افزایش و کاهش وزن

۱۰ راه کاهش وزن با تغذیه مناسب در محیط کار

تغذیه مناسب در محیط کار بسیار مهم است و باعث می گردد تا افرادی که به دلیل عدم تحرک و مشغله زیاد دچار اضافه وزن و چاقی شده ‌اند کاهش وزن را تجربه نمایند. توجه داشته باشید در هنگام حضور در محیط کاری بهتر است به غذا خوردن خود اهمیت دهید و از غذاهای سالم که دارای کالری پایین می باشند استفاده نمایید.

بسیاری از افراد با توجه به دلایلی همچون این که سرم خیلی شلوغ است، وقت کافی ندارم و نمی ‌توانم ورزش کنم، از انجام حرکات بدنی و ورزش کردن فرار می‌ کنند. همین موضوع باعث افزایش وزن آن ها می‌ گردد. اما بهتر است بدانید که اضافه وزن باعث بروز بیماری ‌های مرتبط با چاقی همچون دیابت یا فشار خون می گردد.  بنابراین بهتر است هنگامی که در محیط کاری قرار دارید با کمک تغذیه مناسب کاهش وزن را تجربه نمایید. در این مطلب قصد داریم چند راه مناسب برای کاهش وزن با تغذیه مناسب در محیط کار را برای شما ارائه دهیم با ما همراه باشید.

 

چگونگی کاهش وزن با تغذیه مناسب در محیط: 

 

کاهش وزن علاوه بر آن که باعث ایجاد تناسب اندام و زیبایی می گردد از بروز بیماری ‌های مختلف نیز جلوگیری می کند.  اما بسیاری از افراد به دلیل کمبود وقت و مدت زمان زیادی که در محیط کار سپری می‌ کنند نمی‌ توانند به باشگاه رفته و تمرینات ورزشی انجام دهند. البته این عزیزان می توانند با داشتن تغذیه مناسب در محیط کار از شر چاقی یا اضافه وزن خلاص شوند. در ادامه راهکارهای ساده ‌ای برای افرادی که به دلیل شغل شان مجبور هستند تمام وقت در پشت میز خود بنشیند و از غذاهای آماده استفاده کند ارائه خواهیم داد تا آن ها بتوانند در یک دوره زمانی کوتاه وزن خود را کم کنند. البته به همه شما عزیزان توصیه می کنیم که به هیچ عنوان تسلیم نشوید و سعی کنید تحرک بیشتری داشته باشید.

 

۱- کمتر غذا میل کنید: 

 

بهتر است بدانید برای این که بتوانید کاهش وزن را تجربه کنید حتماً نباید از غذاهای متفاوت یا مخصوص استفاده نمایید و شما می توانید با کم کردن حجم وعده غذایی از چاقی و اضافه وزن جلوگیری کنید. بیشتر افراد به صورت روزانه حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ کالری نیاز دارند. پس اگر می خواهید با تغذیه مناسب در محیط کار وزن خود را کاهش دهید، بهتر است از وعده های کوچک غذایی استفاده کنید و از ناخنک زدن به غذا بپرهیزید. این راه بهترین روش کاهش وزن می باشد.

 

۲- وعده های غذایی را حذف نکنید: 

 

همان طور که بالا توصیه شد باید از وعده ‌های غذایی کوچک تری برای رسیدن به اندامی ایده آل استفاده کنید. شاید این موضوع باعث گردد تا تصور کنید حذف وعده های غذایی می تواند به کاهش وزن کمک کند. اما این گونه نیست و باید وعده ‌های غذایی را در حجم کمتر استفاده نمایید. همچنین ممکن است افراد به دلیل مشغله کاری نتوانند یکی از وعده های غذایی خود را میل کنند و این موضوع باعث می گردد تا متابولیسم یا سوخت و ساز بدن آن ها کاهش پیدا کند. بنابراین کاهش وزن با مشکل روبرو خواهد شد. علاوه بر آن حذف وعده های غذایی باعث می گردد تا سطح انسولین و هورمون ها تحت تاثیر قرار بگیرد و زمانی که اقدام به خوردن غذا می کنید برای تامین انرژی غذای بیشتری میل خواهد کرد.

 

۳- از غذاهای سالم استفاده نمایید: 

 

همان‌طور که می دانید غذاهای آماده و بسته ‌بندی شده می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در فرد گردد که یکی از این مشکلات اضافه وزن می باشد. بسیاری از کارمندان ترجیح می ‌دهند از غذاهای آماده و منجمد استفاده نمایند.  اما بهتر است برای کاهش وزن به جای خرید غذاها کنسروی از غذاهای سالم استفاده نمایید‌ برای این کار می توانید قبل از رفتن در محل کار غذایی آماده کرده و به همراه خود ببرید.

 

۴- میان وعده سالم استفاده کنید: 

 

توجه داشته باشید که استفاده از میان وعده ها می تواند تاثیر بسیار زیادی در افزایش و کاهش وزن داشته باشد. بنابراین اگر عادت دارید که در طول زمان کاری از میان وعده هایی مانند نوشابه گازدار، پفک یا هر بستنی استفاده نمایید بهتر است این کار را کنار گذاشته و از مواد غذایی همچون میوه  گردو یا ماست استفاده نمایید. توجه داشته باشید که برای رسیدن به وزن ایده‌آل و داشتن بدنی سالم لازم نیست که خودتان را اذیت کنید تنها باید انتخاب ‌های صحیحی داشته باشید.

 

۵- از مصرف شکر مخفی بپرهیزید: 

 

بهتر است بدانید که شکر یکی از دلایل اصلی بروز بیماری ‌هایی همچون دیابت،  سرطان و حتی بیماری ‌های قلبی می باشد. بنابراین برای کاهش وزن بهتر است شکر های مخفی را بشناسیم و مصرف آن ها را قطع کنیم. از جمله محصولاتی که دارای شکر مخفی هستند می توان به بستنی، نوشابه و حتی غذاهایی که از رستوران ها تهیه می‌ شود اشاره کرد.

 

۶- آب فراوان بنوشید: 

 

بهتر است بدانید شما می ‌توانید با مصرف بیشتر آب در محیط کار به کاهش وزن خود کمک کنید و این موضوع کاملاً علمی و اثبات شده می ‌باشد. طبق تحقیقاتی که انجام شده است بسیاری از افراد در محیط کار آب کافی استفاده نمی کنند و همین موضوع باعث افزایش وزن می گردد. شما می توانید با استفاده از نیم لیتر آب در یک ساعت باعث کالری سوزی گردید. علاوه بر آن زمانی که آب کافی مصرف می کنید غذای دریافتی بدن نیز کاهش پیدا می ‌کند. همچنین مصرف آب به جای استفاده از نوشابه نیز باعث می گردد تا کالری دریافتی بدن به شدت کاهش پیدا کند و همه این موارد بر روی کاهش وزن تاثیر خواهد داشت.

 

۷- از قهوه تلخ استفاده نمایید: 

 

معمولاً کارمندان در محیط کاری خود از نوشیدنی های کافئین دار برای رفع خستگی استفاده می کنند. قهوه را می ‌توان یک نوشیدنی بسیار سالم دانست که آنتی اکسیدان زیادی دارد و از روند پیری جلوگیری خواهد کرد. در واقع قهوه از جمله نوشیدنی ‌های است که باعث می ‌شود سطح انرژی بدن بالا رود و کالری سوزی افزایش پیدا کند. البته دقت داشته باشید که قهوه مورد استفاده باید بدون شکر باشد و اگر نمی توانید قهوه را بدون شکر میل کنید بهتر است پس از مصرف قهوه یک لیوان آب بنوشید تا تلخی قهوه از بین برود .

 

۸- به آرامی غذا بخورید: 

 

این روز ها همه افراد برای انجام کارهای خود عجله می کنند. بخصوص زمانی که در محیط کار هستند و می خواهند سریع تر ناهار خود را تمام کرده و کارهایشان را انجام دهند و همین موضوع باعث می گردد تا غذا به طور کامل جویدن نشود و وارد معده گردد. بنابراین بهتر است بدانید اگر می‌ خواهید با تغذیه مناسب در محیط کار کاهش وزن را تجربه کنید، باید به آرامی غذا بخورید. زیرا جویدن کامل غذا باعث می گردد تا فرد سریع تر احساس سیری کرده و همچنین دیرتر گرسنه گردند. یک موضوع بسیار مهم دیگر آن است که به آرامی غذا خوردن باعث می گردد تا به یک تعادل هورمونی جهت کاهش وزن بدن ایجاد گردد.

 

۹- از غذاهای فیبردار استفاده نمایید: 

 

شما می توانید در محیط کار با راهکارهای ساده ای مانند مصرف غذاهایی که دارای فیبر می باشد کاهش وزن را تجربه کنید. در واقع بعضی از فیبرهای محلول به صورت مستقیم با کاهش وزن رابطه دارند. در یک توضیح کلی می توان گفت که مصرف فیبر باعث می گردد در خالی شدن معده تاخیر ایجاد گردد و فرد سریع تر پیام سیر شدن را دریافت خواهد کرد. بنابراین باعث می ‌شود میزان غذای کمتری استفاده کنید بدون آن که به کم کردن غذای خود توجه کرده باشید.

 

۱۰- از ظرف های کوچک تر استفاده نمایید: 

 

توجه داشته باشید که استفاده از ظرف های بزرگ تر باعث می گردد تا میزان غذای بیشتری بکشید. بنابراین اگر بشقاب کوچک تر را انتخاب کنید می توانید با آگاهی بالاتری میزان غذای مورد نیاز خود را بکشید. همچنین قاشق های کوچک طرح باعث می گردد تا سرعت غذاخوردن شما کمتر شود و زودتر احساس سیری کنید. تمامی این موارد موجب می گردد تا کاهش وزن رخ دهد‌.

 

نتیجه گیری: 

 

معمولا افرادی که دارای شغل های کارمندی هستند و مدت زمان زیادی را در پشت میز خود سپری می ‌کنند نمی ‌توانند تحرک کافی داشته باشند. این افراد معمولاً به اضافه وزن و چاقی دچار می ‌شوند. بهتر است بدانید که شما می ‌توانید با انجام چند راهکار ساده در نحوه غذا خوردن کاهش وزن را تجربه کنید. از جمله نکاتی که باید رعایت کنید می ‌توان به مصرف آب زیاد،  مصرف غذای کمتر، استفاده از غذاهای دارای فیبر، عدم مصرف شکر، جویدن کامل غذا و… اشاره کرد که تمامی این موارد باعث می گردد تا از بروز چاقی یا اضافه وزن جلوگیری گردد و همچنین در صورت اضافه وزن فرد می ‌تواند به راحتی کاهش وزن را تجربه کرده و بدنی سالم تر داشته باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *