بسش از این منتظر نمی گذاریم 

1. یخ

گذاشتن یخ در محل دندان دردناک می تواند به کم کردن درد دندان کمک کند.  کمی یخ را در یک حوله بپیچید و روی ناحیه آسیب دیده بمالید. کمپرس را هر بار 15 دقیقه در محل نگه دارید. همچنین، می توانید تلاش کنید هر بار چند ثانیه آب یخ را در دهان خود نگه دارید. با این حال، یخ را گاز نگیرید، زیرا ممکن است دندان های شما را بشکند.

 

گذاشتن یخ در محل دندان دردناک می تواند به کم کردن درد دندان کمک کند

گذاشتن یخ در محل دندان دردناک می تواند به کم کردن درد دندان کمک کند

2. سر خود را بالا بیاورید
با توجه به اینکه زمان دندان درد خواب مشکل است اما دراز کشیدن می تواند درد شما را تشدید کند زیرا فشار خون به سر شما زمانی که در وضعیت صاف قرار می گیرید افزایش می یابد. هنگام خواب، سعی کنید سر خود را با بالش بالا نگه دارید یا در صورت امکان روی صندلی بخوابید.

 

با توجه به اینکه زمان دندان درد خواب مشکل است اما دراز کشیدن می تواند درد شما را تشدید کند

3. استفاده از داروهای بدون نسخه
برخی دارو ها نیاز به نسخه ندارد داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن التهاب را هدف قرار می دهند و در نتیجه می توانند تا تا حدی درد دندان را تسکین دهند. جایگزینی استامینوفن (تیلنول) و ایبوپروفن (ادویل) می تواند درد را بهتر تسکین دهد. ژل‌های خاصی را می‌توان مستقیماً روی دندان و لثه‌ها قرار داد تا درد شما را کاهش دهد.

 

برخی دارو ها نیاز به نسخه ندارد داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن التهاب را هدف قرار می دهند

4. آب نمک استفاده کنید
شستن دهان با آب نمک می تواند دو هدف داشته باشد. عمل شستشو می تواند به خارج کردن مواد گیر کرده بین دندان ها کمک کند. و از آنجایی که نمک یک ضدعفونی کننده طبیعی است، می تواند با کاهش التهاب به مقابله با هرگونه عفونت کمک کند. ½ قاشق چایخوری نمک را با آب گرم مخلوط کنید و مانند دهانشویه غرغره کنید.

شستن دهان با آب نمک می تواند دو هدف داشته باشد

5. شستشو با پراکسید هیدروژن
پراکسید هیدروژن همچنین برای حمله به التهاب و باکتری مفید است. هنگام استفاده از شستشوی پراکسید هیدروژن، 1 قسمت سه درصد پراکسید هیدروژن را با 2 قسمت آب مخلوط کنید. محلول را قورت ندهید. از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید

پراکسید هیدروژن همچنین برای حمله به التهاب و باکتری مفید است

6. چای کیسه ای استفاده کنید
می توانید یک چای کیسه ای سرد یا گرم را روی دندان خود بمالید. در صورت استفاده از چای کیسه ای استفاده شده، مطمئن شوید که خنک شده باشد تا داغ نباشد اما همچنان گرم باشد. اگر گزینه سرد را ترجیح می دهید، سعی کنید چای کیسه ای استفاده شده را برای چند دقیقه در فریزر قرار دهید، سپس آن را روی دندان خود بمالید.

چای نعناع فلفلی به دلیل خاصیت مبارزه با باکتری ها ممکن است برای دندان درد مفید باشد. با این حال، چای می تواند دندان های شما را لکه دار کند، بنابراین اغلب از این روش استفاده نکنید

چای کیسه ای استفاده کنید

 

7. سیر استفاده کنید
سیر علاوه بر مبارزه با باکتری ها، مسکن درد نیز می باشد. می توانید از سیر له شده خمیری درست کنید که می توانید آن را روی دندان خود بمالید. همچنین می توانید یک تکه حبه سیر تازه را بجوید یا یک گلوله پنبه را در روغن سیر آغشته کنید و روی دندان خود قرار دهید.

سیر استفاده کنید

8. عصاره وانیل
وانیل یک ضد التهاب طبیعی دیگر نیز می تواند به کاهش درد ناشی از دندان درد کمک کند. سعی کنید مقدار کمی از آن را روی انگشت خود یا یک سواب پنبه قرار دهید و چند بار در روز آن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

وانیل یک ضد التهاب طبیعی دیگر نیز می تواند به کاهش درد ناشی از دندان درد کمک کند

9. میخک
راه های مختلفی وجود دارد که می توانید از این ادویه برای درمان دندان درد خود استفاده کنید. از آنجایی که میخک یک ضد عفونی کننده است، برای کاهش التهاب و درد مفید است. می توانید روغن میخک را روی یک پنبه بریزید و آن را روی ناحیه دردناک بمالید یا یک قطره از روغن را مستقیماً روی دندان خود قرار دهید. همچنین می توانید یک قطره روغن میخک را در یک لیوان آب بریزید و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

راه های مختلفی وجود دارد که می توانید از این ادویه برای درمان دندان درد خود استفاده کنید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *