سلامت

4 اصل رسیدن به اندام ایده آل

برای داشتن تناسب اندام پس از شناسایی مواد غذایی مناسب و مفید لازم است به نحوه استفاده آن ها نیز توجه کنیم.

مقدمه

تناسب اندام موضوعی است که بسیاری از افراد به آن اهمیت می دهند. در علم روانشناسی دوست داشتن خود و توجه به سلامتی بدن خود از جایگاه ویژه ای برخوردار است. توجه داشتن به تناسب اندام و تلاش برای کاهش وزن یا افزایش آن در واقع نوعی توجه کردن به بدن و سلامتی خود می باشد. برخی افراد این جمله را با انجام عمل های زیبایی متعدد نشان می دهند. در حالی که برخی دیگر این جمله را با ورزش کردن و داشتن تناسب اندام نشان خواهند داد. ما در طول این محتوا تلاش می کنیم در مورد چگونگی رسیدن به تناسب اندام و روش های مختلف کاهش وزن مطالبی بیان کنیم. بنابراین اگر علاقمند به روش های رسیدن به اندام ایده آل هستید این محتوا را تا پایان مطالعه کنید.

 

سبک زندگی و تناسب اندام

اگر شما در صدد داشتن تناسب اندام هستید لازم است توجه وافری به سبک زندگی خود داشته باشید. سبک زندگی نه تنها موجب دستیابی به تناسب اندام می شود بلکه می تواند شما را از بسیاری بیماری های روحی و جسمی دور کند. به طور مثال ورزش کردن، عدم مصرف الکل و مواد مخدر، داشتن یک تغذیه سالم و دوری از استرس از جمله عواملی هستند که برای داشتن یک سبک زندگی سالم آن ها را باید در نظر داشت. تغذیه سالم یکی از اصول بنیادی برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام است. بدن ما برای این که در بهترین حالت خود باقی بماند و تناسب داشته باشد تقریبا به چهل نوع ماده غذایی مختلف و متفاوت نیاز دارد.

ما نمی توانیم این حجم از مواد غذایی را طی چند روز در اختیار بدن قرار دهیم. بنابراین لازم است در طولانی مدت دو اصل تنوع و تعادل را در رژیم غذایی خود بگنجانیم. اصل تنوع به تعداد مواد غذایی در دسترس بدن اشاره دارد. در حالی که اصل تعادل به میزان مواد غذایی در دسترس بدن اشاره می کند. در راستای رسیدن به تناسب اندام، توجه به اصل تناسب نیز اهمیت دارد. این اصل اشاره به هماهنگی میان دو اصل ذکر شده دارد. به طور کلی برای رسیدن به تناسب اندام لازم است به سه اصل زیر توجه داشت.

  • اصل تنوع
  • اصل تعادل
  • اصل تناسب

 

اصل اول: کربوهیدرات عامل محرک، تناسب اندام

برای رسیدن به تناسب اندام کربوهیدرات را در رژیم غذایی خود قرار دهید. بیشترین مقدار انرژی بدن ما از کربوهیدرات ها تامین می شود. کربوهیدرات ها طبقه زیرین و اساسی هرم غذایی را تشکیل می دهند. این گروه از مواد غذایی شامل انواع غلات، برنج، سیب زمینی، ماکارونی و امثالهم می باشند. با توجه به این که کربوهیدرات ها را بستر هرم غذایی معرفی کردیم، لازم است حتما در رژیم غذایی خود از آن ها استفاده کنیم. متخصصین تغذیه توصیه می کنند از بهترین نوع کربوهیدرات ها استفاده کنید.

به طور مثال به جای نان ساده از نان سبوس دار استفاده کنید. همچنین از برنج قهوه ای به جای برنج سفید در رژیم غذایی خود استفاده کنید. کربوهیدرات ها را می توان به دو دسته، کربوهیدرات های ساده و پیچیده تقسیم کرد. کربوهیدرات های ساده انرژی کمتری در اختیار بدن قرار می دهند بنابراین ممکن است شما را مجبور به ریزه خواری کنند. در حالی که کربوهیدرات های پیچیده انرژی بیشتری در اختیار بدن قرار می دهند، بنابراین گنجاندن آن ها در رژیم غذایی مفیدتر خواهد بود.

 

اصل دوم: چربی های غیر اشباع و تناسب اندام

چربی ها در رسیدن به تناسب اندام اهمیت دارند. چربی ها را می توان در دو دسته مختلف جای داد.

  • چربی های اشباع
  • چربی های غیر اشباع

برای انجام فعالیت های اساسی بدن وجود چربی ها ضرورت دارد. باید توجه داشت که وجود بیش از اندازه چربی در بدن موجب بروز بیماری های خاصی از جمله بیماری های قلبی و عروقی خواهد شد. برای این منظور لازم است کلسترول بد خون را کاهش و نوع خوب را افزایش دهیم. مصرف چربی های اشباع و ترانس موجب افزایش کلسترول بد خون خواهد شد. نقش اصلی و اساسی کلسترول در بدن، در ساخت دیواره سلولی است.

چربی های اشباع شده درون رگ ها رسوب کرده و موجب بروز سکته و بسیاری بیماری های دیگر خواهند شد. قسمت عمده چربی های جانوری را چربی اشباع می گویند. استفاده زیاد از چربی های ترنس باعث می شود شما به بیماری هایی از جمله چربی خون، فشار خون و غیره مبتلا شوید. روغن ماهی در گروه چربی های غیراشباع جای دارد.

 

اصل سوم: قلب هرم غذایی، میوه ها و سبزی ها

در بالا در خصوص رسیدن به تناسب اندام به دو نوع ماده غذایی مهم و اساسی اشاره کردیم. کربوهیدرات ها و چربی ها از جمله مهمترین مواد مورد نیاز بدن می باشند. بنابراین برای داشتن تناسب اندام می بایست طبق اصول تغذیه سالم از این مواد در برنامه غذایی خود بهره مند شد. گروه دیگری از مواد غذایی که توجه به آن ها اهمیت دارد، میوه ها و سبزی ها هستند. دومین ردیف در هرم غذایی از میوه ها و سبزی ها پر شده است. این گروه حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین، مواد معدنی و فیبر هستند. متخصصین و کارشناسان توصیه می کنند در طول روز پنج وعده از میوه ها و سبزی ها استفاده کنید.

 

اصل چهارم: تناسب اندام با کنترل وعده های غذایی

برای داشتن تناسب اندام پس از این که مواد غذایی مناسب و مفید را شناسایی کردیم، لازم است نحوه استفاده آن ها را نیز بدانیم. بنابراین داشتن وعده های غذایی منظم و مشخص برای رسیدن به تناسب اندام مهم است. مهمترین عامل برای رسیدن به اندام ایده آل، کنترل وعده های غذایی است. علاوه بر کنترل وعده های غذایی از ورزش کردن و داشتن فعالیت غافل نباشید. هیچ یک از وعده های غذایی از جمله ناهار، شام و صبحانه را حذف نکنید. این کار موجب می شود وعده بعدی را با ولع بیشتری میل کنید. در برنامه غذایی خود تمام وعده های غذایی را داشته باشید، اما میزان هر وعده را کنترل کنید.

 نکته مهم دیگر برای رسیدن به تناسب اندام، استفاده کافی از مایعات است. وقتی صحبت از مایعات می کنیم منظور ما، آب و آب میوه ها و نوشیدنی های گرم هستند. مصرف آب، بیش از هر نوشیدنی دیگری باید مورد توجه قرار گیرد. دلیل این امر این است که بیش از 60 درصد بدن ما از آب تشکیل شده است. همچنین آب در تنظیم دمای بدن و عملکرد برخی آنزیم ها نقش اساسی دارد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *