پوست،مو و ناخن

کرم لایه بردار چیست؟

آیا درباره کرم لایه بردار اطلاعاتی دارید؟ استفاده از کرم لایه بردار کمک می کند تا سلول های مرده پوست به راحتی از روی آن جدا شوند.

توضیحاتی درباره کرم لایه بردار

امروزه عوامل مختلفی مانند آلودگی هوا و خشکی پوست نمی گذارند که سلول های مرده روی پوست به راحتی از روی آن جدا شوند. به همین دلیل استفاده از کرم لایه بردار جهت مراقبت های پوستی توصیه می شود. جدا کردن سلول های مرده پوست و پاک کردن هر نوع آلودگی از روی پوست، موجب لطافت و شفافیت بیشتر پوست می گردد.

پیلینگ یا لایه برداری به فرایند جداسازی سلول های مرده از روی سطح پوست می گویند. سلول های پوست بعد از مدت مشخصی از بین می روند و سلول های جدید جایگزین می شوند. ماندن سلول های مرده بر روی سطح پوست، موجب ایجاد پوستی خشک، ضخیم و زبر می شود.

کرم لایه بردار یکی از محصولات مراقبت از پوست می باشد که باعث برطرف شدن مشکلات پوستی مانند لکه های پوستی، تیرگی پوستی، بافت های مرده و آسیب دیده موجود روی پوست می شود. در نتیجه پوستی با طراوت و شفاف ایجاد می گردد.

انواع مختلف کرم لایه بردار با پاکسازی پوست و افزایش تحریک رشد سلول های جدید، موجب شادابی و درخشانی پوست می گردد. البته لازم به ذکر است استفاده زیاد از این کرم موجب التهاب پوست می شود. استفاده از لایه بردار باید با توجه به شرایط پوست و کامل شدن پروسه طبیعی ترمیم پوست انجام شود.

انواع لایه بردار

 لایه بردارها به 2 نوع لایه بردار مکانیکی و لایه بردار شیمیایی تقسیم بندی می شوند.

 • لایه بردار مکانیکی

استفاده از این لایه بردار به راحتی انجام پذیر است. لایه بردار مکانیکی خیلی راحت، سلول های مرده و آلودگی را از روی پوست برطرف می کند. استفاده زیاد از این لایه بردار به دلیل ایجاد التهاب پوستی توصیه نمی شود.  این روش لایه برداری پوست از قدیمی ترین روش های لایه برداری است. در این روش از لیف و یا کیسه که پارچه ضخیم تری است، برای برداشتن پوست های شاخی پوست استفاده می شود. سنگ پا برای از بین بردن سلول های مرده کف پا، کاربرد دارد.

 • لایه بردار شیمیایی

کرم لایه بردار شیمیایی کمتر از لایه بردار مکانیکی به پوست آسیب می رساند. لایه برداری های شیمیایی شامل دو گروه می باشند:

 • این نوع کرم لایه بردار از ترکیب آلفا هیدروکسی اسید که از مواد غذایی مانند شیر، انگور، آناناس، انبه، گیلاس، انار، کدو تنبل، قارچ و یا سیب گرفته شده است، ساخته می شود. وجود آنزیم های طبیعی در ترکیب این لایه بردار، به بهبود لایه برداری و وضعیت پوست کمک می کند.
 • این نوع کرم لایه بردار از ترکیب بتا هیدروکسی اسید ساخته شده است که به دلیل قابلیت حل شدن در چربی از ترکیب آلفا هیدروکسی اسید، عملکرد بهتری جهت لایه برداری و پاکسازی پوست دارند. از این نوع لایه بردار برای پوست های چرب و یا دارای آکنه استفاده بیشتری می شود. مصرف این کرم به صورت منظم موجب تنظیم ترشح چربی پوست می گردد.

خرید کرم لایه بردار تناسب با نوع پوست

استفاده از کرم لایه بردار بسیاری از مشکلات پوستی را برطرف می کند. اما باید توجه داشته باشید که در زمان خرید لایه بردار به نوع پوست خود توجه داشته باشید.

کرم لایه بردار مناسب برای پوست های خشک: کسانی که پوست خشک دارند بهتر است قبل از استفاده از کرم لایه بردار با متخصص پوست مشورت کنند. پوست خشک حساس ترین نوع پوست است. لایه بردار دارای ترکیب AHA یا آلفا هیدروکسی اسید برای این نوع پوست مناسب تر است زیرا موجب افزایش خشکی پوست نمی شود و تنها سلول های مرده را از بین می برد.

لایه بردار مناسب برای پوست چرب: افرادی که دارای پوست های چرب هستند و یا مستعد بروز آکنه پوستی می باشند، بهتر است از کرم های لایه بردار دارای ترکیب BHA یا بتا هیدروکسی اسید به صورت یک روز در میان استفاده کنند. در زمان استفاده از لایه بردار توجه داشته باشید که کرم بر روی پوست اطراف چشم و دهان مالیده نشود.

کرم لایه بردار مناسب برای پوست های حساس:  این افراد برای استفاده از کرم لایه بردار باید با پزشک متخصص پوست مشورت کنند. قبل از استفاده از هر نوع لایه بردار، ابتدا مقدار کمی از کرم را بر روی پوست ساعد و یا پوست زیر فک خود تست کرده و  در صورت عدم حساسیت از آن استفاده کنند. این افراد می توانند، از لایه بردار حداکثر دو بار در هفته استفاده کنند.

کرم لایه بردار مناسب برای پوست معمولی و مختلط: کرم لایه بردار مناسب برای این نوع از پوست باید دارای ترکیب BHA باشد.

مزایای استفاده از کرم لایه بردار

 • باز کردن منافذ پوستی
 • کمک به افزایش خونرسانی به سلول های پوستی
 • بهبود تخلیه لنفاوی جهت پاکسازی داخلی پوست
 • جلوگیری از بروز آکنه
 • افزایش گردش سلولی
 • تحریک سنتز پروتئین کلاژن
 • برطرف کردن لک های پوستی و جای جوش
 • ایجاد پوستی شفاف و شاداب
 • موثر در جذب و نفوذ بیشتر سایر محصولات مراقبتی

طریقه استفاده از کرم لایه بردار

قبل از استفاده از کرم لایه بردار، اسکراب ها و ژل های لایه بردار حتما پوست دست و صورت خود را تمیز بشویید. وجود هر گونه از آلودگی بر روی پوست، موجب بروز حساسیت پوستی می شود. برای پاک کردن پوست بهتر است از پاک کننده ها و یا پن صورت استفاده کنید.

هیچگاه از اسکراب بر روی پوست خشک استفاده نکنید. برای استفاده از اسکراب پوست خود را نم دار کنید. تاثیر اسکراب بر روی پوست مرطوب بیشتر است و از بروز آسیب های پوستی جلوگیری می کند.

مقداری از کرم لایه بردار را بر روی پشت دست خود بریزید. به اندازه بسیار کم از کرم،  را با نوک انگشتان بر روی پوست صورت بمالید. از این کرم بر روی پوست بینی، چانه و پیشانی خود بمالید. پوست خود را خیلی آرام به صورت دورانی ماساژ دهید.

بعد از مالیدن کرم لایه بردار بر روی پوست مدت 2 دقیقه صبر کنید، سپس با استفاده از یک لیف نرم صورت خود را با آب ولرم بشویید.  پوست را با تونر تمیز کرده، در انتها از کرم مرطوب کننده مناسب استفاده کنید.

کلام آخر

کرم لایه بردار متناسب با هر نوع پوست،  توانایی فوق العاده ای جهت حذف سلول های مرده پوست دارد. در نتیجه به داشتن پوستی شاداب و جوان کمک می کند. لایه بردارها به خارج کردن چربی و آلودگی از منافذ پوستی کمک شایانی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید