سلامت

5 دلیل برای استفاده از مکمل ویتامین c

ویتامین C از جمله یکی از مؤثرترین ویتامین های محلول در آب می باشد که بدن قادر به تولید آن نبوده و از طریق مصرف انواع محصولات غذایی و هم چنین مکمل های سرشار از این ویتامین می توان آن را فراهم کرد.

توضیحاتی درباره ویتامین C و اهمیت استفاده از آن   

ویتامین C نوعی از ویتامین های بسیار ضروری برای بدن می باشد که بدن نمی تواند آن را تولید کند و دارای نقش بسیار مؤثر و مفیدی در زمینه کمک به حفظ سلامتی بدن افراد می باشد و باید بیان کرد که این ویتامین، از جمله ویتامین های محلول در آب می باشد که در بسیار از میوه ها و سبزیجات ازقبیل توت فرنگی، پرتقال، کیوی، فلفل دلمه ای، کلم بروکلی و هم چنین کلم پیچ و اسفناج به فراوانی یافت می شود. توصیه شده است که مصرف روزانه زنان از ویتامین C باید 75 میلی گرم و هم چنین مردان 90 میلی گرم باشد.

برای دریافت ویتامین C موردنیاز بدن، بسیاری از افراد از محصولات و فرآورده های غذایی استفاده می کنند حال آن که بسیاری دیگر نیز از انواع مکمل ها استفاده می کنند و در ادامه متن به بررسی 5 خاصیت بسیار مؤثر استفاده از ویتامین C توسط افراد پرداخته شده است:

  • با استفاده از ویتامین C می توان خطر ابتلای به بیماری های مزمن را کاهش داد؛ از آن جایی که ویتامین C دارای نوعی خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی می باشد، بنابراین می تواند به بهبود و تقویت سیستم دفاعی بدن افراد در برابر انواع بیماری ها کمک کند. باید بیان کرد که آنتی اکسیدان ها از جمله مولکول هایی می باشند که سیستم ایمنی بدن فرد را قوی می کنند و با انجام دادن این کار می توانند به حفاظت از سلول های بدن در برابر مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد کمک کنند. باید بیان کرد که هنگامی که رادیکال های آزاد تجمع پیدا می کنند، می توانند حالتی را شبیه استرس اکسیداتیو ایجاد نموده که با بسیاری از بیماری های مزمن در ارتباط می باشد. بر اساس یافته های محققان، مصرف بیش از حد ویتامین C، می تواند سطح آنتی اکسیدان خون فرد را تا 30 درصد افزایش دهد و این به این معنی می باشد که به دفاع طبیعی بدن در مبارزه با التهاب ها کمک می کند. بنابراین، می توان ویتامین C را از جمله ویتامین های بسیار مؤثری در نظر گرفت که می تواند به بهبود و حفظ سلامت قلب و عروق افراد کمک و از ایجاد هر گونه عارضه و اختلال در آن پیشگیری می کند.
  • کمک به مدیریت فشار خون بالا: امروزه بسیاری از افراد در سراسر جهان به بیماری فشار خون مبتلا می باشند که این بیماری آن ها را در معرض خطر بیماری های قلبی و عروقی قرار می دهد که می توان بیان کرد علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان می باشد. باید بیان کرد که با استفاده از ویتامین C، می توان به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به این بیماری و هم چنین افراد بدون فشار خون کمک کرد. به این صورت که با مصرف مکمل ویتامین C، می توان به شل شدن رگ های خونی که خون را از قلب حمل می کند کمک کرد و منجر به کاهش فشار خون شد.
  • کمک به کاهش در میزان بیماری های قلبی و عروقی: عوامل بسیار زیادی وجود دارد که منجر به افزایش در خطر ابتلای فرد به بیماری های قلبی می شود و از جمله این عوامل می توان به فشار خون بالا، سطح تری گلیسیرید و هم چنین کلسترول بد و یا سطح پایین کلسترول خوب اشاره کرد که با استفاده از ویتامین C می توان خطر ابتلای فرد به بیماری قلبی را کاهش داد.
  • کاهش در سطح اسید اوریک خون و پیشگیری از حملات نقرس: باید بیان کرد که نقرس نوعی از آرتریت می باشد که تقریباً بیش تر افراد در سنین بالا به آن مبتلا می شوند و نوعی بیماری کاملاً دردناک می باشد که شامل التهاب مفاصل، به ویژه مفاصل انگشتان بزرگ پا است. لازم به ذکر است که افراد مبتلا به نقرس، تورم شدید و هم چنین حملات ناگهانی را تجربه می کنند. حال باید بیان کرد که علائم نقرص زمانی ایجاد می شود و خود را نشان می دهد که اسید اوریک بیش از حد در خون وجود داشته باشد و باید بیان کرد که اسید اوریک یک محصول زائد می باشد که توسط بدن در سطوح بالا سرکوب می شود. بنابراین، چندین مطالعه نشان داده اند که غذاها و مکمل های حاوی ویتامین C، می توانند با کاهش دادن سطح اسید اوریک خون، خطر ابتلای فرد به نقرس را کاهش دهند.
  • پیشگیری کننده از کمبود آهن در بدن: یکی از مواد بسیار مغذی و موردنیاز بدن افراد آهن می باشد که دارای عملکردهای مختلفی در بدن فرد می باشد و از خصوصیات آن این است که برای ساختن گلبول های قرمز خون و هم چنین انتقال اکسیژن در سراسر بدن بسیار ضروری و مهم می باشد. مکمل هایی که سرشار از ویتامین C می باشند دارای این خاصیت می باشند که به جذب بهتر آهن در بدن کمک می کنند و این به ویژه برای افرادی که دارای رژیم غذایی بدون گوشت می باشند می تواند بسیار مؤثر و مفید باشد. در واقع می توان بیان کرد که مصرف 100 میلی گرم ویتامین C، می تواند جذب آهن را تا 67 % بهبود دهد.

کلام آخر

ویتامین C از جمله یکی از ویتامین های محلول در آب و موردنیاز بدن افراد می باشد که دارای عملکرد و خواص بسیار زیادی در بدن به ویژه با دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی می باشد که با استفاده از آن می توان به بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن و عملکرد آن کمک و هم چنین منجر به جذب بهتر آهن در بدن شد. کمک به کاهش فشار خون و نیز درمان نقرس از دیگر ویژگی های استفاده از این ویتامین می باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *