مادر و کودک

10 خوراکی سالم برای کودکان

توجه به تغذیه کودکان بسیار اساسی و مهم می باشد به گونه ای که والدین باید همواره به غذایی که به کودک خود می دهند توجه داشته باشند و از غذاهایی برای مصرف کودکان خود استفاده کنند که منجر به رشد و تقویت سیستم بدنی، ذهنی و عضلانی آن ها می شود و از ابتلای آن ها به بیماری پیشگیری می کند.

توضیحاتی درباره تغذیه کودکان

تغذیه کودکان از جمله یکی از مهم ترین اصولی است که والدین باید همواره به آن توجه خاصی داشته باشند. به همان اندازه که انتخاب غذا برای بزرگسالان مهم می باشد، انتخاب غذای کودک نیز می تواند بسیار ضروری و مفید باشد. معمولاً افراد باید برای کودکان خود از غذاهایی سالم انتخاب کنند چرا که تغذیه کودکان به نحو صحیح می تواند منجر به رشد و نمو کودک شود. بنابراین داشتن یک برنامه غذایی سالم برای کودکان می تواند برای والدین بسیار دشوار باشد چرا که کودکان معمولاً نسبت به غذاها و خوراکی ها حساس تر و نسبت به آن چه را که می خورند، انتخاب گر هستند. بنابراین، نیازهای تغذیه ای مشخصی وجود دارد که باید براورده شود.

در صورتی که افراد برنامه غذایی سالمی را برای کودک خود در نظر گرفته باشند، می توانند کودک خود را به غذاهای سالم عادت دهند و منجر به رشد وی شوند و قدرت شناختی و ذهنی در وی را تقویت کنند. با این کار هم چنین می توان از ابتلای کودک به انواع بیماری ها پیشگیری کرد.

در ادامه متن به معرفی چند نمونه از مؤثرترین خوراکی های قابل استفاده برای مصرف کودکان که می تواند به بهبود و حفظ سلامتی آن ها کمک و از ابتلای آن ها به انواع بیماری ها پیشگیری کند پرداخته می شود.

  • ماست: باید بیان کرد که استفاده از ماست یک وعده بسیار عالی برای مصرف کودک می باشد چرا که سرشار از پروتئین ها و کلسیم می باشد و استفاده از کلسیم به ویژه برای استخوان های در حال رشد بسیار مناسب و ضروری می باشد. از آن جایی که برخی از ماست ها حاوی باکتری های مفید می باشند، بنابراین، برای تقویت سیستم گوارشی بسیار مؤثر می باشند. البته لازم به ذکر است که استفاده از ماست برای استفاده نوزادان زیر 12 ماه مجاز نمی باشد چرا که با مصرف کردن ماست ممکن است که در معرض ابتلا به یک نوع عفونت جدی به نام بوتولیسم قرار گیرند.
  • ذرت بو داده: برخلاف تصور برخی از افراد که احساس می کنند استفاده از ذرت بو داده می تواند بی خاصیت باشد، ولی از آن جایی که ذرت یک غله کامل و مغذی می باشد، تا زمانی که آن را با طعم دهنده های ناسالم مخلوط نکنند، می تواند به عنوان یک میان وعده سالم قابل استفاده برای تغذیه کودکان باشد. افراد می توانند مقداری ذرت را با کمی کره تهیه و مقداری پنیر پارمزان رنده شده را بر روی آن بپاشند و در مورد کودکان کم سن و سال باید احتیاط کنند. چرا که ممکن است دانه های پاپ کورن یا ذرت بو داده باعث خفگی آن ها شود.
  • آجیل: از آن جایی که آجیل ها و خشکبارها دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می باشند و هم چنین سرشار از چربی های سالم هستند، بنابراین، استفاده از این چربی برای رشد کودکان می تواند بسیار مؤثر و مهم باشد.
  • استفاده از شیر و لبنیات: استفاده کردن از این محصولات می تواند منبع خوبی برای تغذیه کودکان باشند چرا که سرشار از پروتئین، ویتامین A، ویتامین B12، ویتامین B1، ویتامین B2 و هم چنین کلسیم می باشند که با استفاده از آن ها می توان به رشد بهتر استخوان ها و عضلات افراد کمک کرد.
  • استفاده از گوشت و حبوبات: این نوع محصولات که شامل انواع گوشت ها، حبوبات و هم چنین تخم مرغ می باشد، می تواند تغذیه کودکان باشد که پروتئین موردنیاز بدن کودک را فراهم می کند و منجر به رشد و تقویت بدنی آن ها می شود. علاوه بر این، با استفاده از آن ها می توان به تأمین ویتامین B12 و هم چنین آهن موردنیاز بدن کمک کرد.
  • استفاده کردن از نان و غلات: این گروه که بخش مهمی از تغذیه کودکان را تشکیل می دهند، شامل انواع نان ها، غلات، دانه ها، برنج، ماکارونی و پاستا می شوند که حاوی کربوهیدرات ها، پروتئین، فیبر و انواع ویتامین ها و مواد معدنی دیگر بوده که می توانند به تأمین انرژی و مواد مغذی موردنیاز بدن کودک در دوران رشد کمک های مؤثری نمایند.
  • میوه ها و سبزیجات: از آن جایی که میوه ها و سبزیجات سرشار از مواد معدنی و مولتی ویتامین های موردنیاز بدن کودک می باشند، بنابراین، می توانند گزینه بسیار مناسبی برای تغذیه کودکان باشند که بدن کودک را در برابر عفونت ها مقاوم می کند.
  • چربی ها و روغن ها: وجود مقداری کافی از چربی و روغن ها در برنامه های غذایی کودک نقش بسیار مؤثری در تکامل مغزی وی می باشد و منجر به بهبود رشد و جذب ویتامین های محلول در چربی می شود. بنابراین، می تواند به تغذیه کودکان کمک کند.
  • تخم مرغ: تخم مرغ سرشار از پروتئین و ویتامین می باشد و این مکمل یکی از غنی ترین منابع کولین به شمار می رود. کولین می تواند به رشد مغزی افراد کمک کند و با این وجود می توان تخم مرغ را بسیار مؤثر برای تغذیه کودکان در نظر گرفت.
  • مصرف ماهی: از آن جایی که ماهی سرشار از پروتئین می باشد، استفاده از آن می تواند به ساخت ماهیچه ها و استخوان های سالم کمک کند. هم چنین ماهی آزاد، ماهی تن و ساردین، به خاطر دارا بودن مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا 3، می تواند از رشد چشم، مغز و عصب کودک حمایت کند. بنابراین می تواند بسیار مناسب برای تغذیه کودکان باشد.

کلام آخر

والدین باید همواره به تغذیه کودکان خود توجه خاصی داشته باشند و از مواد غذایی برای مصرف کودکان خود استفاده کنند که می تواند به رشد و تقویت آن ها کمک و از ابتلای آن ها به انواع بیماری ها پیشگیری کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *