سلامت

چگونه کاهش وزن راحتی داشته باشیم

امروزه کاهش وزن و لاغری یکی از موضوعات بسیار مهم در بین افراد و به ویژه خانم ها می باشد. آن ها می خواهند از این طریق اعتماد و عزت نفس خود را بالا ببرند. با توجه به اهمیت موضوع در متن زیر به اطلاعات بیشتری در این زمینه پرداخته شده است.

چگونه کاهش وزن راحتی داشته باشیم

امروزه داشتن وزنی مناسب و متعادل، آرزوی بسیاری از افراد و به ویژه خانم ها می باشد. یکی از معضلاتی که بسیاری از افراد با آن رو به رو هستند و دارای تأثیراتی نسبتاً منفی در زندگی آن ها می باشد داشتن اضافه وزن است. از جمله اثرات بسیار منفی حاصل از داشتن اضافه وزن این است که باعث کاهش دادن اعتماد به نفس افراد و هم چنین عزت نفس آن ها برای شرکت در مراسم ها و مناسبت ها و جشنواره ها می شود. به همین دلیل و سایر دلایل دیگر از قبیل تأثیرات منفی در عدم انتخاب برای شریک آینده فرد، عدم داشتن موقعیت و منصب های کاری مناسب و سایر اثرات دیگر در عرصه های اداری و سیاسی کشور باعث بی اهمیت جلوه دادن افراد مبتلا به اضافه وزنی می شود.

بنابراین، بسیاری از افراد برای غلبه بر این نوع بیماری، به دنبال راه ها و روش هایی برای کاهش وزن خود می باشند. خانم ها در این مورد بسیار جدی تر بوده و اقدامات مؤثرتری در این راستا برای لاغری خود انجام می دهند. برخی از افراد در مرحله اول برای کاهش وزن خود شروع به گرفتن رژیم می کنند. طبق گفته کارشناسان تغذیه، درست است که رژیم می تواند مؤثر باشد ولی افراد پس از این که بازه زمانی رژیم خود را به اتمام رساندند دوباره به سمت خوردن مواد غذایی کالری دار می روند و به بازگشت وزن خود به حالت سابق کمک مؤثری می کنند. بنابراین، باید گفت که گرفتن رژیم های غذایی سخت و پیچیده و بیش از حد محدود تنها راه مؤثر برای کاهش وزن افراد نیست. بنابراین، طبق مطالعات انجام شده زمانی افراد می توانند کاهش وزن بسیار راحتی را تجربه کنند که در مدت زمانی طولانی تر، تغییرات مناسب تری را در زندگی خود ایجاد کنند. برای نمونه، گزینه های مصرف مواد غذایی خود را اصلاح کنند. به این گونه که، غذاهای مصرفی خود را برای یک هفته یادداشت کرده و سایر وعده های غذایی و میان وعده ها و نوشیدنی هایی که به آن ها کمک می کند تا رژیم غذایی بسیار مناسبی داشته باشند را پیگیری کنند. افراد از این طریق می توانند اطلاعات بسیار مؤثری برای کاهش وزن خود به دست آورند. اما باید این را به خاطر داشته باشند که همه اطلاعات را به گونه ای دقیق و صادقانه یادداشت کنند.

یکی دیگر از روش های مؤثر برای کاهش وزن به گونه ای راحت این است که آن ها بایستی وعده های غذایی کمتری را بخورند. بسیاری از افرادی که به دنبال کاهش دادن وزن خود می باشند با ترازوی آشپزخانه یا هر روش دیگری وعده های خود را اندازه گیری می کنند و یا کالری مصرفی خود را می شمارند، این روش ها می توانند گرفتن رژیم غذایی را برای فرد بسیار خسته کننده کند. در این گونه موارد بهترین روش این است که افراد وعده های غذایی کوچک تری را مصرف کنند چرا که افراد با این روش، بدون تغییر دادن غذاهایی که می خورند می توانند با خوردن وعده های کمتر، به طور خودکار مقداری از کالری خود را کاهش داده و به این طریق به کاهش دادن وزن خود کمک های بسیار مؤثری کنند. هم چنین برای جلوگیری از اندازه گیری و وزن کردن مواد غذایی مصرفی، افراد می توانند از کاسه ها و بشقاب هایی که مواد غذایی و سالاد و پیش غذای کم تری را در خود جای می دهند استفاده کنند و به این طریق، مصرف غذای مورد مصرف خود را محدود کنند. افراد باید در جریان این نکته نیز باشند که نوشیدن یک لیوان آب قبل از خوردن غذا، می تواند به آن ها احساس سیری بیش تری دهد و به این ترتیب کم تر احساس گرسنگی کنند و از وعده های غذایی به صورت کمتر استفاده نمایند.

یکی دیگر از روش های مؤثر در لاغری این است که افراد باید میوه ها و سبزیجات را در برنامه غذایی خود بگنجانند. از آن جایی که میوه ها و سبزیجات، غذاهایی کم کالری و بسیار مغذی می باشند، می توانند کمک های بسیار مؤثری به کاهش وزن کنند. افرادی که به دنبال لاغری هستند، باید سعی کنند که روزانه از انواع میوه ها و سبزیجات در رنگ های مختلف استفاده کنند. چرا که رنگ های مختلف حاوی مواد مغذی ضروری مختلفی می باشد. هم چنین در این رابطه لازم به ذکر است که افراد بهتر است که میوه ها و سبزیجات را به صورت خام مصرف کنند و در صورتی که افراد تمایل به پختن آن ها را دارند، باید از مقدار کمی روغن استفاده کنند تا کالری آن ها را افزایش ندهند.

یکی دیگر از روش های مؤثر در کاهش وزن این است که افراد باید منابع پروتئینی کم چرب را در برنامه غذایی خود بگنجانند؛ چرا که غذاهای پروتئینی کم چرب بخش بسیار مهمی از غذاهای بسیار مناسب برای کاهش وزن در نظر گرفته می شوند، حال آن که غذاهای با پروتئین بالا که دارای چربی کمی می باشند می تواند در این زمینه بسیار مؤثر باشند از قبیل، گوشت سفید، مرغ بدون پوست، تکه های گوشت گاو بدون چربی و لبنیات کم چرب و اقلامی از قبیل تخم مرغ، غذاهای دریایی، حبوبات و غیره.

یکی دیگر از روش های مؤثر برای کاهش وزن این است که افراد از غذاهای با غلات کامل استفاده کنند، چرا که این غذاها در مقایسه با غذاهای تهیه شده از آرد سفید تصفیه شده مانند نان سفید، فیبر، پروتئین و مواد مغذی بیش تری دارند. غذاهای سبوس دار از قبیل جو، برنج قهوه ای و نان قهوه ای دارای 100 درصد غلات کامل می باشند.

یکی دیگر از روش های لاغری این است که افراد باید از مصرف غذاهای فرآوری شده خودداری کنند. از آن جایی که این غذاها سرشار از قند، چربی و کالری اضافی می باشند، باعث افزایش وزن فرد می شود. بنابراین افراد برای کاهش وزن خود باید از مصرف این نوع مواد غذایی خودداری کنند.

یکی از روش های دیگر برای داشتن کاهش وزن کاملاً راحت این است که افراد باید مصرف شکر خود را محدود کنند. افراد با مصرف مواد غذایی سرشار از شکر اضافی به بیماری هایی از قبیل بیماری های قلبی، دیابت نوع 2 و سرطان مبتلا می شوند. بنابراین، افراد می توانند با به حداقل رساندن مصرف شکر اضافی، راهی بسیار مناسب برای بهبود رژیم غذایی خود و از جمله کاهش وزن پیدا کنند.

مصرف زیاد آب می تواند عاملی مؤثر در لاغری افراد و به طور کلی کاهش وزن باشد. افراد باید در جریان باشند که نوشیدن 0.5 لیتر آب می تواند میزان کالری را 24 تا 30 درصد برای مدت زمان یک ساعت پس از مصرف آن بسوزاند. بنابراین و با توجه به خاصیت آب در کاهش وزن، بهتر است که آب را جایگزین سایر نوشیدنی های پرکالری و قندی کنیم. این اقدام می تواند برای کاهش وزن بسیار مؤثر باشد.

نوشیدن قهوه می تواند عاملی مؤثر در کاهش وزن باشد. خوشبختانه مردم متوجه شده اند که قهوه می تواند به عنوان یک نوشیدنی سالم که مملو از آنتی اکسیدان و سایر ترکیبات مفید می باشد، با افزایش سطح انرژی و سوزاندن میزان کالری به کاهش وزن افراد کمک های بسیار مؤثری کند. هم چنین لازم به ذکر است که قهوه سیاه نیز می تواند عامل بسیار مؤثری برای کاهش وزن باشد، چرا که به فرد احساس سیری دست می دهد و تقریباً بدون هیچ گونه کالری می باشد.

مصرف چای سبز می تواند عاملی بسیار مؤثر در لاغری افراد باشد. همه ما می دانیم که چای سبز نوعی نوشیدنی طبیعی می باشد که سرشار از آنتی اکسیدان است. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهند که نوشیدن چای سبز رابطه مستقیمی با چربی سوزی و کاهش وزن افراد دارد. چای سبز می تواند هم چنین مصرف انرژی در افراد را تا 4 درصد افزایش داده و چربی سوزی چربی های مضر شکم را تا 17 درصد افزایش دهد.

افراد باید در جریان باشند که خواب کافی می تواند برای کاهش وزن و هم چنین جلوگیری از افزایش وزن در آینده بسیار مهم باشد. طبق تحقیقات و مطالعات صورت گرفته، افراد کم خواب در مقایسه با افرادی که دارای خواب کافی می باشند می توانند تا 55 درصد در معرض ابتلا به چاقی قرار گیرند. این می تواند به این دلیل باشد که کمبود خواب می تواند نوسانات روزانه هورمون های اشتها را دچار اختلال کند و در اشتهای افراد ایجاد خلل کند.

بیش تر افراد عادت دارند که پس از مصرف وعده های غذایی خود، دندان هایشان را مسواک بزنند. انجام دادن این کار می تواند در کاهش تمایل به میان وعده یا خوردن میان وعده های غذایی کمک کند. چرا که بسیاری از این افراد، بعد از مسواک زدن تمایل چندانی به خوردن غذا ندارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *