سلامت

چگونه می توان زندگی شاد داشت

بسیاری از ما در آرزوی یک زندگی شاد هستیم اما بسیاری از عوامل محیطی و درونی مانع از این امر می شود. شاید بسیاری گمان کنند زندگی شاد داشتن به معنای زندگی بی دغدغه و مشکل است. این نگرش از پایه غلط است زیرا هر فردی که در این دنیا زندگی می کند یک مسیر پر از فراز و نشیب را پشت سر می گذارد.

زندگی شاد

شاد زندگی کردن حق همه ی انسان ها است. زندگی فرصت کوتاهی است که باید قدر لحظات آن را دانست. بسیاری از ما در آرزوی یک زندگی شاد هستیم اما بسیاری از عوامل محیطی و درونی مانع از این امر می شود.

شاید بسیاری گمان کنند زندگی شاد داشتن به معنای زندگی بی دغدغه و مشکل است. این نگرش از پایه غلط است زیرا هر فردی که در این دنیا زندگی می کند یک مسیر پر از فراز و نشیب را پشت سر می گذارد. تفاوت انسان های شاد با انسان های غیر شاد به نوع نگرش آنها برمی گردد.

انسان هایی که شاد زندگی می کنند حقیقت زندگی را پذیرفته اند و تمام تلاش خود را برای بهبود شرایط زندگی و عبور از لحظات سخت می کنند.

شاد زیستن را یاد بگیرید و سعی کنید زندگی خود را با تمام مشکلات آن بپذیرید و در رسیدن به موفقیت و رشد تلاش کنید.

شاد بودن را باید با تمرین و با ممارست و تغییر ذهن و باور های نادرست فرا بگیرید تا بتوانید در تمام لحظات زندگی سر شار از انرژی و شادی باشید 

راه های رسیدن به زندگی شاد

  • ایجاد تغییر در باورها: برای تجربه یک زندگی شاد باید در باورهای غلط تجدید نظر کرد. بسیاری از ما در ذهنمان باید هایی را تعریف کرده ایم که دستاوردی جز افسردگی و گوشه گیری ندارد. یکی از روش های مهم برای تغییر در سبک زندگی و باور تهیه لیست از مشکلات و دغدغه های فکری است. در این روش می توان هر کدام از مشکلات را ریشه یابی کرد. افرادی که از مشکلات روحی و یا افسردگی در عذاب هستند می توانند با کمک یک پزشک و یا مشاور خوب، زندگی شاد را تجربه کنند.

 

  • زندگی کردن در حال: امروز فرصت زندگی ماست. هیچ کس نمی تواند بودن فردایی را برای ما تضمین کند. همچنین هیچ روزی از گذشته قابل تکرار نیست. از شکست ها و اشتباهات گذشته درس بگیرید و دغدغه آینده را نداشته باشید. اهداف خود را مشخص کنید اما به انتهای آن فکر نکنید و تنها از مسیر تلاشتان لذت ببرید. زندگی شاد به معنای زیستن در ثانیه ها و قدردان زندگی بودن است.

 

  • روابط اجتماعی قوی: معاشرت با افرادی که روش های شاد زندگی کردن را آموخته اند می تواند در ایجاد یک زندگی شاد موثر باشد. به عبارتی دیگر لازم است اطراف خود را با افرادی که بار انرژیشان مثبت است پر کنیم. به همان اندازه که حضور افراد مثبت اندیش و شاد برای زندگی لازم است دوری کردن از افراد منفی و افسرده نیز ضروری است.
  • شکرگزار باشید: فارغ از هر اعتقاداتی شکرگزار باشید. شکرگزاری به معنای ابراز رضایت از شرایط موجود است. باید بپذیریم تغییر بعضی از مسائل از توان ما خارج است به همین دلیل اندیشیدن به آن جز حال بد پیامدی ندارد. اگر با دید باز به جهان اطراف نگاه شود هزاران موهبت جهت شکرگزاری یافت خواهد شد.

 

  • به خودتان اهمیت دهید: شما یک فرد تکرار نشدنی در جهان هستی هستید. زندگی فقط برای یک بار انسانی مانند شما را تجربه می کند. پس بدانید شما با ارزش هستید. به خودتان حق اشتباه و خطا بدهید. برای کارهای خوب خودتان پاداش در نظر بگیرید. به خودتان عشق و احترام بورزید. از رژیم غذایی و ورزش کردن غافل نشوید. بدانید سلامتی شما بهترین سرمایه شماست. زندگی شاد چیزی جز تن و روح سالم نیست.

 

  • اعتماد به نفس داشته باشید: اطرافیان ما، ما را بر اساس ملاک های ذهنی خود می سنجند و ما چیزی جز برآیند شرایط زندگی، استعدادها و … خود نیستیم. اعتماد به نفس داشته باشید شما قطعا بهترین خود هستید. هرگز اجازه ندهید نظرات مخرب دیگران شما را از زندگی شاد محروم کند. برای خوب بودن تلاش کنید اما برای آن بها نپردازید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *